| Mått | 2025 | 2024 | Sverige |
|---|---|---|---|
| Barn i förskolan | 44 221 | 45 072 | 468 070 |
| Barngrupper | 2 969 | 3 006 | 30 708 |
| Barn per barngrupp | 14,9 | 15,0 | 15,3 |
| Barn per grupp, 1–3 år | 12,5 | 12,7 | 12,5 |
| Barn per grupp, 4–5 år | 15,5 | 15,7 | 16,2 |
| Barn per årsarbetare | 4,9 | 5,0 | 5,1 |
| Legitimerade förskollärare | 34 % | 33 % | 45 % |
| Barn 1–5 år i förskola | 86 % | 86 % | 86 % |
| Barn i fristående förskola | 38 % | 38 % | 23 % |
| Kostnad per barn och år | 211 400 kr | 208 500 kr | 195 900 kr |
Förskolor i Stockholms kommun
I Stockholms kommun gick 44 221 barn på 866 förskolor 15 oktober 2025. Barngrupperna var i snitt 14,9 barn, mot 15,3 i hela Sverige. 34 procent av personalen var legitimerade förskollärare, mot 45 procent i hela Sverige.
Stockholms kommun och hela Sverige 2025
Skolverkets riktmärke för barngruppernas storlek är 6–12 barn för 1–3-åringar och 9–15 barn för 4–5-åringar. Förskollärare är andelen av personalen med förskollärarlegitimation.
Barn per barngrupp, år för år
Alla 866 förskolor i Stockholms kommun
I bokstavsordning, med siffrorna 15 oktober 2025. Siffrorna gäller en dag och säger inget om hur förskolan arbetar. En förskola med få barn kan ha stora skillnader från år till år, och en tom ruta betyder att Skolverket inte redovisar siffran.
| Förskola | Barn per grupp | Per årsarbetare | Förskollärare |
|---|---|---|---|
| 109Ans Förskola | 19,5 | 5,8 | 28 % |
| 84Ans Förskola | 17,0 | 4,1 | 24 % |
| Academica Förskolan Bäverdalen | 12,5 | 5,9 | 35 % |
| Academica Förskolan Ekgården | 12,7 | 4,2 | 26 % |
| Academica Förskolan Jordklotet | 16,0 | 4,6 | 17 % |
| Amadeus Trubaduren | 14,0 | – | – |
| Andante Förskolor Utflyktsvägen | 7,5 | 4,2 | 2 % |
| Ayans Förskola Ab | 20,0 | 4,4 | 22 % |
| Brommakrokodilens Montessoriförskola | 8,0 | 2,1 | 23 % |
| Djurgårdsvyn, Pysslingen Förskolor | 14,3 | 5,4 | 28 % |
| Engelska Franska Förskolan, Södermalm | 13,8 | 4,6 | 27 % |
| Engelska Förskolan Frej | 11,7 | 4,0 | 23 % |
| Engelska Förskolan Norra Djurgårdsstaden | 16,0 | 5,0 | 25 % |
| Engelska Förskolan Norrmalm | 15,0 | 4,4 | 26 % |
| Engelska Förskolan Skarpnäck | 11,7 | 4,8 | 48 % |
| Engla Förskola | 12,0 | 4,8 | 26 % |
| Frilufts Förskolor, Dungen | 14,3 | 5,4 | 38 % |
| Frilufts Förskolor, Gläntan | 6,7 | 5,5 | 55 % |
| Frilufts Förskolor, Riddersborg | 5,8 | 4,9 | 20 % |
| Futuraskolan International Preschool Brunbärsvägen | 13,3 | 5,7 | 38 % |
| Färjan | 13,0 | 5,3 | 30 % |
| Förskola Sagoberget | 16,0 | – | – |
| Förskolan 44:An | 17,0 | 4,4 | 23 % |
| Förskolan 51:An | 13,7 | 4,0 | 39 % |
| Förskolan 74:An | 18,0 | 5,6 | 38 % |
| Förskolan 79 & Park | 17,5 | 4,1 | 31 % |
| Förskolan Abisko | 15,5 | 4,4 | 28 % |
| Förskolan Adolf Fredrik Och Gustav Vasa Barnkrubba | 13,0 | 4,5 | 24 % |
| Förskolan Af Crocodill | 26,0 | 5,2 | 20 % |
| Förskolan Akalla Hill | 15,6 | 4,0 | 41 % |
| Förskolan Alexanderskolan, Linnégatan 85 | 13,3 | 6,1 | 20 % |
| Förskolan Alexanderskolan, Saltmätargatan 11 | 13,3 | 5,0 | 25 % |
| Förskolan Alexanderskolan, Skeppargatan 51 | 7,5 | 3,8 | 25 % |
| Förskolan Alexanderskolan, Västmannagatan 31 | 10,5 | 5,5 | 26 % |
| Förskolan Ankaret | 17,5 | 4,8 | 33 % |
| Förskolan Ankarstocksvägen 12-14 | 18,0 | 4,8 | 23 % |
| Förskolan Anna | 17,8 | 5,7 | 29 % |
| Förskolan Annedals Montessoriförskola | 17,5 | 5,2 | 36 % |
| Förskolan Aprikos | 8,3 | 4,0 | 32 % |
| Förskolan Arken | 16,7 | 4,6 | 28 % |
| Förskolan Aslögsvägen | 15,8 | 4,0 | 31 % |
| Förskolan Asterix | 23,0 | 4,4 | 19 % |
| Förskolan Astronauterna | 12,0 | 4,0 | 33 % |
| Förskolan Baby Pyramiden | 13,0 | 5,2 | 20 % |
| Förskolan Backen, Pysslingen | 21,3 | 5,3 | 42 % |
| Förskolan Backstugan | 15,2 | 5,1 | 30 % |
| Förskolan Ballongen | 17,7 | 5,4 | 41 % |
| Förskolan Baltazar | 7,5 | 5,6 | 38 % |
| Förskolan Baltazar Förskolor | 8,2 | 4,4 | 18 % |
| Förskolan Bamse, Språkförskolan | – | 2,4 | 100 % |
| Förskolan Bandängen | 18,0 | 5,6 | 31 % |
| Förskolan Barnasinnet | 15,5 | 6,0 | 39 % |
| Förskolan Barnens Montessoriakademi | 14,0 | 4,7 | 17 % |
| Förskolan Barnens Montessoriakademi Torstenssonsgatan | 20,0 | 4,6 | 23 % |
| Förskolan Barnkullen | 16,2 | 4,2 | 36 % |
| Förskolan Beckombergavägen 76 | 17,5 | 5,3 | 29 % |
| Förskolan Berget | 18,5 | 5,0 | 27 % |
| Förskolan Bergsgården | 13,5 | 4,5 | 35 % |
| Förskolan Bergviksvägen 89 A | 18,0 | 6,3 | 35 % |
| Förskolan Bifrostvägen | 16,3 | 5,0 | 41 % |
| Förskolan Bigarrågården | 17,5 | 5,0 | 29 % |
| Förskolan Bild Och Tanke | – | – | – |
| Förskolan Birkamyntet | 17,5 | 4,3 | 41 % |
| Förskolan Bittinge | 15,0 | 4,4 | 39 % |
| Förskolan Björinge | 16,3 | 4,1 | 43 % |
| Förskolan Björkbacken | 10,3 | – | – |
| Förskolan Björken, Helsingborgsvägen 16 | 16,3 | 6,0 | 37 % |
| Förskolan Björken, Småbjörksvägen 1 | 13,5 | 4,2 | 34 % |
| Förskolan Björksätravägen 53 | 16,5 | 5,0 | 29 % |
| Förskolan Björnen | 12,0 | 4,4 | 37 % |
| Förskolan Björngården, Pysslingen | 15,5 | 4,9 | 55 % |
| Förskolan Björnlandet | 16,3 | 5,4 | 29 % |
| Förskolan Björnsonsgatatan 4 | 16,8 | 5,1 | 25 % |
| Förskolan Björntjänst | 15,0 | 5,7 | 36 % |
| Förskolan Blombacka | 12,5 | 4,7 | 39 % |
| Förskolan Blomsterkungen | 14,0 | 4,9 | 45 % |
| Förskolan Blomstermåla | 17,0 | 4,4 | 38 % |
| Förskolan Blå Grodan Föräldrakooperativet | 11,0 | 3,6 | 31 % |
| Förskolan Blågull | 6,0 | 0,9 | 14 % |
| Förskolan Blåklinten | 14,3 | 6,2 | 42 % |
| Förskolan Blåkullen | 17,5 | 5,3 | 38 % |
| Förskolan Blåsutgården | 14,6 | 4,5 | 20 % |
| Förskolan Bojen, Pysslingen | 18,0 | 4,7 | 22 % |
| Förskolan Bokkammaren | 14,6 | 4,4 | 36 % |
| Förskolan Bonden | 14,6 | 4,3 | 35 % |
