| Mått | 2025 | 2024 | Sverige |
|---|---|---|---|
| Barn i förskolan | 5 909 | 5 916 | 468 070 |
| Barngrupper | 372 | 383 | 30 708 |
| Barn per barngrupp | 15,9 | 15,4 | 15,3 |
| Barn per grupp, 1–3 år | 13,5 | 13,4 | 12,5 |
| Barn per grupp, 4–5 år | 17,3 | 15,4 | 16,2 |
| Barn per årsarbetare | 5,4 | 5,4 | 5,1 |
| Legitimerade förskollärare | 32 % | 31 % | 45 % |
| Barn 1–5 år i förskola | 87 % | 88 % | 86 % |
| Barn i fristående förskola | 54 % | 54 % | 23 % |
| Kostnad per barn och år | 184 900 kr | 182 300 kr | 195 900 kr |
Förskolor i Nacka kommun
I Nacka kommun gick 5 909 barn på 95 förskolor 15 oktober 2025. Barngrupperna var i snitt 15,9 barn, mot 15,3 i hela Sverige. 32 procent av personalen var legitimerade förskollärare, mot 45 procent i hela Sverige.
Nacka kommun och hela Sverige 2025
Skolverkets riktmärke för barngruppernas storlek är 6–12 barn för 1–3-åringar och 9–15 barn för 4–5-åringar. Förskollärare är andelen av personalen med förskollärarlegitimation.
Barn per barngrupp, år för år
Alla 95 förskolor i Nacka kommun
I bokstavsordning, med siffrorna 15 oktober 2025. Siffrorna gäller en dag och säger inget om hur förskolan arbetar. En förskola med få barn kan ha stora skillnader från år till år, och en tom ruta betyder att Skolverket inte redovisar siffran.
| Förskola | Barn per grupp | Per årsarbetare | Förskollärare |
|---|---|---|---|
| Alabasterns Förskola | 12,8 | 5,5 | 43 % |
| Alexanderskolan Tre Kronor | 16,2 | 5,1 | 28 % |
| Amadeus Förskola Boo | 11,0 | – | – |
| Amadeus Förskola Nacka | 27,0 | 4,4 | 34 % |
| Amadeus Förskola Solstrålen | 28,0 | 5,7 | 4 % |
| Backebo Förskola | 16,0 | 4,8 | 23 % |
| Bagarsjöns Förskola | 19,3 | 5,0 | 34 % |
| Barkbåtens Förskola | 16,0 | 5,4 | 52 % |
| Bergatrollets Föräldrakooperativ | 18,0 | 5,1 | 21 % |
| Berguddens Förskola | 15,3 | 5,4 | 35 % |
| Björknäs Förskola | 18,6 | 5,2 | 42 % |
| Boo Gårds Förskola | 17,3 | 4,3 | 44 % |
| Bågens Förskola | 17,6 | 5,6 | 29 % |
| Bäckalidens Förskola | 16,0 | 5,6 | 35 % |
| Chrysolitens Förskola | 17,4 | 5,1 | 47 % |
| Da Vinciförskolan Gröna Dalen | 23,0 | 5,2 | 23 % |
| Da Vinciförskolan Karl-Gerhard | 22,0 | 5,9 | 35 % |
| Da Vinciförskolan Pärlan | 22,0 | 5,8 | 34 % |
| Dibber Daggkåpan Förskola | 14,7 | 5,9 | 40 % |
| Dibber Finnboda Förskola | 18,0 | 9,4 | 42 % |
| Dibber Henriksdal Förskola | 15,4 | 3,7 | 33 % |
| Dibber Neglinge Gård Förskola | 15,8 | 5,5 | 14 % |
| Dibber Älta Förskola | 11,7 | 4,4 | 13 % |
| Ebba Braheskolans Förskola | 20,0 | 4,2 | 26 % |
| Ekens Förskola | 17,0 | 5,4 | 32 % |
| Eklunda Förskola | 18,3 | 6,2 | 42 % |
| Eknäs Förskola | 15,8 | 5,5 | 34 % |
| Fiskarhöjdens Förskola | 19,0 | 4,6 | 23 % |
| Fyrens Förskola | 17,0 | 5,0 | 44 % |
| Förskolan Guldklimpar Leklabbet | 15,5 | 4,8 | 27 % |
| Förskolan Lär | 16,2 | 5,4 | 33 % |
| Föräldrakooperativet Lekis För Fröna | 14,0 | 4,0 | 47 % |
| Föräldrakooperativet Vikdalens Barn Ekonomiska För | 11,5 | 6,1 | 48 % |
| Gläntans Förskola | 18,5 | 5,8 | 24 % |
| Gröna Husets Förskola | 13,6 | 6,1 | 36 % |
| Guldklimpar Humlan | 17,0 | 4,1 | 18 % |
| Hedvigslunds Förskola | 15,2 | 5,5 | 33 % |
| I Ur Och Skur Blåbäret | 15,0 | 4,7 | 39 % |
| I Ur Och Skur Boomullarna | 15,5 | 5,9 | 62 % |
| I Ur Och Skur Upptäckarna | – | – | – |
| Igelboda Förskola | 14,0 | 5,5 | 30 % |
| Jarlabergs Förskola | 14,8 | 6,1 | 42 % |
| Jensen Förskola Nobelberget | 16,4 | 5,7 | 42 % |
