| Mått | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Barn per barngrupp | 15,3 | 15,3 |
| Barn per grupp, 1–3 år | 12,5 | 12,6 |
| Barn per grupp, 4–5 år | 16,2 | 16,2 |
| Barn per årsarbetare | 5,1 | 5,1 |
| Legitimerade förskollärare | 45 % | 43 % |
| Barn 1–5 år i förskola | 86 % | 87 % |
| Barn i fristående förskola | 23 % | 22 % |
| Kostnad per barn och år | 195 900 kr | 191 700 kr |
Förskolan i din kommun
Räkna ut vad förskolan kostar med maxtaxan, och se hur stora barngrupperna är och hur många förskollärare som arbetar i din kommun och på varje förskola.
Vad kostar förskolan?
Förskolan i Sverige 2025
468 070 barn gick i förskolan 15 oktober 2025. En barngrupp hade i snitt 15,3 barn: 12,5 bland de yngsta, 1–3 år, och 16,2 bland 4–5-åringarna. Skolverkets riktmärke är 6–12 barn för de yngsta och 9–15 för de äldre.
Förskolorna i din kommun
Eller öppna ditt län. Barngrupperna är i snitt, och förskollärarna är andelen av personalen med förskollärarlegitimation.
Stockholms län 26 kommuner
| Kommun | Barn per grupp | Per årsarbetare | Förskollärare |
|---|---|---|---|
| Upplands Väsby | 16,3 | 6,2 | 28 % |
| Vallentuna | 15,5 | 5,7 | 30 % |
| Österåker | 17,8 | 5,8 | 32 % |
| Värmdö | 14,6 | 5,4 | 32 % |
| Järfälla | 16,2 | 5,7 | 35 % |
| Ekerö | 15,4 | 5,7 | 30 % |
| Huddinge | 16,1 | 5,4 | 35 % |
| Botkyrka | 15,5 | 5,4 | 34 % |
| Salem | 17,1 | 5,4 | 37 % |
| Haninge | 17,2 | 5,4 | 29 % |
| Tyresö | 15,3 | 5,6 | 32 % |
| Upplands-Bro | 14,2 | 5,7 | 40 % |
| Nykvarn | 16,6 | – | – |
| Täby | 15,4 | 6,0 | 32 % |
| Danderyd | 15,1 | 5,1 | 33 % |
| Sollentuna | 16,7 | 5,6 | 34 % |
| Stockholm | 14,9 | 4,9 | 34 % |
| Södertälje | 16,2 | 5,3 | 35 % |
| Nacka | 15,9 | 5,4 | 32 % |
| Sundbyberg | 15,0 | 5,5 | 38 % |
| Solna | 15,3 | 5,3 | 35 % |
| Lidingö | 15,4 | 5,6 | 32 % |
| Vaxholm | 14,4 | 4,9 | 33 % |
| Norrtälje | 13,9 | 5,0 | 38 % |
| Sigtuna | 15,5 | 5,4 | 31 % |
| Nynäshamn | 17,3 | 5,7 | 37 % |
Uppsala län 8 kommuner
Södermanlands län 9 kommuner
| Kommun | Barn per grupp | Per årsarbetare | Förskollärare |
|---|---|---|---|
| Vingåker | – | 4,5 | 38 % |
| Gnesta | 16,7 | 5,4 | 36 % |
| Nyköping | 13,7 | 4,8 | 41 % |
| Oxelösund | 13,3 | 5,5 | 48 % |
| Flen | 14,6 | 5,6 | 44 % |
| Katrineholm | 16,7 | 5,1 | 53 % |
| Eskilstuna | 14,1 | 5,3 | 40 % |
| Strängnäs | 15,8 | 6,0 | 47 % |
| Trosa | 17,6 | 5,9 | 48 % |
Östergötlands län 13 kommuner
| Kommun | Barn per grupp | Per årsarbetare | Förskollärare |
|---|---|---|---|
| Ödeshög | 12,5 | 5,1 | 40 % |
| Ydre | 16,0 | 5,1 | 49 % |