| Förskolan Bonk | 13,0 | 4,4 | 30 % |
| Förskolan Borgen | 16,7 | 5,0 | 36 % |
| Förskolan Brandliljan | 14,3 | 5,4 | 36 % |
| Förskolan Bredängs Allé 46 | 15,5 | 3,6 | 25 % |
| Förskolan Bredängs Allé 49 | 16,5 | 4,7 | 43 % |
| Förskolan Bredängstorget 29 | 24,0 | 4,4 | 37 % |
| Förskolan Breiten | 12,5 | 5,6 | 40 % |
| Förskolan Bromma Enskilda Skola | 16,7 | 5,2 | 26 % |
| Förskolan Brommö | 16,5 | 4,7 | 29 % |
| Förskolan Bromstens Gård | 17,7 | 5,9 | 33 % |
| Förskolan Brostugan | 13,4 | 3,5 | 32 % |
| Förskolan Brunnen | 13,0 | 4,6 | 34 % |
| Förskolan Brunnsmästaren | 14,4 | 4,4 | 36 % |
| Förskolan Bryggan | 14,5 | 4,3 | 33 % |
| Förskolan Bubblan, Fleminggatan 103 | 26,0 | 5,7 | 4 % |
| Förskolan Bubblan, Hälsingegatan 14-16 | 10,8 | 5,5 | 28 % |
| Förskolan Bullerbyn, Fältvägen 3 | 17,0 | 5,7 | 50 % |
| Förskolan Bullerbyn, Johan Skyttes Väg 325-327 | 16,8 | 5,1 | 29 % |
| Förskolan Bullerbyn, Mariehamnsgatan 7 | 16,2 | 4,2 | 26 % |
| Förskolan Bullerbyn, Repslagargatan 12A | 18,5 | 5,4 | 42 % |
| Förskolan Butterfly Fjärilarna | 8,0 | 4,2 | 58 % |
| Förskolan Butterfly Pupporna | 6,3 | 2,6 | 72 % |
| Förskolan Bystugan | 19,0 | 5,1 | 53 % |
| Förskolan Byttan | 17,7 | 4,6 | 30 % |
| Förskolan Båtklubben | 12,8 | 4,0 | 40 % |
| Förskolan Bägersta Gård | 14,8 | 4,8 | 38 % |
| Förskolan Bällstaågatan 62 | 12,5 | 4,3 | 39 % |
| Förskolan Bäret | 3,5 | – | – |
| Förskolan Bäverhyddan | 13,5 | 3,4 | 27 % |
| Förskolan Bävervägen 43 | 16,5 | 4,5 | 27 % |
| Förskolan Centralvakten | 15,0 | 5,4 | 44 % |
| Förskolan Citrusgården | 15,7 | 5,0 | 42 % |
| Förskolan Concordiavägen 29 | 19,3 | 4,6 | 30 % |
| Förskolan Cosmos | 11,8 | 4,7 | 30 % |
| Förskolan Dammen | 15,4 | 5,5 | 42 % |
| Förskolan Dartanjangs Gata 3 | 15,8 | 4,5 | 31 % |
| Förskolan Delfi | 25,0 | 4,1 | 13 % |
| Förskolan Den Lille Prinsen | 12,5 | 4,4 | 26 % |
| Förskolan Den Röda Tråden | 16,5 | 5,1 | 36 % |
| Förskolan Dialog | 9,7 | 4,9 | 43 % |
| Förskolan Djupdalsvägen 72-74 | 13,2 | 5,1 | 38 % |
| Förskolan Djurgårdens Montessori | 10,5 | 4,0 | 24 % |
| Förskolan Draken | 12,5 | 3,8 | 31 % |
| Förskolan Draken Föräldrakooperativet | 20,0 | 4,4 | 18 % |
| Förskolan Drejaren | 11,5 | 5,4 | 25 % |
| Förskolan Drottningholmsvägen 510 A | 16,3 | 5,3 | 30 % |
| Förskolan Dungen | 15,2 | 4,4 | 33 % |
| Förskolan Dvärgbjörken | 6,7 | 3,1 | 27 % |
| Förskolan Eden | 16,0 | 4,9 | 39 % |
| Förskolan Eira | 14,0 | 4,7 | 34 % |
| Förskolan Ekbacken, Hagsätravägen 115 | 16,0 | 4,2 | 36 % |
| Förskolan Ekbacken, Ribegatan 240 | 12,3 | 4,3 | 35 % |
| Förskolan Ekbacken, Svartlösavägen 128 | 16,3 | 5,3 | 38 % |
| Förskolan Ekbacken, Svedalavägen 13 | 15,2 | 5,4 | 26 % |
| Förskolan Ekbacken, Vävar Johans Gata 1-3 | 12,4 | 5,0 | 36 % |
| Förskolan Ekebergabacken | 13,5 | 4,3 | 29 % |
| Förskolan Eken, Petrejusvägen 42 | 15,0 | 5,2 | 52 % |
| Förskolan Eken, Sulvägen 52 | 18,3 | 5,1 | 28 % |
| Förskolan Ekgården | 13,0 | 4,3 | 33 % |
| Förskolan Ekholmsvägen 133 | 15,2 | 4,7 | 29 % |
| Förskolan Ekholmsvägen 227 | 15,8 | 5,9 | 35 % |
| Förskolan Ekholmsvägen 333 | 14,0 | 4,3 | 30 % |
| Förskolan Ekorrbacken | 9,0 | 4,5 | 28 % |
| Förskolan Eldaren | 8,7 | 5,3 | 41 % |
| Förskolan Ellen Fries | 18,5 | 5,9 | 21 % |
| Förskolan Ellen Key | 15,7 | 5,4 | 44 % |
| Förskolan Elvan | 17,0 | 5,0 | 30 % |
| Förskolan Engelsk-Svenska | 18,0 | 4,5 | 25 % |
| Förskolan Enskede Gård | 17,0 | 5,8 | 39 % |
| Förskolan Entill Crocodill | 26,0 | 3,6 | 14 % |
| Förskolan Eriksdalsvillan | 11,0 | 4,3 | 40 % |
| Förskolan Essingebarnen | 12,0 | 4,6 | 24 % |
| Förskolan Essingehöjden | 17,4 | 4,9 | 38 % |
| Förskolan Estniska Förskolan | 16,0 | 3,8 | 24 % |
| Förskolan Eudora Internationella, Fatburs Brunnsg. | 14,7 | 3,9 | 29 % |
| Förskolan Eurenii | 12,3 | 5,4 | 31 % |
| Förskolan Falkholmsgränd 40 | 16,0 | 5,5 | 34 % |
| Förskolan Fantasia | 17,8 | 5,1 | 36 % |
| Förskolan Fenix, Pysslingen | 12,7 | 4,6 | 36 % |
| Förskolan Fiberpennan | 26,3 | 5,9 | 39 % |
| Förskolan Filosofiska, Dalens Allé 10 | 13,3 | 4,0 | 38 % |
| Förskolan Filosofiska, Varmfrontsgatan 13 | 11,0 | 3,6 | 30 % |
| Förskolan Finska Förskolan | 14,0 | 4,8 | 34 % |
| Förskolan Fjällklockan | 16,8 | 5,6 | 42 % |
| Förskolan Flaggskeppet | 17,5 | 6,1 | 31 % |
| Förskolan Flyttfågeln | 13,4 | 5,3 | 28 % |
| Förskolan Forskaren | 15,0 | 4,4 | 30 % |
| Förskolan Fredric Eens Minne | 25,0 | 5,4 | 44 % |
| Förskolan Fredsduvan | 11,2 | 4,9 | 37 % |
| Förskolan Freja | 13,8 | 4,7 | 38 % |
| Förskolan Frida | 17,0 | 4,2 | 26 % |
| Förskolan Frimurarvägen 7-9 | 26,7 | 4,6 | 35 % |
| Förskolan Fryken, Pysslingen | 16,8 | 5,0 | 35 % |
| Förskolan Fröhuset | 16,0 | 4,3 | 35 % |
| Förskolan Fröjden | 13,5 | 6,1 | 45 % |
| Förskolan Frösätrabacken 48 | 18,3 | 5,4 | 34 % |
| Förskolan Futurum | 11,8 | 5,1 | 40 % |
| Förskolan Fyrbåken | 16,0 | 4,4 | 34 % |
| Förskolan Fyren | 15,7 | 5,5 | 32 % |
| Förskolan Fyrklövern | 16,5 | 4,9 | 38 % |
| Förskolan Fyrtornet | 17,0 | 5,7 | 33 % |
| Förskolan Fågelboet | 17,0 | 5,0 | 41 % |
| Förskolan Fölet | 14,0 | 5,2 | 40 % |
| Förskolan Författarvägen 29-31 | 15,5 | 5,4 | 30 % |
| Förskolan G:A Bromstensvägen | 15,0 | 5,0 | 41 % |
| Förskolan Galilei | 19,3 | 4,2 | 22 % |
| Förskolan Gambrinus | 18,5 | 6,2 | 33 % |
| Förskolan Gamlebyplan 3 | 14,8 | 4,3 | 35 % |
| Förskolan Gamlebyplan 9 | 11,3 | 3,5 | 46 % |
| Förskolan Giraffen Montessoriförskolan | 26,0 | 4,7 | 27 % |
| Förskolan Giraffen, Pysslingen | 16,3 | 7,0 | 29 % |
| Förskolan Glasbjörken | – | 3,3 | 39 % |
| Förskolan Glasmålningen | 17,5 | 5,2 | 29 % |
| Förskolan Glavsfjorden | 17,2 | 4,6 | 30 % |
| Förskolan Gliavägen 128 | 17,5 | 5,3 | 15 % |
