| Mått | 2025 | 2024 | Sverige |
|---|---|---|---|
| Barn i förskolan | 4 008 | 4 141 | 468 070 |
| Barngrupper | 265 | 272 | 30 708 |
| Barn per barngrupp | 15,1 | 15,2 | 15,3 |
| Barn per grupp, 1–3 år | 12,0 | 12,5 | 12,5 |
| Barn per grupp, 4–5 år | 16,8 | 15,6 | 16,2 |
| Barn per årsarbetare | 5,2 | 5,3 | 5,1 |
| Legitimerade förskollärare | 61 % | 64 % | 45 % |
| Barn 1–5 år i förskola | 89 % | 90 % | 86 % |
| Barn i fristående förskola | 11 % | 11 % | 23 % |
| Kostnad per barn och år | 199 700 kr | 196 900 kr | 195 900 kr |
Förskolor i Karlstads kommun
I Karlstads kommun gick 4 008 barn på 69 förskolor 15 oktober 2025. Barngrupperna var i snitt 15,1 barn, mot 15,3 i hela Sverige. 61 procent av personalen var legitimerade förskollärare, mot 45 procent i hela Sverige.
Karlstads kommun och hela Sverige 2025
Skolverkets riktmärke för barngruppernas storlek är 6–12 barn för 1–3-åringar och 9–15 barn för 4–5-åringar. Förskollärare är andelen av personalen med förskollärarlegitimation.
Barn per barngrupp, år för år
Alla 69 förskolor i Karlstads kommun
I bokstavsordning, med siffrorna 15 oktober 2025. Siffrorna gäller en dag och säger inget om hur förskolan arbetar. En förskola med få barn kan ha stora skillnader från år till år, och en tom ruta betyder att Skolverket inte redovisar siffran.
| Förskola | Barn per grupp | Per årsarbetare | Förskollärare |
|---|---|---|---|
| Allergiförskolan Rönnen | 17,0 | 4,9 | 71 % |
| Alsters Förskola | 17,0 | 5,4 | 63 % |
| Backa Förskola | 9,7 | 4,2 | 27 % |
| Björkdungens Förskola | 17,8 | 5,1 | 57 % |
| Bullerbyns Förskola | 16,0 | 4,9 | 62 % |
| Cosmos Montessoriförskola | 12,5 | 3,3 | 40 % |
| Daggkåpans Förskola | 15,3 | 4,8 | 43 % |
| Duvkullans Förskola | 22,3 | 4,8 | 55 % |
| Edsvalla Förskola | 14,3 | 4,5 | 52 % |
| Fogdemyrens Förskola | 17,8 | 6,3 | 71 % |
| Fredricelunds Förskola | 15,8 | 4,9 | 51 % |
| Fullriggarens Förskola | 12,5 | 4,8 | 62 % |
| Färjestads Förskola | 13,5 | 4,8 | 46 % |
| Förskolan Blåklinten | 15,0 | 5,8 | 62 % |
| Förskolan Dirigenten | 15,4 | 5,4 | 80 % |
| Förskolan Fröet | 10,0 | 3,3 | 0 % |
| Förskolan Galaxen | 16,1 | 4,7 | 62 % |
| Förskolan Gomorronsol | 15,5 | 5,5 | 84 % |
| Förskolan Hagvidson Karlstad | 5,2 | 4,8 | 69 % |
| Förskolan Kronoparken 1 | 16,4 | 6,6 | 60 % |
| Förskolan Linblomman | 11,5 | 4,4 | 67 % |
| Förskolan Loket | 16,0 | – | – |
| Förskolan Lotsen | 17,8 | 5,5 | 77 % |
| Förskolan Tranan | 27,0 | 4,2 | 41 % |
| Förskolan Vitlöken | 14,0 | 4,9 | 29 % |
| Föräldrakooperativet Räven | 22,0 | 4,8 | 61 % |
| Föräldrakooperativet Ulvarna | 8,0 | 3,0 | 30 % |
| Gläntans Förskola | 8,7 | 5,4 | 79 % |
| Grindstugans Förskola | 15,0 | 5,8 | 66 % |
| Gruvlyckans Förskola | 12,2 | 5,4 | 66 % |
| Hagaborgs Förskola | 15,0 | 5,7 | 62 % |
