| Mått | 2025 | 2024 | Sverige |
|---|---|---|---|
| Barn i förskolan | 5 479 | 5 775 | 468 070 |
| Barngrupper | 340 | 363 | 30 708 |
| Barn per barngrupp | 16,1 | 15,9 | 15,3 |
| Barn per grupp, 1–3 år | 13,8 | 13,5 | 12,5 |
| Barn per grupp, 4–5 år | 17,8 | 18,4 | 16,2 |
| Barn per årsarbetare | 5,4 | 5,4 | 5,1 |
| Legitimerade förskollärare | 35 % | 33 % | 45 % |
| Barn 1–5 år i förskola | 83 % | 86 % | 86 % |
| Barn i fristående förskola | 31 % | 32 % | 23 % |
| Kostnad per barn och år | 211 400 kr | 203 500 kr | 195 900 kr |
Förskolor i Huddinge kommun
I Huddinge kommun gick 5 479 barn på 89 förskolor 15 oktober 2025. Barngrupperna var i snitt 16,1 barn, mot 15,3 i hela Sverige. 35 procent av personalen var legitimerade förskollärare, mot 45 procent i hela Sverige.
Huddinge kommun och hela Sverige 2025
Skolverkets riktmärke för barngruppernas storlek är 6–12 barn för 1–3-åringar och 9–15 barn för 4–5-åringar. Förskollärare är andelen av personalen med förskollärarlegitimation.
Barn per barngrupp, år för år
Alla 89 förskolor i Huddinge kommun
I bokstavsordning, med siffrorna 15 oktober 2025. Siffrorna gäller en dag och säger inget om hur förskolan arbetar. En förskola med få barn kan ha stora skillnader från år till år, och en tom ruta betyder att Skolverket inte redovisar siffran.
| Förskola | Barn per grupp | Per årsarbetare | Förskollärare |
|---|---|---|---|
| Albatrossens Förskola | 16,2 | 5,8 | 44 % |
| Balders-Hage | 16,0 | 5,6 | 14 % |
| Balingsnäs Förskola | 19,3 | 6,0 | 39 % |
| Blåbärsstället | 17,2 | 5,7 | 38 % |
| Daggkåpans Förskola | 17,4 | 6,2 | 65 % |
| Dagsvärmaren Förskola | 19,0 | 5,7 | 36 % |
| Dibber Allén Förskola | 22,5 | 6,0 | 13 % |
| Dibber Backen Förskola | 15,8 | 6,0 | 43 % |
| Dibber Bamsebo Förskola | – | 2,3 | 25 % |
| Dibber Bergatrollet Förskola | 10,3 | 5,2 | 50 % |
| Dibber Diamanten Förskola | 19,0 | 5,2 | 18 % |
| Dibber Lill-Myran Förskola | 13,4 | 4,3 | 38 % |
| Dibber Luna Förskola | – | 3,7 | 33 % |
| Dibber Myran Förskola | 15,0 | 6,0 | 37 % |
| Dibber Regnbågen Förskola | 10,6 | 4,9 | 35 % |
| Dibber Sjödalen Förskola | 16,7 | 4,6 | 27 % |
| Drakens Förskola | 18,0 | 6,9 | 30 % |
| Eldens Förskola | 18,6 | 5,8 | 37 % |
| Entitans Förskola | 19,0 | 6,4 | 32 % |
| Flygande Mattan Skogås Ab | 11,3 | 6,4 | 19 % |
| Fridhems Förskola | 15,6 | 5,3 | 48 % |
| Fugans Förskola | 15,0 | 4,6 | 41 % |
| Fullersta Förskola | 18,3 | 6,8 | 34 % |
| Furuhöjdens Förskola | 18,0 | 6,0 | 33 % |
| Fölets Förskola | 19,3 | 7,4 | 37 % |
| Förskola Balingsnäs Resurscenter | 5,3 | 1,5 | 28 % |
| Förskolan Filius Och Filia | 13,0 | 3,7 | 14 % |
| Förskolan Högmora | 18,3 | 6,3 | 37 % |
| Förskolenätet Ab Bergakungen | 17,0 | 5,8 | 32 % |
| Förskolenätet Ab Myrstacken | 17,7 | 5,9 | 43 % |
| Förskolenätet Ab Pärlan | 9,3 | 2,4 | 42 % |
| Glömsta Förskola | 16,5 | 5,8 | 42 % |
| Grottans Förskola | 17,6 | 6,5 | 37 % |
| Guldfiskens Förskola | 19,0 | 6,1 | 39 % |
| Guldgruvan Förskola | 28,0 | 4,0 | 48 % |
| Hattstugan För Koop. | 13,5 | 5,2 | 10 % |
| Huddinge Montessoriförskola-Tusenkedjan | 16,0 | 6,0 | 38 % |
| Höjdens Förskola | – | 5,4 | 33 % |
| I Ur Och Skur Skogsängen | 12,5 | 5,2 | 37 % |
| I Ur Och Skur Trehörningen | – | 5,7 | 26 % |