| Förskolan Gliavägen 130 | 18,0 | 5,3 | 41 % |
| Förskolan Glimten | 11,0 | 3,3 | 30 % |
| Förskolan Globen-Kulan | 15,3 | 4,5 | 91 % |
| Förskolan Gläntan, Frösätrabacken 7 C | 20,3 | 6,2 | 80 % |
| Förskolan Gläntan, Lotterivägen 17 | 18,5 | 5,5 | 28 % |
| Förskolan Gläntan, Pysslingen | 20,0 | 5,4 | 31 % |
| Förskolan Gläntan, Stenkvistavägen 5 | 18,2 | 5,5 | 40 % |
| Förskolan Gläntan, Östbergabackarna 50 | 14,8 | 4,1 | 50 % |
| Förskolan Godsvagnen | 17,5 | 5,1 | 44 % |
| Förskolan Greven | 17,5 | 6,0 | 31 % |
| Förskolan Grevlingen | 14,0 | 4,5 | 10 % |
| Förskolan Griffeltavlan | 16,0 | 4,5 | 40 % |
| Förskolan Grindslanten | 16,5 | 4,5 | 26 % |
| Förskolan Grodan | 17,0 | 5,2 | 33 % |
| Förskolan Grottan | 16,0 | 5,4 | 32 % |
| Förskolan Grus Och Bus | 16,7 | 5,1 | 59 % |
| Förskolan Grågåsen | 17,8 | 5,1 | 27 % |
| Förskolan Gröna Diamanten | 12,6 | 3,9 | 31 % |
| Förskolan Gröna Katten | 14,0 | 4,0 | 29 % |
| Förskolan Gröndalsgården | 14,3 | 4,6 | 32 % |
| Förskolan Grönkulla, Pysslingen | 12,0 | 4,5 | 37 % |
| Förskolan Grönkullen | 16,0 | 5,0 | 38 % |
| Förskolan Grönmossen | 17,6 | 5,0 | 33 % |
| Förskolan Gubbkärrsvägen 29 | 18,0 | 3,7 | 20 % |
| Förskolan Guldgruvan | 16,0 | 4,7 | 34 % |
| Förskolan Guldklimpar | 20,0 | 5,2 | 26 % |
| Förskolan Guldklimpar Trekanten | 17,3 | 5,3 | 31 % |
| Förskolan Gullmyran | 17,5 | 4,0 | 23 % |
| Förskolan Gullängen | 14,8 | 5,9 | 40 % |
| Förskolan Gulsippan | 13,8 | 5,4 | 41 % |
| Förskolan Gungan | 16,0 | 4,8 | 43 % |
| Förskolan Gunghästen | 9,0 | 3,0 | 33 % |
| Förskolan Gustav Adolf | 16,3 | 5,2 | 39 % |
| Förskolan Gustav Iii:S Väg 36 | 17,5 | 6,1 | 35 % |
| Förskolan Gärdesbacken | 17,0 | 4,5 | 35 % |
| Förskolan Gökboet, Dybecksvägen 84 | 16,7 | 5,1 | 27 % |
| Förskolan Gökboet, Göksholmsbacken 45 | 14,3 | 5,1 | 22 % |
| Förskolan Gökboet, Skäftingebacken 42 | 13,0 | 4,1 | 38 % |
| Förskolan Hagelstavägen 24 | 17,0 | 5,0 | 28 % |
| Förskolan Hagtornsgården, Pysslingen | 14,0 | 5,0 | 17 % |
| Förskolan Hammarhajen | 12,0 | 5,3 | 44 % |
| Förskolan Hamngården | 17,2 | 5,2 | 33 % |
| Förskolan Happy Moon Ab | 25,5 | 6,8 | 31 % |
| Förskolan Harmony International Preschool | 6,8 | 5,5 | 34 % |
| Förskolan Harspåret | 22,3 | 4,4 | 34 % |
| Förskolan Hasselbacken | 15,9 | 5,3 | 42 % |
| Förskolan Hasselgården | 17,5 | 5,1 | 34 % |
| Förskolan Hattis | 18,8 | 5,7 | 35 % |
| Förskolan Hattstugans Waldorfförskola | 18,0 | 4,1 | 23 % |
| Förskolan Havskatten Föräldrakooperativet | 11,7 | 4,2 | 37 % |
| Förskolan Havsörnen | 17,0 | 4,6 | 31 % |
| Förskolan Hemskogen | 17,1 | 5,0 | 29 % |
| Förskolan Hillelgården | 13,6 | 4,9 | 35 % |
| Förskolan Hinden | 16,0 | 5,6 | 51 % |
| Förskolan Hjalmar | 9,8 | 5,2 | 34 % |
| Förskolan Hoppetossa Haga | 18,3 | 4,6 | 40 % |
| Förskolan Hoppetossa Jollen | 16,0 | 3,5 | 18 % |
| Förskolan Hoppetossa Raketen | 19,0 | 5,1 | 27 % |
| Förskolan Hovet | 15,8 | 5,0 | 30 % |
| Förskolan Hubertus | 17,0 | 4,9 | 28 % |
| Förskolan Humlan, Hjulsta Backar 24 | 7,5 | 3,7 | 25 % |
| Förskolan Humlan, Njurundagatan 10 | 11,0 | 4,9 | 42 % |
| Förskolan Humlan, Svärdlångsvägen 18 | 16,0 | 4,8 | 29 % |
| Förskolan Håven | 14,8 | 5,8 | 38 % |
| Förskolan Hälsobrunnen | 13,3 | 4,2 | 29 % |
| Förskolan Höjden, Kinnaredsgränd 67 | 14,0 | 4,8 | 33 % |
| Förskolan Höjden, Pysslingen | 13,8 | 6,0 | 39 % |
| Förskolan Höjden, Sturehillsvägen 29 | 18,3 | 7,1 | 29 % |
| Förskolan I Ur Och Skur Täppan | 17,0 | 4,5 | 47 % |
| Förskolan I Ur Och Skur Vindivil | 12,0 | 4,4 | 40 % |
| Förskolan I Ur Och Skur Vindleken | 18,0 | 5,9 | 34 % |
| Förskolan I Ur Och Skur Västanvind | 12,0 | 5,3 | 62 % |
| Förskolan I Ur Och Skur, Trollsländan | 19,3 | 4,8 | 44 % |
| Förskolan I-Or | 18,0 | 5,5 | 52 % |
| Förskolan Idlången | 17,0 | 6,2 | 39 % |
| Förskolan Igelbäcken | 15,3 | 4,4 | 39 % |
| Förskolan Il Crocodil | 42,0 | 4,0 | 28 % |
| Förskolan Innovitaskolan Vällingby Park | 17,2 | 5,8 | 25 % |
| Förskolan Instrumentet | 16,0 | 4,9 | 28 % |
| Förskolan International Playschool, Edingekroken 11 | 17,0 | 4,7 | 21 % |
| Förskolan International Playschool, Oslogatan 25 | 22,0 | 4,9 | 17 % |
| Förskolan Isälven, Pysslingen | 13,6 | 5,4 | 35 % |
| Förskolan Jensen Kristineberg | 14,0 | 5,8 | 48 % |
| Förskolan Jensen Norrmalm | 15,0 | 5,6 | 43 % |
| Förskolan Jensen Zinkensdamm | 14,9 | 5,5 | 42 % |
| Förskolan Jensen Östermalm | 17,3 | 5,7 | 33 % |
| Förskolan Johannelund | 16,5 | 5,7 | 17 % |
| Förskolan Johannes Waldorfförskola Ii Brännkyrkagatan | 29,0 | 4,9 | 34 % |
| Förskolan Johannesfredsvägen 27 | 13,5 | 4,4 | 33 % |
| Förskolan Jungfru Lona | 15,8 | 4,4 | 40 % |
| Förskolan Junibacken | 16,5 | 4,7 | 35 % |
| Förskolan Järneken, Pysslingen | 21,7 | 6,2 | 29 % |
| Förskolan Järvagården | 5,0 | 2,7 | 20 % |
| Förskolan Jösse | 17,5 | 5,0 | 29 % |
| Förskolan Kabinen | 16,0 | – | – |
| Förskolan Kajen | 18,3 | 5,8 | 37 % |
| Förskolan Kakburken | 17,5 | 4,6 | 30 % |
| Förskolan Kaksi Kieltä/Två Tungor | 20,0 | 4,7 | 49 % |
| Förskolan Kanalen | 9,5 | 6,0 | 6 % |
| Förskolan Kaprifolen | 15,7 | 4,9 | 29 % |
| Förskolan Karamellen | 10,5 | 5,6 | 27 % |
| Förskolan Karen Blixens Gata 15 | 14,8 | 4,8 | 28 % |
| Förskolan Karlavagnen, Ljusstöparbacken 2 | 18,0 | 4,6 | 26 % |
| Förskolan Karlavagnen, Tomtebogatan 45-47 | 16,3 | 5,4 | 20 % |
| Förskolan Karlsson | 16,0 | 5,3 | 29 % |
| Förskolan Karusellen | 15,0 | 4,5 | 47 % |
| Förskolan Kastanjebacken | 17,8 | 5,6 | 38 % |
| Förskolan Kastanjelunden Pysslingen | 20,0 | 5,6 | 42 % |
| Förskolan Kastanjen, Fatbursgatan 36 | 16,0 | 4,5 | 28 % |
| Förskolan Kastanjen, Majstångsvägen 6 | 23,3 | 6,0 | 42 % |
| Förskolan Kastanjen, Ormängsgatan 71 | 13,5 | 3,9 | 26 % |