| Järlahöjdens Förskola | 15,3 | 4,7 | 31 % |
| Järvens Förskola | 14,3 | 4,8 | 45 % |
| Kolarängens Förskola | 13,3 | 4,4 | 29 % |
| Korallens Förskola | 14,9 | 5,4 | 36 % |
| Krabbans Förskola | 12,8 | 5,1 | 38 % |
| Kuben Hoppetossa | 18,5 | 5,1 | 26 % |
| Kul Förskola I Boo | 7,0 | – | – |
| Kummelnäs Förskola | 19,3 | 4,9 | 32 % |
| Källans Förskola | 19,0 | 5,7 | 30 % |
| Lilla Nacka Förskola | 13,2 | 5,3 | 20 % |
| Lusthusets Förskola | 17,5 | 5,4 | 31 % |
| Lyckolunden Ekonomisk Förening | 23,0 | 3,9 | 14 % |
| Långsjöns Förskola | 19,6 | 6,8 | 27 % |
| Montessori Mondial Nacka Förskola | 16,0 | 5,6 | 35 % |
| Montessoriförskolan Svanen | 19,5 | 5,0 | 30 % |
| Noblaskolan Lännersta Förskola | 17,0 | 6,1 | 35 % |
| Noblaskolan Nacka Strand Förskola | 17,8 | 7,5 | 27 % |
| Noblaskolan Saltsjö-Boo Förskola | 7,9 | 9,2 | 44 % |
| Norlandia Förskolor Telegrafberget | 10,0 | 6,7 | 0 % |
| Norlandia Förskolor Utkiken | 12,6 | 6,9 | 32 % |
| Nyckelpigan Hoppetossa | 18,0 | 5,6 | 28 % |
| Optimus Förskola | 12,7 | 6,1 | 32 % |
| Pilens Förskola | 16,8 | 4,1 | 18 % |
| Pingvinens Förskola | 18,5 | 4,4 | 25 % |
| Rensättra Förskola | 17,0 | 5,2 | 28 % |
| Saltsjö-Duvnäs Montessoriförskola | 28,0 | 6,7 | 24 % |
| Saltängens Förskola | 15,2 | 6,4 | 34 % |
| Sillkajens Förskola | 14,0 | 4,8 | 32 % |
| Skeppets Hoppetossa | 15,3 | 5,3 | 26 % |
| Skogsstigens Förskola | 18,7 | 5,3 | 34 % |
| Skuru Förskola | 14,5 | 4,4 | 37 % |
| Smörblommans Förskola | 17,8 | 5,0 | 48 % |
| Solfjäderns Förskola | 4,5 | 1,6 | 32 % |
| Solängens Förskola | 18,3 | 6,0 | 38 % |
| Spiggens Förskola | 18,0 | 4,6 | 11 % |
| Storängens Montessoriförskola | 18,0 | 5,9 | 0 % |
| Sunnebo Förskola | 15,0 | 4,6 | 27 % |
| Svanhöjdens Förskola | 14,8 | 4,3 | 33 % |
| Tallbackens Förskola | 17,0 | 5,1 | 32 % |
| Tallidens Förskola | 14,3 | 5,3 | 36 % |
| Tollare Förskola | 16,8 | 5,2 | 33 % |
| Tuvans Förskola | 16,2 | 5,2 | 19 % |
| Universums Förskola | 19,7 | 5,1 | 33 % |
| Upp & Hoppa Akademien | 11,7 | 5,0 | 29 % |
| Utskogens Förskola | 18,9 | 6,0 | 30 % |
| Vilans Förskola | 11,3 | 6,2 | 37 % |
| Växthuset Förskola | 13,0 | 4,7 | 30 % |
| Waldorflekskolan Stjärngull | – | 5,7 | 1 % |
| Älta Gårds Förskola | 16,3 | 6,7 | 48 % |
| Ältadalens Förskola | 16,1 | 6,6 | 39 % |
| Ängsbackens Förskola | 13,5 | 4,6 | 15 % |
| Östbacka Förskola | 18,4 | 5,6 | 23 % |
Maxtaxan
Nacka kommun har maxtaxa, som alla kommuner. Förskolan kostar högst 1 547 kronor i månaden för det första barnet, beroende på hushållets inkomst.
Fler kommuner i Stockholms län
Om siffrorna
Skolverket räknar barnen och personalen i förskolan en dag om året, 15 oktober, och publicerar siffrorna i april året efter. Siffrorna gäller förskolorna som ligger i kommunen, både kommunala och fristående.
Barn per barngrupp är antalet barn delat med antalet grupper. Barn per årsarbetare räknar all personal som heltider. Förskollärare är andelen av personalen, räknad i heltider, som har förskollärarlegitimation. Kostnaden är kommunens kostnad per inskrivet barn och år.
Skolverkets riktmärke för barngrupperna är 6–12 barn för 1–3-åringar och 9–15 barn för 4–5-åringar. Det är inte bindande: Skolverket säger att gruppens storlek också hänger på personalens utbildning och antal och på lokalerna. Skolverket om riktmärket
Få det som ändras för din familj i inkorgen
Nya regler och belopp, återkallade barnprodukter och ny forskning om graviditet och småbarn, utvalt av redaktionen.