| Kinda | 15,1 | 4,9 | 38 % |
| Boxholm | 15,4 | 4,8 | 34 % |
| Åtvidaberg | 15,3 | 5,0 | 41 % |
| Finspång | 17,6 | 5,0 | 51 % |
| Valdemarsvik | 14,6 | 5,4 | 57 % |
| Linköping | 17,2 | 5,1 | 37 % |
| Norrköping | 16,4 | 5,1 | 53 % |
| Söderköping | 15,5 | 4,4 | 49 % |
| Motala | 14,8 | 5,4 | 53 % |
| Vadstena | 11,4 | 5,7 | 57 % |
| Mjölby | 16,0 | 5,1 | 49 % |
Jönköpings län 13 kommuner
Kronobergs län 8 kommuner
Kalmar län 12 kommuner
Gotlands län 1 kommun
| Kommun | Barn per grupp | Per årsarbetare | Förskollärare |
|---|---|---|---|
| Gotland | 14,8 | 4,7 | 51 % |
Blekinge län 5 kommuner
| Kommun | Barn per grupp | Per årsarbetare | Förskollärare |
|---|---|---|---|
| Olofström | 16,0 | 5,5 | 58 % |
| Karlskrona | 16,3 | 4,9 | 55 % |
| Ronneby | 16,9 | 4,9 | 60 % |
| Karlshamn | – | 5,0 | 62 % |
| Sölvesborg | – | 5,0 | 56 % |
Skåne län 33 kommuner
| Kommun | Barn per grupp | Per årsarbetare | Förskollärare |
|---|---|---|---|
| Svalöv | 14,5 | 4,6 | 47 % |
| Staffanstorp | 14,7 | 5,5 | 42 % |
| Burlöv | 14,6 | 5,3 | 54 % |
| Vellinge | 13,5 | 5,6 | 54 % |
| Östra Göinge | 16,6 | 4,9 | 50 % |
| Örkelljunga | 15,4 | 5,5 | 54 % |
| Bjuv | 15,7 | 5,1 | 54 % |
| Kävlinge | 11,3 | 5,7 | 51 % |
| Lomma | 15,6 | 5,2 | 58 % |
| Svedala | 12,8 | 6,0 | 58 % |
| Skurup | 14,7 | 5,8 | 52 % |
| Sjöbo | 14,6 | 5,2 | 57 % |
| Hörby | 13,7 | 5,2 | 50 % |
| Höör | 12,4 | 5,6 | 43 % |
| Tomelilla | 15,6 | 5,3 | 58 % |
| Bromölla | 16,0 | 4,7 | 57 % |
| Osby | 16,0 | 5,4 | 58 % |
| Perstorp | 17,4 | 5,3 | 70 % |
| Klippan | 15,2 | 5,7 | 57 % |
| Åstorp | 17,2 | 5,2 | 58 % |
| Båstad | 14,0 | 4,9 | 67 % |
| Malmö | 16,6 | 4,9 | 36 % |
| Lund | 14,3 | 4,9 | 49 % |
| Landskrona | 15,9 | 5,2 | 47 % |
| Helsingborg | 14,8 | 5,6 | 53 % |
| Höganäs | 13,9 | 6,0 | 49 % |
| Eslöv | 15,5 | 5,5 | 49 % |
| Ystad | 16,0 | 5,3 | 61 % |
| Trelleborg | 15,1 | 5,7 | 59 % |
| Kristianstad | 14,9 | 4,8 | 59 % |
| Simrishamn | 12,3 | 4,8 | 48 % |
| Ängelholm | 16,0 | 5,0 | 56 % |
| Hässleholm | 15,1 | 5,3 | 57 % |
Hallands län 6 kommuner
| Kommun | Barn per grupp | Per årsarbetare | Förskollärare |
|---|---|---|---|
| Hylte | 19,1 | 5,9 | 48 % |
| Halmstad | 15,4 | 5,0 | 58 % |
| Laholm | 15,4 | 5,1 | 50 % |
| Falkenberg | 11,6 | 4,7 | 47 % |
| Varberg | 15,1 | 5,7 | 61 % |
| Kungsbacka | 12,0 | 4,7 | 48 % |
Västra Götalands län 49 kommuner
| Kommun | Barn per grupp | Per årsarbetare | Förskollärare |
|---|---|---|---|
| Härryda | 16,4 | 5,5 | 58 % |
| Partille | 17,9 | 5,2 | 46 % |
| Öckerö | – | 5,6 | 47 % |
| Stenungsund | 15,2 | 5,4 | 51 % |