| Förskolan Kata Dalström | 18,0 | 5,5 | 31 % |
| Förskolan Katarina Västra | 15,4 | 4,7 | 45 % |
| Förskolan Katrineberg, Pysslingen | 14,7 | 7,1 | 48 % |
| Förskolan Kattresan | 14,0 | 5,6 | 40 % |
| Förskolan Kavat | 16,0 | 4,4 | 27 % |
| Förskolan Kejsarkronan | 17,7 | 4,7 | 34 % |
| Förskolan Kista Gård | 14,3 | 4,0 | 28 % |
| Förskolan Kista International Preschool | 11,2 | 6,0 | 37 % |
| Förskolan Kistahöjden | 13,4 | 4,8 | 50 % |
| Förskolan Klara | 16,8 | 5,8 | 50 % |
| Förskolan Kling Och Klang | 12,0 | 4,7 | 41 % |
| Förskolan Kling Och Klang Solvändan | 9,5 | 5,0 | 42 % |
| Förskolan Kling&Klang Gamla Stan | 15,0 | – | – |
| Förskolan Klintbacken 11 | 18,0 | 5,2 | 29 % |
| Förskolan Klisterburken | 13,0 | 3,6 | 34 % |
| Förskolan Knattarna | 19,0 | 3,5 | 37 % |
| Förskolan Knatteborgen | 16,2 | 4,2 | 31 % |
| Förskolan Knutbygården | 14,4 | 4,0 | 50 % |
| Förskolan Kobran | 17,0 | 5,5 | 52 % |
| Förskolan Kolonnetten | 14,2 | 4,3 | 30 % |
| Förskolan Kompassbacken | 16,5 | 4,3 | 39 % |
| Förskolan Kompiskraft | 15,0 | 4,8 | 27 % |
| Förskolan Konradsberg | 13,5 | 4,9 | 32 % |
| Förskolan Korken | 14,0 | – | – |
| Förskolan Korpen | 18,2 | 5,4 | 30 % |
| Förskolan Kosmos | 16,8 | 5,2 | 28 % |
| Förskolan Kotten | 17,0 | 4,5 | 26 % |
| Förskolan Kristallen | 13,3 | 5,1 | 25 % |
| Förskolan Kronan | 14,0 | 5,7 | 24 % |
| Förskolan Kronoberg | 16,3 | 4,9 | 36 % |
| Förskolan Kroppås | 19,3 | 6,1 | 47 % |
| Förskolan Krubban | 18,3 | 5,0 | 28 % |
| Förskolan Krukan | 22,0 | 4,5 | 37 % |
| Förskolan Krukmakaren, Pysslingen | 12,0 | 4,4 | 36 % |
| Förskolan Kryddgården | 15,0 | 4,5 | 31 % |
| Förskolan Kryssningen | 14,3 | 4,6 | 46 % |
| Förskolan Kulan | 24,0 | 5,2 | 40 % |
| Förskolan Kulingen | 16,0 | 5,4 | 19 % |
| Förskolan Kullerbyttan, Ottsjövägen 26 | 16,5 | 5,0 | 29 % |
| Förskolan Kullerbyttan, Tumultgränd 69 | 13,9 | 4,7 | 38 % |
| Förskolan Kultingen | 15,0 | – | – |
| Förskolan Kungshatten Pysslingen | 10,6 | 4,7 | 42 % |
| Förskolan Kungsholmen International Preschool | 12,5 | 6,3 | 45 % |
| Förskolan Kungsholmens Västra | 18,5 | 5,5 | 30 % |
| Förskolan Kvarnen | 14,5 | 4,1 | 28 % |
| Förskolan Kåsan I Ur Och Skur | 16,3 | 5,1 | 40 % |
| Förskolan Kåxis | 13,0 | – | – |
| Förskolan Käpphästen | 10,5 | 3,4 | 25 % |
| Förskolan Kärleksörten | 12,3 | 5,4 | 38 % |
| Förskolan Lagunen | 16,5 | 4,0 | 30 % |
| Förskolan Lammet | 9,0 | 3,0 | 34 % |
| Förskolan Leendet | 18,5 | 5,7 | 31 % |
| Förskolan Leko | 24,0 | 5,2 | 38 % |
| Förskolan Lekrummet | 11,7 | 4,0 | 33 % |
| Förskolan Les Melodies | 12,5 | 4,4 | 18 % |
| Förskolan Lilla Björnen | 16,5 | 4,1 | 22 % |
| Förskolan Lilla Gärdet | 9,8 | 4,6 | 35 % |
| Förskolan Lilla Kvikkjokk Montessoriförskolan | 16,5 | 4,2 | 18 % |
| Förskolan Lilla Prästkragen | 11,5 | 4,8 | 38 % |
| Förskolan Lilla Skogen | 17,4 | 5,0 | 22 % |
| Förskolan Lilla Tensta | 15,5 | 4,8 | 37 % |
| Förskolan Lillgårdens Waldorfförskola | 6,3 | 3,6 | 0 % |
| Förskolan Lillhagen | 12,2 | 4,8 | 27 % |
| Förskolan Lillskogen | 19,0 | 5,9 | 30 % |
| Förskolan Lillstrumpa | 6,5 | 5,2 | 24 % |
| Förskolan Lindarängens | – | – | – |
| Förskolan Linden | 13,0 | 4,2 | 28 % |
| Förskolan Linden, Föräldrakooperativet | 10,0 | 4,3 | 26 % |
| Förskolan Lm-Gården | 18,2 | 6,0 | 47 % |
| Förskolan Lofoten | 13,0 | 3,8 | 49 % |
| Förskolan Lokatten | 26,0 | 6,3 | 27 % |
| Förskolan Luna | 12,7 | 4,8 | 39 % |
| Förskolan Lunden | 16,8 | 5,1 | 31 % |
| Förskolan Luren | 16,6 | 5,3 | 51 % |
| Förskolan Luxviken | 18,5 | 6,3 | 41 % |
| Förskolan Lycée Français Saint Louis | 17,6 | 5,2 | 23 % |
| Förskolan Lyckan | 14,5 | 4,8 | 33 % |
| Förskolan Lyckeboa | 7,7 | 4,0 | 29 % |
| Förskolan Långe Erik | 17,7 | 4,7 | 28 % |
| Förskolan Långholmen, Pysslingen | 15,0 | 5,3 | 44 % |
| Förskolan Långåkerstorpet | 17,0 | 4,9 | 28 % |
| Förskolan Läkarvillan | 18,0 | 4,5 | 25 % |
| Förskolan Lännäsbacken 5 | 10,7 | 3,9 | 22 % |
| Förskolan Lär | 19,4 | 4,9 | 31 % |
| Förskolan Lärkan Musikförskola | 15,7 | 3,7 | 31 % |
| Förskolan Lärkstaden | 18,3 | 5,0 | 27 % |
| Förskolan Läroriket, Montessoriförskolan | 10,5 | 5,0 | 19 % |
| Förskolan Lönneberga | 16,0 | 4,0 | 39 % |
| Förskolan Lövlunda | 17,3 | 5,3 | 28 % |
| Förskolan Magasinet | 15,5 | 6,6 | 30 % |
| Förskolan Majamyra | 13,2 | 5,4 | 40 % |
| Förskolan Malmgården | 12,5 | 4,9 | 30 % |
| Förskolan Mangon | 14,5 | 4,9 | 46 % |
| Förskolan Margretelundsv 73 | 16,5 | 4,5 | 40 % |
| Förskolan Maria Magdalena Förskola, Blecktornsgränd | 17,0 | 5,4 | 48 % |
| Förskolan Mariagårdens Montessoriförskola | 14,5 | 5,7 | 20 % |
| Förskolan Mariatorget, Pysslingen | 23,0 | 5,2 | 27 % |
| Förskolan Mariebergs | 17,0 | 4,7 | 21 % |
| Förskolan Mariedal | 8,8 | 4,7 | 71 % |
| Förskolan Mariehälls Montessoriförskola | 16,0 | 5,6 | 24 % |
| Förskolan Marievik | 16,8 | 5,5 | 27 % |
| Förskolan Marklandsbacken 2 | 12,4 | 4,2 | 50 % |
| Förskolan Martingården Solbacka | 6,0 | 5,0 | 0 % |
| Förskolan Masugnsvägen 72-74 | 16,3 | 5,2 | 30 % |
| Förskolan Matrisen | 12,3 | 5,4 | 29 % |
| Förskolan Matrix | 14,0 | 4,7 | 33 % |
| Förskolan Matrix | 10,5 | 4,2 | 40 % |
| Förskolan Matrosen | 19,0 | 3,9 | 5 % |
| Förskolan Matteus | 17,0 | 5,8 | 32 % |
| Förskolan Medevi Brunn | 13,3 | 4,4 | 34 % |
| Förskolan Mejeriet, Johanneshovsvägen 143 A-D | 17,2 | 4,9 | 44 % |
| Förskolan Mejeriet, Observatoriegatan 21 | 15,5 | 4,4 | 29 % |
| Förskolan Mellangården | 9,8 | 4,2 | 36 % |
| Förskolan Metapontum | 13,7 | 7,5 | 27 % |
| Förskolan Metaren | 15,7 | 5,2 | 35 % |
| Förskolan Metronomen | 17,0 | 5,4 | 38 % |
| Förskolan Midgård | 16,8 | 5,4 | 32 % |
| Förskolan Mikaela Waldorfbarnstuga, Eriksdalsgatan | 7,8 | 4,9 | 35 % |