| Innovitaskolan Segeltorps Förskola | 12,8 | 5,9 | 31 % |
| Jensen Förskola Snättringe | 18,2 | 6,1 | 34 % |
| Juringegårds Förskola | 18,5 | 6,1 | 34 % |
| Kräppla Förskola | 19,0 | 7,1 | 44 % |
| Kungsfågelns Förskola | 19,0 | 5,5 | 44 % |
| Källbrinks Förskola | 17,0 | 6,4 | 37 % |
| Kästa Förskola | – | 4,0 | 36 % |
| Ladans Förskola | 14,5 | 4,7 | 29 % |
| Lilla Stjärnans Förskola | 19,0 | – | – |
| Linneans Förskola | 17,8 | 4,4 | 25 % |
| Lövsångaren | 18,3 | 6,7 | 47 % |
| Montessori Förskola Kulramen | 15,5 | 4,8 | 28 % |
| Montessoriförskolan Pärltrappan | 12,4 | 4,7 | 9 % |
| Myrängen | 18,3 | 5,7 | 29 % |
| Mössebo För Koop. | 12,0 | 4,2 | 4 % |
| Nejlikans Förskola | 11,3 | 3,4 | 50 % |
| New Garden International | 10,0 | 5,0 | 28 % |
| Nyckelpigans Förskola | 12,3 | 3,8 | 39 % |
| Nytorpsmosse Förskola | 19,0 | 6,0 | 30 % |
| Riddarborgen | 17,8 | 5,2 | 22 % |
| Sagoskogen Förskola | 19,4 | 5,6 | 39 % |
| Sesams Förskola | 14,5 | 4,8 | 42 % |
| Sjöängens Förskola | 16,0 | 4,7 | 45 % |
| Skogvaktartorpets Förskola | 18,5 | 5,9 | 39 % |
| Skyttens Förskola | 17,8 | 6,2 | 30 % |
| Smista Förskola | 15,8 | 5,9 | 37 % |
| Solrosens Förskola | 18,3 | 6,2 | 44 % |
| Solängen | 16,0 | 4,4 | 30 % |
| Stenbockens Förskola | 18,3 | 5,8 | 38 % |
| Storkens Förskola | 19,3 | 5,5 | 29 % |
| Sångfågelns Förskola | 18,3 | 6,3 | 46 % |
| Sörskogens Förskola | 16,0 | 5,1 | 39 % |
| Tjäderns Förskola | 17,5 | 6,0 | 31 % |
| Tornets Förskola | 17,3 | 6,3 | 34 % |
| Trollhyddan Ab | 5,2 | 5,7 | 22 % |
| Trubadurens Förskola | 15,0 | 8,8 | 22 % |
| Trågets Förskola | 16,0 | 5,4 | 41 % |
| Trålarens Förskola | 13,3 | 4,7 | 47 % |
| Trångsunds Förskola | 18,5 | 6,1 | 34 % |
| Trädgårdssångaren | 19,3 | 5,9 | 31 % |
| Tusenfotingens Förskola | 16,5 | 5,4 | 37 % |
| Tvättbjörnens Förskola | 18,3 | 6,3 | 40 % |
| Utsikten Förskola | 17,2 | 6,3 | 41 % |
| Vista Förskola | 20,7 | 6,3 | 31 % |
| Vistabergs Förskola | 18,0 | 6,2 | 39 % |
| Visättravallens Förskola | 16,0 | 5,8 | 41 % |
| Vårängen | 14,3 | 6,3 | 29 % |
| Väktarens Förskola | 18,3 | 6,8 | 37 % |
| Ängens Förskola | 18,6 | 6,0 | 32 % |
Maxtaxan
Huddinge kommun har maxtaxa, som alla kommuner. Förskolan kostar högst 1 547 kronor i månaden för det första barnet, beroende på hushållets inkomst.
Fler kommuner i Stockholms län
Om siffrorna
Skolverket räknar barnen och personalen i förskolan en dag om året, 15 oktober, och publicerar siffrorna i april året efter. Siffrorna gäller förskolorna som ligger i kommunen, både kommunala och fristående.
Barn per barngrupp är antalet barn delat med antalet grupper. Barn per årsarbetare räknar all personal som heltider. Förskollärare är andelen av personalen, räknad i heltider, som har förskollärarlegitimation. Kostnaden är kommunens kostnad per inskrivet barn och år.
Skolverkets riktmärke för barngrupperna är 6–12 barn för 1–3-åringar och 9–15 barn för 4–5-åringar. Det är inte bindande: Skolverket säger att gruppens storlek också hänger på personalens utbildning och antal och på lokalerna. Skolverket om riktmärket
Få det som ändras för din familj i inkorgen
Nya regler och belopp, återkallade barnprodukter och ny forskning om graviditet och småbarn, utvalt av redaktionen.