| Henstad Förskola | 14,0 | 5,2 | 64 % |
| Hultsbergs Förskola | 17,0 | 5,3 | 79 % |
| Hybelejens Förskola | 16,8 | 5,3 | 64 % |
| Karlavagnens Förskola | 9,0 | 4,3 | 76 % |
| Karolina Förskola | 10,8 | 3,8 | 55 % |
| Klara Förskola | 18,3 | 5,1 | 47 % |
| Klasmossens Förskola | 10,8 | 5,1 | 88 % |
| Kroppkärrs Förskola | 18,5 | 5,2 | 54 % |
| Lorensbergs Förskola | 18,0 | 5,3 | 61 % |
| Lärkängens Förskola | 11,8 | 5,9 | 75 % |
| Mjölnartorpets Förskola | 13,0 | 5,3 | 49 % |
| Montessoriförskolan Solen | 10,5 | 3,6 | 33 % |
| Morkullans Förskola | 18,5 | 5,6 | 68 % |
| Naturförskolan August | 20,0 | 4,0 | 40 % |
| Norrstrands Förskola | 16,3 | 5,4 | 69 % |
| Orrholmens Förskola | 15,9 | 4,9 | 57 % |
| Personalkooperativet Kulingen | 21,0 | 5,3 | 31 % |
| Personalkooperativet Linnéa | 23,0 | 4,4 | 27 % |
| Personalkooperativet Trollet | 21,0 | – | – |
| Plintens Förskola | 15,3 | 5,5 | 55 % |
| Rudsskogens Förskola | 11,7 | 5,4 | 62 % |
| Rudsängens Förskola | 12,9 | 5,4 | 69 % |
| Rödklöverns Förskola | 13,6 | 5,6 | 79 % |
| Skåre Förskola | 15,4 | 5,2 | 69 % |
| Skåre Herrgårds Förskola | 16,2 | 5,8 | 69 % |
| Slussvaktens Förskola | 11,0 | 3,7 | 71 % |
| Solhöjdens Förskola | 19,0 | 6,6 | 57 % |
| Stellatus Förskola | 25,0 | 6,2 | 75 % |
| Stockfallets Förskola | 17,0 | 5,6 | 72 % |
| Stodene Förskola | 16,4 | 5,5 | 45 % |
| Stormyrens Förskola | 14,7 | 5,3 | 76 % |
| Sunnanängs Förskola | 17,2 | 5,4 | 46 % |
| Sångtrastens Förskola | 15,5 | 5,4 | 60 % |
| Södra Råtorps Förskola | 16,2 | 5,7 | 69 % |
| Tallåsens Förskola | 13,3 | 4,4 | 56 % |
| Vallargärdets Förskola | 15,3 | 5,5 | 55 % |
| Västerstrands Förskola | 18,8 | 6,0 | 54 % |
| Zakrisdals Förskola | 17,8 | 5,3 | 81 % |
Maxtaxan
Karlstads kommun har maxtaxa, som alla kommuner. Förskolan kostar högst 1 547 kronor i månaden för det första barnet, beroende på hushållets inkomst.
Fler kommuner i Värmlands län
Om siffrorna
Skolverket räknar barnen och personalen i förskolan en dag om året, 15 oktober, och publicerar siffrorna i april året efter. Siffrorna gäller förskolorna som ligger i kommunen, både kommunala och fristående.
Barn per barngrupp är antalet barn delat med antalet grupper. Barn per årsarbetare räknar all personal som heltider. Förskollärare är andelen av personalen, räknad i heltider, som har förskollärarlegitimation. Kostnaden är kommunens kostnad per inskrivet barn och år.
Skolverkets riktmärke för barngrupperna är 6–12 barn för 1–3-åringar och 9–15 barn för 4–5-åringar. Det är inte bindande: Skolverket säger att gruppens storlek också hänger på personalens utbildning och antal och på lokalerna. Skolverket om riktmärket
Få det som ändras för din familj i inkorgen
Nya regler och belopp, återkallade barnprodukter och ny forskning om graviditet och småbarn, utvalt av redaktionen.