| Förskolan Mimer | 14,4 | 4,6 | 32 % |
| Förskolan Mineralen | 14,6 | 6,1 | 33 % |
| Förskolan Minibojarna | 14,5 | 5,4 | 46 % |
| Förskolan Miniforskarna | 8,0 | 4,8 | 2 % |
| Förskolan Minne Mus Montessoriförskola | 14,0 | 2,5 | 27 % |
| Förskolan Mirabell | 16,3 | 4,4 | 41 % |
| Förskolan Miro Kids | 14,0 | 5,0 | 33 % |
| Förskolan Miro Kids Lindhagen | 18,5 | 5,3 | 11 % |
| Förskolan Molntappen | 16,5 | 4,7 | 43 % |
| Förskolan Montessoriförskolan Liten Och Stor | 13,5 | 5,6 | 31 % |
| Förskolan Morgongården | 16,5 | 4,4 | 29 % |
| Förskolan Morkullan | 15,8 | 4,1 | 19 % |
| Förskolan Mosebacke | 16,8 | 5,5 | 32 % |
| Förskolan Mullekojan, I Ur Och Skur | 10,8 | 6,0 | 42 % |
| Förskolan Mullelyan | 11,3 | 4,4 | 19 % |
| Förskolan Mumindalen, Byälvsvägen 35 A | 16,3 | 5,2 | 29 % |
| Förskolan Mumindalen, Finsk Förskola | 15,0 | – | – |
| Förskolan Mumindalen, Vällingbyvägen 61 | 15,0 | 5,5 | 33 % |
| Förskolan Muminstugan | 15,7 | 5,1 | 31 % |
| Förskolan Murgrönan | 15,5 | 5,4 | 35 % |
| Förskolan Myntet | 17,6 | 5,1 | 33 % |
| Förskolan Måbär | 13,2 | 4,6 | 40 % |
| Förskolan Månen, Loviselundsvägen 26 | 13,0 | 4,7 | 36 % |
| Förskolan Månen, Stavangergatan 58 | 5,0 | 4,3 | 36 % |
| Förskolan Månstugan | 15,7 | 3,9 | 42 % |
| Förskolan Måsen | 14,7 | 5,5 | 44 % |
| Förskolan Måttbandet | 13,0 | 4,5 | 45 % |
| Förskolan Mälarhöjdsparken, Pysslingen | 14,0 | 4,7 | 34 % |
| Förskolan Mässen | 18,0 | 5,6 | 36 % |
| Förskolan Mäster Mikael | 19,0 | 5,7 | 30 % |
| Förskolan Mästerkatten | 12,7 | 4,6 | 27 % |
| Förskolan Möjbro | 16,0 | 4,6 | 28 % |
| Förskolan Nallebjörnen, Pysslingen | 9,7 | 4,4 | 39 % |
| Förskolan Nicolaigården | 15,0 | 4,1 | 45 % |
| Förskolan Nockeby Kyrkväg 8/Svanhildsv | 16,3 | 4,4 | 36 % |
| Förskolan Nockebyvägen 20 | 17,0 | 5,4 | 39 % |
| Förskolan Norrskenet | 9,0 | – | – |
| Förskolan Nova | 13,9 | 4,3 | 35 % |
| Förskolan Nybergsgatans Montessori | 13,0 | 4,3 | 33 % |
| Förskolan Nyfiken | 6,0 | 1,0 | 0 % |
| Förskolan Nyponet | 17,0 | 5,3 | 41 % |
| Förskolan Nytorget, Pysslingen | 18,8 | 4,6 | 37 % |
| Förskolan Nyängsvägen 21 | 18,0 | 5,7 | 46 % |
| Förskolan Nyängsvägen 66 | 18,0 | 4,9 | 31 % |
| Förskolan Oceanen | 13,3 | 5,8 | 29 % |
| Förskolan Oddegården | 13,0 | 4,5 | 31 % |
| Förskolan Olaus Petri | 15,3 | 4,3 | 27 % |
| Förskolan Olivträdet | 7,8 | 4,5 | 53 % |
| Förskolan Olovslundsvägen 19 | 14,7 | 4,4 | 38 % |
| Förskolan Orion | 17,3 | 6,1 | 53 % |
| Förskolan Orren | 11,3 | 3,9 | 34 % |
| Förskolan Osmundsvägen 6 | 16,5 | 5,6 | 33 % |
| Förskolan Otto | 8,3 | 4,3 | 26 % |
| Förskolan Ovanby | 13,5 | 3,3 | 26 % |
| Förskolan Oxenstierna | 18,2 | 5,6 | 29 % |
| Förskolan Paletten, Huvudfabriksgatan 18-2 | 18,8 | 5,8 | 39 % |
| Förskolan Paletten, Lillhagsvägen 14-16 | 13,5 | 4,8 | 33 % |
| Förskolan Parken | 17,3 | 5,1 | 29 % |
| Förskolan Perifrasen | 19,0 | 3,8 | 24 % |
| Förskolan Perrongen | 13,5 | 4,6 | 32 % |
| Förskolan Philipsénska | 15,0 | 4,0 | 23 % |
| Förskolan Pilen | 17,8 | 4,6 | 45 % |
| Förskolan Pilfinken | 11,7 | 5,3 | 44 % |
| Förskolan Pilgården | 18,0 | 5,4 | 30 % |
| Förskolan Pionen | 32,0 | 5,8 | 18 % |
| Förskolan Pionjären, Fjärdholmsgränd 11 A | 13,0 | 4,5 | 31 % |
| Förskolan Pionjären, Svärdlångsvägen 32-34 | 14,8 | 4,7 | 37 % |
| Förskolan Pippi Långstrumps Gata 12 | 18,0 | 5,2 | 26 % |
| Förskolan Pippi Långstrumps Gata 14 | 18,0 | 5,3 | 28 % |
| Förskolan Planket | 15,3 | 5,3 | 42 % |
| Förskolan Plogen | 17,3 | 4,7 | 35 % |
| Förskolan Plommonlunden | 13,3 | 5,5 | 30 % |
| Förskolan Prästängen | 18,0 | 5,3 | 30 % |
| Förskolan Purpurn | 15,0 | 4,8 | 28 % |
| Förskolan Påsen | 16,6 | 5,2 | 43 % |
| Förskolan Ragvald | 11,0 | 4,9 | 33 % |
| Förskolan Raketen | 13,3 | – | – |
| Förskolan Raoul Wallenberg, Beckombergavägen 314 | 16,6 | 3,9 | 23 % |
| Förskolan Raoul Wallenberg, Bällstavägen 8 | 20,0 | 5,0 | 21 % |
| Förskolan Regnbågen, Hinderstorps Gränd 27 | 13,3 | 4,2 | 33 % |
| Förskolan Regnbågen, Rågsveds Skolgränd 5 | 13,2 | 4,5 | 34 % |
| Förskolan Regnbågen, Slättgårdsvägen 72 | 13,0 | 5,8 | 44 % |
| Förskolan Regnbågen, Torögatan 37-39 | 15,8 | 5,5 | 31 % |
| Förskolan Regnbågens Waldorfförskola | 7,0 | 6,1 | 17 % |
| Förskolan Regnbågsverkstan | 16,0 | 3,9 | 44 % |
| Förskolan Regnbågsängen | 18,3 | 5,4 | 27 % |
| Förskolan Reimers, Specialförskola | 3,3 | 0,9 | 54 % |
| Förskolan Renfanan | 11,8 | 4,7 | 35 % |
| Förskolan Resedan | 16,4 | 4,3 | 30 % |
| Förskolan Ribegården | 12,2 | 4,6 | 40 % |
| Förskolan Riddaren | 7,5 | 5,0 | 33 % |
| Förskolan Ringarstigen 2 | 18,0 | 4,3 | 23 % |
| Förskolan Rio | 15,5 | 4,1 | 37 % |
| Förskolan Rosteriet | 17,2 | 6,1 | 29 % |
| Förskolan Roten Föräldrakooperativet | 12,5 | 6,0 | 48 % |
| Förskolan Ruddammen | 16,3 | 4,7 | 36 % |
| Förskolan Ruuhi | 16,0 | 3,8 | 24 % |
| Förskolan Rymden | 17,0 | 4,7 | 15 % |
| Förskolan Råby | 22,0 | 5,7 | 26 % |
| Förskolan Röda Berget, Pysslingen | 12,6 | 5,8 | 36 % |
| Förskolan Röda Villan | 15,3 | 4,8 | 46 % |
| Förskolan Rödeken-Villa Ekbacken | 18,0 | 5,4 | 41 % |
| Förskolan Rödkinda | 6,0 | 5,2 | 24 % |
| Förskolan Rödklövern | 15,6 | 4,6 | 22 % |
| Förskolan Rödkulla | 18,5 | 5,9 | 30 % |
| Förskolan Rödmyran | 15,0 | 3,5 | 46 % |
| Förskolan Röhran | 13,3 | 4,5 | 32 % |
| Förskolan Rönnbäret, Föräldrakooperativ | 15,5 | 5,4 | 39 % |
| Förskolan Rönneberga | 14,7 | 5,0 | 45 % |
| Förskolan Rönnholmsgränd 42 | 16,2 | 4,8 | 22 % |
| Förskolan Rörmokaren | 13,3 | 4,9 | 40 % |
| Förskolan S:T Eriks Katolska Förskola | 15,0 | 5,0 | 25 % |
| Förskolan Sachsgatan | 13,4 | 4,8 | 41 % |
| Förskolan Sagan | 14,0 | 4,9 | 43 % |
| Förskolan Sagobacken | 16,0 | 4,9 | 30 % |