| Tjörn | 16,4 | 5,5 | 42 % |
| Orust | 15,6 | 5,1 | 54 % |
| Sotenäs | 15,1 | 4,6 | 51 % |
| Munkedal | 15,6 | 5,6 | 63 % |
| Tanum | 14,3 | 4,9 | 40 % |
| Dals-Ed | 16,3 | 5,3 | 59 % |
| Färgelanda | – | 4,7 | 56 % |
| Ale | 14,9 | 5,0 | 42 % |
| Lerum | 15,7 | 5,0 | 50 % |
| Vårgårda | 15,3 | 5,2 | 59 % |
| Bollebygd | 15,5 | 5,2 | 50 % |
| Grästorp | 12,9 | 5,8 | 58 % |
| Essunga | 16,8 | 4,7 | 47 % |
| Karlsborg | 13,6 | 3,9 | 49 % |
| Gullspång | 13,4 | 4,2 | 49 % |
| Tranemo | 14,4 | 4,8 | 46 % |
| Bengtsfors | – | 5,0 | 66 % |
| Mellerud | 17,9 | 5,4 | 61 % |
| Lilla Edet | 16,1 | 5,0 | 52 % |
| Mark | 15,5 | 4,8 | 54 % |
| Svenljunga | 12,9 | – | – |
| Herrljunga | 15,5 | 4,7 | 54 % |
| Vara | 14,4 | 5,1 | 49 % |
| Götene | 15,0 | – | – |
| Tibro | 16,6 | 4,8 | 52 % |
| Töreboda | 15,0 | 4,6 | 79 % |
| Göteborg | 17,0 | 4,8 | 38 % |
| Mölndal | 17,1 | – | 49 % |
| Kungälv | 15,1 | 5,2 | 52 % |
| Lysekil | 16,3 | 5,4 | 55 % |
| Uddevalla | 15,6 | 7,7 | 56 % |
| Strömstad | 16,2 | 5,0 | 36 % |
| Vänersborg | 13,0 | 5,0 | 55 % |
| Trollhättan | 17,3 | 5,7 | 56 % |
| Alingsås | 15,9 | 5,5 | 52 % |
| Borås | 14,5 | 4,9 | 52 % |
| Ulricehamn | 15,8 | 5,4 | 59 % |
| Åmål | 15,7 | 4,7 | 68 % |
| Mariestad | 14,6 | 5,3 | 64 % |
| Lidköping | 13,3 | 4,8 | 60 % |
| Skara | 16,1 | 5,3 | 52 % |
| Skövde | 17,4 | 5,3 | 52 % |
| Hjo | 15,4 | 4,6 | 52 % |
| Tidaholm | – | 4,5 | 42 % |
| Falköping | 16,2 | 4,8 | 43 % |
Värmlands län 16 kommuner
| Kommun | Barn per grupp | Per årsarbetare | Förskollärare |
|---|---|---|---|
| Kil | 13,4 | 5,1 | 67 % |
| Eda | 15,6 | 4,5 | 54 % |
| Torsby | 15,3 | 4,7 | 54 % |
| Storfors | 15,8 | 4,5 | 59 % |
| Hammarö | – | 4,0 | 78 % |
| Munkfors | 14,8 | – | – |
| Forshaga | – | 4,7 | 61 % |
| Grums | 14,6 | 4,3 | 63 % |
| Årjäng | 13,3 | 4,9 | 35 % |
| Sunne | 16,8 | – | – |
| Karlstad | 15,1 | 5,2 | 61 % |
| Kristinehamn | 16,2 | 4,6 | 63 % |
| Filipstad | 15,7 | 4,1 | 36 % |
| Hagfors | 15,8 | 4,9 | 39 % |
| Arvika | 14,7 | 4,1 | 49 % |
| Säffle | 15,3 | 4,7 | 58 % |
Örebro län 12 kommuner
Västmanlands län 10 kommuner
| Kommun | Barn per grupp | Per årsarbetare | Förskollärare |
|---|---|---|---|
| Skinnskatteberg | 11,2 | 3,8 | 34 % |
| Surahammar | 11,0 | 5,2 | 54 % |
| Kungsör | 14,2 | 5,2 | 64 % |
| Hallstahammar | 13,4 | 4,5 | 48 % |
| Norberg | 16,4 | 3,9 | 34 % |
| Västerås | 13,5 | 5,2 | 42 % |
| Sala | 14,4 | 5,2 | 43 % |
| Fagersta | 15,7 | 4,7 | 34 % |
| Köping | 16,3 | 4,6 | 55 % |
| Arboga | 12,8 | 5,5 | 60 % |
Dalarnas län 15 kommuner