| Förskolan Sagogården | 10,7 | 3,3 | 32 % |
| Förskolan Sagohjälten | 6,6 | 5,3 | 28 % |
| Förskolan Sagolandet | 17,3 | 4,9 | 36 % |
| Förskolan Sagoskogen | 13,5 | 4,8 | 33 % |
| Förskolan Sagoträdet, Pysslingen | 19,0 | 5,3 | 33 % |
| Förskolan Sakina-Idholmen | 15,0 | 4,5 | 39 % |
| Förskolan Sakina-Rönnholmen | 14,0 | 4,2 | 39 % |
| Förskolan Salagatan | 13,2 | 4,8 | 36 % |
| Förskolan Sandhamn 1 | 12,0 | 4,2 | 35 % |
| Förskolan Sandslottet | 13,3 | 5,3 | 35 % |
| Förskolan Sandön | 17,3 | 5,5 | 37 % |
| Förskolan Scheelegatan | 16,7 | 5,7 | 32 % |
| Förskolan Sebran | 16,5 | 4,3 | 26 % |
| Förskolan Segelflygaren | 13,7 | 5,2 | 38 % |
| Förskolan Serafen | 16,5 | 5,2 | 30 % |
| Förskolan Sirius | 16,3 | 4,2 | 32 % |
| Förskolan Sjöbjörnen | 20,5 | 3,7 | 46 % |
| Förskolan Sjöfararen | 17,4 | 5,3 | 36 % |
| Förskolan Sjöfågeln, Pysslingen | 17,5 | 4,5 | 36 % |
| Förskolan Sjöresan | 20,3 | 4,6 | 34 % |
| Förskolan Sjöstjärnan | 17,0 | 5,5 | 43 % |
| Förskolan Sjötorget | 14,0 | 4,7 | 34 % |
| Förskolan Sjötullen, Pysslingen | 14,2 | 5,6 | 47 % |
| Förskolan Sjövik | 18,0 | 5,6 | 29 % |
| Förskolan Skatan | 14,0 | 5,2 | 33 % |
| Förskolan Skatboet | 17,5 | 5,8 | 25 % |
| Förskolan Skattgömman | 17,7 | 4,2 | 30 % |
| Förskolan Skattkistan | 17,8 | 5,2 | 28 % |
| Förskolan Skeppet, Skeppargatan 73 | 18,3 | 5,0 | 29 % |
| Förskolan Skeppet, Tullgårdsgatan 13 | 18,4 | 5,9 | 26 % |
| Förskolan Skogen | 17,8 | 5,4 | 34 % |
| Förskolan Skogen, Pysslingen | 15,8 | 5,6 | 26 % |
| Förskolan Skogsbacken | 15,0 | 5,0 | 33 % |
| Förskolan Skogsbacken, Bråviksvägen 45 | 16,6 | 4,6 | 32 % |
| Förskolan Skogsbacken, Ripsavägen 33 | 17,8 | 5,9 | 43 % |
| Förskolan Skogsbyns | 22,0 | 5,3 | 47 % |
| Förskolan Skogsgläntan, Farstavägen 120 | 6,0 | 4,4 | 29 % |
| Förskolan Skogsgläntan, Tätorpsvägen 7 B | 14,0 | 6,2 | 44 % |
| Förskolan Skogshyddans Montessori | 16,5 | 4,8 | 33 % |
| Förskolan Skogslyan | 14,0 | 4,3 | 31 % |
| Förskolan Skogsstjärnan | 15,8 | 5,2 | 28 % |
| Förskolan Skorpan | 17,8 | 6,0 | 33 % |
| Förskolan Skorstenen | 14,0 | 5,8 | 48 % |
| Förskolan Skydraget | 14,0 | 6,4 | 54 % |
| Förskolan Sköntorpsgården | 19,0 | 4,7 | 41 % |
| Förskolan Skördevägen | 16,3 | 4,6 | 24 % |
| Förskolan Smeden | 17,2 | 5,3 | 41 % |
| Förskolan Smedslättsvägen 71 | 17,5 | 4,9 | 25 % |
| Förskolan Smått & Gott | 16,5 | 3,4 | 21 % |
| Förskolan Smältrullen, Pysslingen | 14,3 | 5,1 | 24 % |
| Förskolan Snabelskon | 17,3 | 5,5 | 29 % |
| Förskolan Snårvinden | 13,6 | 5,7 | 34 % |
| Förskolan Snöbollsgränd | 18,7 | 7,6 | 24 % |
| Förskolan Snöripan | 17,7 | 6,1 | 42 % |
| Förskolan Sockenstugan | 13,0 | 6,1 | 41 % |
| Förskolan Sofia Småbarnsskola | 14,0 | 4,7 | 33 % |
| Förskolan Sol Och Måne | 14,7 | 3,4 | 31 % |
| Förskolan Sol-Ägget | 18,0 | 6,0 | 33 % |
| Förskolan Solbacken Syd | 18,7 | 5,2 | 19 % |
| Förskolan Solbacken, Norgegatan 4 | 12,3 | 5,0 | 41 % |
| Förskolan Solbacken, Tensta Allé 52 | 16,5 | 4,2 | 51 % |
| Förskolan Solglimten | 5,6 | 6,0 | 14 % |
| Förskolan Solgården | 10,0 | 5,5 | 22 % |
| Förskolan Solhöjden | 14,3 | 3,9 | 49 % |
| Förskolan Solkatten, Medaljonggatan 14 | 18,8 | 5,5 | 30 % |
| Förskolan Solkatten, Midsommarvägen 20 | 25,0 | 5,7 | 32 % |
| Förskolan Solklart | 17,8 | 6,0 | 23 % |
| Förskolan Solrosen Martingården | 11,6 | 6,3 | 22 % |
| Förskolan Solrosen, Bergengatan 22 | 13,4 | 4,1 | 42 % |
| Förskolan Solrosen, Diskusvägen 26-28 | 17,0 | 4,8 | 38 % |
| Förskolan Solrosen, Vanadisvägen 15 | 17,5 | 4,6 | 26 % |
| Förskolan Solstrålen | 18,0 | 5,1 | 44 % |
| Förskolan Solvändan | 7,0 | – | – |
| Förskolan Spaden | 11,7 | 4,9 | 35 % |
| Förskolan Spargrisen | 21,0 | 6,6 | 31 % |
| Förskolan Spira | 15,3 | 5,1 | 17 % |
| Förskolan Spira Gula Villan | 14,5 | 5,2 | 27 % |
| Förskolan Sportstugan | 15,0 | 5,2 | 34 % |
| Förskolan Spåret | 20,3 | 5,9 | 32 % |
| Förskolan Spöket | 8,0 | 4,2 | 22 % |
| Förskolan Stallet | 15,4 | 4,6 | 36 % |
| Förskolan Starrbäcken | 16,5 | 5,5 | 33 % |
| Förskolan Starrängen | – | 1,9 | 21 % |
| Förskolan Stationen | 16,8 | 4,9 | 29 % |
| Förskolan Sten Sture | 18,3 | 4,1 | 22 % |
| Förskolan Stenkolet | 18,6 | 6,0 | 30 % |
| Förskolan Stjärnan, Cervins Väg 21 | 15,0 | – | – |
| Förskolan Stjärnan, Stenbygränd 11 | 5,5 | 3,6 | 20 % |
| Förskolan Stjärnhuset | 17,5 | 5,6 | 16 % |
| Förskolan Stormfågeln | 17,5 | 5,3 | 49 % |
| Förskolan Strandbacken | 12,0 | 3,2 | 47 % |
| Förskolan Strandrågen | 13,3 | 4,5 | 25 % |
| Förskolan Strutsen | 19,7 | 4,5 | 18 % |
| Förskolan Sture, Lästringevägen 16 | 7,5 | 3,8 | 26 % |
| Förskolan Sture, Regeringsgatan 70 B | 13,4 | 4,5 | 32 % |
| Förskolan Sturehill | 17,3 | 5,2 | 35 % |
| Förskolan Styresman Sanders Väg 16 | 17,3 | 5,0 | 28 % |
| Förskolan Styrmannen | 15,7 | 4,7 | 29 % |
| Förskolan Stångholmsbacken 97-99 | 16,4 | 4,9 | 44 % |
| Förskolan Stångkusken | 14,7 | 4,6 | 57 % |
| Förskolan Stövardalen | 13,8 | 4,6 | 41 % |
| Förskolan Sunnangård | 13,8 | 4,5 | 43 % |
| Förskolan Sunnanstigen 11 | 18,0 | 5,5 | 31 % |
| Förskolan Sunnanäng | 14,4 | 4,5 | 30 % |
| Förskolan Svallvågen | 12,0 | 5,4 | 40 % |
| Förskolan Svampen, Pysslingen | 18,0 | 5,8 | 36 % |
| Förskolan Svandammsgården | 22,3 | 5,9 | 41 % |
| Förskolan Svarta Grisen | 17,0 | 5,7 | 40 % |
| Förskolan Svartviksslingan 47 | 15,7 | 4,1 | 26 % |
| Förskolan Svartviksslingan 53 | 16,3 | 4,4 | 27 % |
| Förskolan Svea | 16,8 | 4,8 | 40 % |
| Förskolan Sverigefinska | 17,3 | 4,5 | 46 % |
| Förskolan Svängen, Rinkebysvängen 20 A | 7,7 | 3,8 | 51 % |
| Förskolan Svängen, Sjöviksbacken 39 | 18,3 | 5,1 | 22 % |
| Förskolan Svärdlångsvägen | 17,0 | 4,9 | 42 % |
| Förskolan Sylvester | 18,0 | 5,3 | 37 % |
| Förskolan Sälen | 16,3 | 5,6 | 43 % |
| Förskolan Sätragårdsvägen 8 | 14,3 | 4,5 | 27 % |
| Förskolan Sörgårdsvägen | 15,0 | 5,1 | 34 % |
| Förskolan Tabulatorn | 14,4 | 4,6 | 50 % |
| Förskolan Tallbacken, Johannelundsvägen 9-11 | 15,5 | 4,8 | 46 % |
| Förskolan Tallbacken, Stålbogavägen 58 | 17,5 | 6,0 | 51 % |
| Förskolan Tallgubben | 17,0 | 4,3 | 25 % |
| Förskolan Tallhöjden | 17,0 | 4,8 | 28 % |
| Förskolan Tantolunden | 12,5 | 4,1 | 49 % |
| Förskolan Tellus | 12,0 | – | – |
| Förskolan The English Nursery | 10,0 | 5,1 | 28 % |
| Förskolan Timmermansgården | 13,2 | 4,7 | 42 % |
| Förskolan Tolvan | 20,5 | 5,5 | 37 % |
| Förskolan Toppen | 17,0 | 5,6 | 33 % |
| Förskolan Torget | 16,0 | 5,0 | 34 % |
| Förskolan Tornbacken | 18,0 | 5,5 | 62 % |
| Förskolan Torparmor | 17,4 | 5,3 | 49 % |
| Förskolan Torpgläntan 8 | 11,2 | 4,1 | 49 % |
| Förskolan Torpstugan | 13,8 | 5,1 | 28 % |
| Förskolan Tranan Pysslingen | 10,5 | 3,1 | 30 % |
| Förskolan Treklövern | 16,0 | 6,0 | 50 % |
| Förskolan Triangeln | 14,3 | 4,7 | 41 % |
| Förskolan Trollberget | 18,0 | 8,5 | 39 % |
| Förskolan Trolleborgen, Pysslingen | 16,0 | 5,2 | 33 % |
| Förskolan Trollflöjten | 12,8 | 3,8 | 36 % |
| Förskolan Trollhöjden | 16,8 | 5,7 | 40 % |
| Förskolan Trollskogen, Elinsborgsbacken 13-15 | 16,0 | 4,8 | 20 % |
| Förskolan Trollskogen, Nykarlebygatan 5 | 13,0 | 4,1 | 47 % |
| Förskolan Trollsländan | 14,2 | 4,5 | 31 % |
| Förskolan Trollstugan, Pysslingen | 15,5 | 5,0 | 29 % |
| Förskolan Trumslagaren | 10,5 | 4,4 | 4 % |
| Förskolan Tryggis | 24,0 | 5,7 | 29 % |
| Förskolan Trädet | 11,7 | 5,1 | 44 % |
| Förskolan Trädgården, Helgdagsvägen 11 | 18,0 | 5,2 | 31 % |
| Förskolan Trädgården, Nykarlebygatan 163 | 14,0 | 3,9 | 33 % |
| Förskolan Tule | 16,0 | 5,0 | 31 % |
| Förskolan Tullstugan | 16,2 | 5,3 | 38 % |
| Förskolan Tumlaren I Ur Och Skur | 19,0 | 4,5 | 33 % |
| Förskolan Tunnlandsvägen 30 | 13,7 | 4,9 | 34 % |
| Förskolan Typografen, Pysslingen | 13,8 | 5,5 | 37 % |
| Förskolan Tyska Bottens Väg 49 | 11,0 | 4,2 | 38 % |
| Förskolan Tårpilen | 15,0 | 5,7 | 43 % |
| Förskolan Tårtan | 11,5 | 4,5 | 31 % |
| Förskolan Tämnargården | 18,0 | 5,4 | 10 % |
| Förskolan Täppan | 17,0 | 4,7 | 27 % |
| Förskolan Udden | 15,3 | 3,6 | 30 % |
| Förskolan Ulvsunda Slottsväg 19, 22 | 16,7 | 4,5 | 26 % |
| Förskolan Understenshöjden | 14,5 | 5,8 | 40 % |
| Förskolan Utsikten | 15,7 | 5,7 | 36 % |
| Förskolan Vadmalsvägen 5-7 | 18,0 | 4,5 | 38 % |
| Förskolan Valla | 17,5 | 5,3 | 28 % |
| Förskolan Valvet | 17,0 | 4,5 | 37 % |
| Förskolan Vasan | 16,0 | 4,6 | 35 % |
| Förskolan Vasastans Montessoriförskola | 13,8 | 4,6 | 43 % |
| Förskolan Vega Tolv | 13,5 | 4,5 | 33 % |
| Förskolan Vetenskaparna | 9,5 | 4,6 | 27 % |
| Förskolan Viken | 15,3 | 5,2 | 45 % |
| Förskolan Vildanden | 16,5 | 5,0 | 46 % |
| Förskolan Villa Gorilla | 13,0 | 5,0 | 47 % |
| Förskolan Villagatan | 16,4 | 4,9 | 33 % |
| Förskolan Villekulla, Blekingegatan 40C | 20,0 | 6,3 | 37 % |
| Förskolan Villekulla, Liljeörnsgatan 35 A | 11,5 | 3,4 | 29 % |
| Förskolan Vinden | 17,5 | 5,1 | 41 % |
| Förskolan Vingåkersvägen | 17,5 | 6,0 | 39 % |
| Förskolan Vinjegatan 31-33 -Björnsonsgatan | 17,8 | 5,1 | 33 % |
| Förskolan Vintergatan, Kärrtorpsvägen 70 A | 16,3 | 4,7 | 34 % |
| Förskolan Vintergatan, Mellanbyplan 26 | 5,6 | 5,8 | 38 % |
| Förskolan Vita Bergen, Pysslingen | 11,3 | 5,3 | 47 % |
| Förskolan Vita Villan | 17,3 | 4,9 | 28 % |
| Förskolan Vittra Luma Park | 18,0 | 5,4 | 30 % |
| Förskolan Viveln | 13,7 | 4,9 | 41 % |
| Förskolan Vultejusvägen 15 A, C | 17,3 | 5,5 | 43 % |
| Förskolan Vultejusvägen 15 D, E | 18,0 | 4,5 | 25 % |
| Förskolan Vågavilja | 13,3 | 5,4 | 42 % |
| Förskolan Vågdalen | 15,8 | 4,6 | 27 % |
| Förskolan Vågskålen | 14,3 | 4,6 | 34 % |
| Förskolan Vårbergsvägen 64 | 10,4 | 4,4 | 34 % |
| Förskolan Vårbrodden | 15,5 | 5,2 | 33 % |
| Förskolan Vårholmsbackarna 114 | 14,2 | 4,6 | 41 % |
| Förskolan Vårsol | 18,0 | 6,3 | 21 % |
| Förskolan Västergök | 15,5 | 4,4 | 39 % |
| Förskolan Vätterosen | 17,4 | 4,7 | 35 % |
| Förskolan Växthuset Inger Östlund Ab | 20,5 | 5,4 | 35 % |
| Förskolan Växthuset, Degerbygränd 37 | 13,0 | 3,8 | 33 % |
| Förskolan Växthuset, Lillåvägen 70 | 18,7 | 5,8 | 38 % |
| Förskolan Wilmeralda | 18,8 | 5,8 | 39 % |
| Förskolan Wollmar | 17,0 | 4,7 | 26 % |
| Förskolan Yxan | 29,0 | 5,6 | 23 % |
| Förskolan Zachrisberg | 17,5 | 4,4 | 29 % |
| Förskolan Zinket | 15,2 | 4,5 | 40 % |
| Förskolan Zornvägen 26 | 17,0 | 4,9 | 28 % |
| Förskolan Åkervägen | 18,5 | 6,2 | 33 % |
| Förskolan Ålgrytevägen 101 | 17,0 | 4,0 | 38 % |
| Förskolan Ålstens Montessoriförskola | 17,5 | 4,6 | 23 % |
| Förskolan Ålö | 13,7 | 4,9 | 40 % |
| Förskolan Årstagården | 15,5 | 4,9 | 37 % |
| Förskolan Årstaliden | 17,0 | 4,4 | 43 % |
| Förskolan Årstaligan, Föräldrakoop | 16,5 | 4,7 | 47 % |
| Förskolan Åsen | 17,7 | 5,4 | 30 % |
| Förskolan Älgen, Cervins Väg 13 | 9,0 | 4,4 | 24 % |
| Förskolan Älgen, Älghagsstigen 50 | 11,5 | 4,6 | 60 % |
| Förskolan Älvsjöbarnen | 19,0 | 4,2 | 39 % |
| Förskolan Älvskogen | 17,0 | 5,0 | 37 % |
| Förskolan Ängbygården | 16,0 | 5,0 | 39 % |
| Förskolan Ängen | 12,7 | 5,0 | 37 % |
| Förskolan Änglan | 15,0 | 2,9 | 19 % |
| Förskolan Änglan Norr | 19,5 | 4,7 | 30 % |
| Förskolan Ängsklockan | 16,7 | 5,2 | 39 % |
| Förskolan Ängsknarren | 13,7 | 4,5 | 31 % |
| Förskolan Ängsstugan | 15,6 | 4,2 | 35 % |
| Förskolan Äppelbo | 19,0 | 5,5 | 29 % |
| Förskolan Äppelgården, Beata Sparres Gränd 22 | 17,0 | 4,5 | 35 % |
| Förskolan Äppelgården, Havsörnsvägen 49 | 13,0 | 4,6 | 35 % |
| Förskolan Äppelgården, Paternostervägen 90 | 20,0 | 4,4 | 22 % |
| Förskolan Äppelvikstorget | 17,0 | 6,0 | 30 % |