| Kommun | Barn per grupp | Per årsarbetare | Förskollärare |
|---|---|---|---|
| Vansbro | 12,7 | 4,7 | 36 % |
| Malung-Sälen | 14,5 | 4,4 | 47 % |
| Gagnef | 14,7 | 4,9 | 36 % |
| Leksand | 12,7 | 5,7 | 48 % |
| Rättvik | 13,4 | 4,6 | 57 % |
| Orsa | 15,9 | 5,4 | 53 % |
| Älvdalen | 14,9 | 4,6 | 38 % |
| Smedjebacken | 13,1 | 4,6 | 41 % |
| Mora | 14,6 | 5,1 | 45 % |
| Falun | 15,5 | 5,2 | 36 % |
| Borlänge | 14,9 | 4,8 | 30 % |
| Säter | 13,7 | 4,9 | 41 % |
| Hedemora | 14,7 | 4,1 | 42 % |
| Avesta | 15,4 | 4,6 | 35 % |
| Ludvika | 14,4 | 5,0 | 43 % |
Gävleborgs län 10 kommuner
| Kommun | Barn per grupp | Per årsarbetare | Förskollärare |
|---|---|---|---|
| Ockelbo | 15,1 | 4,8 | 50 % |
| Hofors | 14,6 | 4,8 | 69 % |
| Ovanåker | 15,3 | 4,4 | 73 % |
| Nordanstig | 14,9 | 5,3 | 63 % |
| Ljusdal | 15,3 | 4,8 | 47 % |
| Gävle | 17,5 | 4,8 | 54 % |
| Sandviken | 17,1 | 5,6 | 65 % |
| Söderhamn | 19,3 | 5,5 | 57 % |
| Bollnäs | 14,9 | 4,9 | 62 % |
| Hudiksvall | 16,1 | 5,5 | 59 % |
Västernorrlands län 7 kommuner
Jämtlands län 8 kommuner
Västerbottens län 15 kommuner
| Kommun | Barn per grupp | Per årsarbetare | Förskollärare |
|---|---|---|---|
| Nordmaling | 15,2 | 4,8 | 43 % |
| Bjurholm | – | 4,4 | 43 % |
| Vindeln | 13,2 | 4,2 | 48 % |
| Robertsfors | 14,6 | 4,4 | 40 % |
| Norsjö | 14,9 | 4,4 | 48 % |
| Malå | 14,3 | 4,6 | 41 % |
| Storuman | 13,9 | 3,9 | 40 % |
| Sorsele | 12,4 | 4,1 | 35 % |
| Dorotea | – | 4,1 | 60 % |
| Vännäs | – | 4,6 | 51 % |
| Vilhelmina | 17,0 | 3,6 | 37 % |
| Åsele | 15,0 | 4,6 | 38 % |
| Umeå | 16,0 | 5,2 | 52 % |
| Lycksele | 14,3 | 4,5 | 29 % |
| Skellefteå | 16,2 | 5,1 | 44 % |
Norrbottens län 14 kommuner
Läs mer
Om siffrorna
Skolverket räknar barnen och personalen i förskolan en dag om året, 15 oktober, och publicerar siffrorna i april året efter. Siffrorna gäller förskolorna som ligger i kommunen, både kommunala och fristående.
Barn per barngrupp är antalet barn delat med antalet grupper. Barn per årsarbetare räknar all personal som heltider. Förskollärare är andelen av personalen, räknad i heltider, som har förskollärarlegitimation. Kostnaden är kommunens kostnad per inskrivet barn och år.
Skolverkets riktmärke för barngrupperna är 6–12 barn för 1–3-åringar och 9–15 barn för 4–5-åringar. Det är inte bindande: Skolverket säger att gruppens storlek också hänger på personalens utbildning och antal och på lokalerna. Skolverket om riktmärket
Få det som ändras för din familj i inkorgen
Nya regler och belopp, återkallade barnprodukter och ny forskning om graviditet och småbarn, utvalt av redaktionen.