| Förskolan Äppelängen | 17,6 | 4,6 | 38 % |
| Förskolan Äventyret, Rusthållarvägen 116 | 16,0 | 6,2 | 39 % |
| Förskolan Äventyret, Söderberga Gårdsväg 21A | 8,3 | 4,4 | 49 % |
| Förskolan Äventyret, Åsögatan 179 | 13,5 | 4,5 | 17 % |
| Förskolan Önskeringen | 17,3 | 5,2 | 34 % |
| Förskolan Örnbacken | 26,0 | 4,5 | 35 % |
| Förskolan Örtagården, Pysslingen | 18,0 | 5,3 | 29 % |
| Förskolan, Artillerigatans Montessoriförskolan | 21,0 | 4,7 | 36 % |
| Förskolan, Bellmanskällan | 15,2 | 5,7 | 22 % |
| Förskolan, Blackeberg Montessoriförskol | 16,5 | 4,4 | 27 % |
| Förskolan, Cap Mini Föräldrakooperativ | 15,0 | 3,9 | 18 % |
| Förskolan, Humpty Dumpty | 12,0 | 5,0 | 26 % |
| Förskolan, Regnbågen | 11,3 | 4,5 | 36 % |
| Förskolan, Vi Som Växer, Helgestavägen | 17,0 | 5,1 | 30 % |
| Förskolan, Vi Som Växer, Vansövägen | 16,5 | 4,7 | 26 % |
| Föräldrakooperativet Junibacken | 15,5 | 3,7 | 29 % |
| Föräldrakooperativet Keruben & Kompani Ekonomisk Förening | 23,0 | 4,8 | 38 % |
| Föräldrakooperativet Minnemalen | 17,0 | 3,8 | 24 % |
| Föräldrakooperativet Moroten | – | 4,3 | 26 % |
| Föräldrakooperativet Sol Och Dur | 20,0 | 4,6 | 54 % |
| Föräldrakooperativet Vicke Vire, Förening | 19,0 | 5,9 | 38 % |
| Galaxen Förskola | 5,0 | 5,5 | 26 % |
| Guldklimpar Lilla Äppelbo | 18,0 | 4,8 | 27 % |
| Hagvidson Aprikosen | 6,1 | 6,1 | 18 % |
| Hagvidson Solåsen | 8,3 | 4,8 | 45 % |
| Hässelby International Preschool | 10,0 | 6,5 | 39 % |
| Högbergsgatans Förskola Freja | 10,0 | 3,3 | 67 % |
| I Ur Och Skur Laxehyddan | 9,5 | 5,5 | 17 % |
| I Ur Och Skur Vinterelvan | 18,3 | 4,2 | 23 % |
| Innovitaskolan Banérporten, Karlavägen 121 | 17,0 | 5,5 | 50 % |
| Innovitaskolan Banérporten, Karlavägen 121 | 14,8 | 6,3 | 32 % |
| Jensen Förskola Kungsholmen | 17,0 | 5,7 | 39 % |
| Jensen Förskola Stadion | 14,7 | 5,6 | 43 % |
| Johannes Waldorfförskolor Iii | 21,0 | 4,2 | 0 % |
| Kardemumma Förskola, Bredbyplan | 14,0 | 5,1 | 36 % |
| Kardemumma Förskola, Degerbygränd | 16,0 | 5,3 | 17 % |
| Kardemumma Förskola, Dovregatan | 14,0 | 3,8 | 28 % |
| Kardemumma Förskola, Elinsborgsbacken | 15,0 | 4,6 | 31 % |
| Kardemumma Förskola, Hyppingeplan | 22,0 | 4,1 | 28 % |
| Kardemumma Förskola, Kvarnby | 19,5 | 4,9 | 37 % |
| Kardemumma Förskola, Risingeplan | 13,0 | 4,4 | 26 % |
| Kardemumma Förskola, Svennebygränd | 10,5 | 4,7 | 22 % |
| Kista Playschoolab | 14,8 | 4,1 | 33 % |
| Kista Stars International Preschool | 12,3 | 5,8 | 31 % |
| Kyrkans Allmänna Förskola | 9,0 | 5,1 | 43 % |
| Lilla Vilja Skolan Kotka | 15,3 | 3,5 | 29 % |
| Lilla Viljaskolan Jylland | 16,0 | 12,9 | 48 % |
| Lyckostugan | 11,3 | 5,4 | 23 % |
| Långbroparks Förskola | 18,0 | 3,8 | 42 % |
| Långsjö Förskola | 17,5 | 4,8 | 27 % |
| Montessori Mondial Kungsholmen | 18,3 | 5,8 | 28 % |
| Montessoriförskolan Bromma Planeten | 14,0 | 3,6 | 22 % |
| Norlandia Förskolor Slottsparken | 12,0 | 5,4 | 44 % |
| Norrbyförskolan | 17,7 | 5,6 | 30 % |
| Pipmakaren | 15,0 | 4,6 | 29 % |
| Polaris Förskola | 14,5 | 4,1 | 22 % |
| Pysslingen Förskolor Sjöstaden | 16,8 | 5,5 | 31 % |
| Rosenlunds Förskola | 15,5 | 5,7 | 18 % |
| Rälsen Bromsten | 7,0 | 2,3 | 67 % |
| S-E Björnens Förskola Ab | 9,0 | 4,7 | 33 % |
| Sagogården Ab | 22,0 | 5,6 | 23 % |
| Sagoträdet | 7,4 | 4,4 | 24 % |
| Sjöstjärnan | 7,0 | – | – |
| Språkförskolan Gläntan | 7,3 | 6,9 | 31 % |
| St Lilla Ellen Key Waldorfpedagogisk Förskola | – | 4,6 | 11 % |
| Stranden | 17,0 | 3,0 | 36 % |
| Svanens Förskola | 8,0 | 5,2 | 41 % |
| Svenska Internationella Förskolan | 13,3 | 5,4 | 13 % |
| Sällskapet | 13,0 | 4,2 | 36 % |
| Tellusbarn Akvarellen | 13,5 | 5,3 | 28 % |
| Tellusbarn Backen | 11,3 | 4,0 | 29 % |
| Tellusbarn Galaxen | 16,0 | 5,5 | 28 % |
| Tellusbarn Paletten | 23,3 | 7,0 | 23 % |
| Tellusbarn Pusslet | 16,0 | 4,4 | 24 % |
| Tellusbarn Ryttis | 14,3 | 4,7 | 20 % |
| Tellusbarn Sherwood | 16,0 | 5,7 | 41 % |
| Tellusbarn Symfonin | 12,5 | 5,5 | 42 % |
| Tellusbarn Tallkrogen | 15,0 | 4,7 | 34 % |
| Tellusbarn The Cottage | 17,5 | 5,2 | 26 % |
| Tellusbarn The Rainbow | 11,0 | – | – |
| Tellusbarn Torget | 20,2 | 5,7 | 23 % |
| Tellusbarn Uppfinnaren | 12,8 | 5,3 | 44 % |
| Torngårdens Waldorfförskola | 16,0 | 4,9 | 10 % |
| Trollängens Förskola | 13,5 | 3,6 | 43 % |
| Tyska Förskolan | 11,0 | 4,4 | 40 % |
| Vanadislundens Waldorfförskola | 18,0 | 3,8 | 21 % |
| Vasastans Montessoriskola | 10,5 | 3,6 | 36 % |
| Åsöberget | 15,3 | 5,1 | 32 % |
| Älvsjö Förskola | 16,5 | 4,1 | 42 % |
| Önskeförskolan | 18,0 | 5,1 | 23 % |
| Önskeförskolan Fatbursbrunnsgatan 8 | 13,5 | 5,3 | 40 % |
Maxtaxan
Stockholms kommun har maxtaxa, som alla kommuner. Förskolan kostar högst 1 547 kronor i månaden för det första barnet, beroende på hushållets inkomst.
Fler kommuner i Stockholms län
Om siffrorna
Skolverket räknar barnen och personalen i förskolan en dag om året, 15 oktober, och publicerar siffrorna i april året efter. Siffrorna gäller förskolorna som ligger i kommunen, både kommunala och fristående.
Barn per barngrupp är antalet barn delat med antalet grupper. Barn per årsarbetare räknar all personal som heltider. Förskollärare är andelen av personalen, räknad i heltider, som har förskollärarlegitimation. Kostnaden är kommunens kostnad per inskrivet barn och år.
Skolverkets riktmärke för barngrupperna är 6–12 barn för 1–3-åringar och 9–15 barn för 4–5-åringar. Det är inte bindande: Skolverket säger att gruppens storlek också hänger på personalens utbildning och antal och på lokalerna. Skolverket om riktmärket
Få det som ändras för din familj i inkorgen
Nya regler och belopp, återkallade barnprodukter och ny forskning om graviditet och småbarn, utvalt av redaktionen.