| Mått | 2025 | 2024 | Sverige |
|---|---|---|---|
| Barn i förskolan | 2 522 | 2 668 | 468 070 |
| Barngrupper | 181 | 187 | 30 708 |
| Barn per barngrupp | 13,9 | 14,3 | 15,3 |
| Barn per grupp, 1–3 år | 10,9 | 11,8 | 12,5 |
| Barn per grupp, 4–5 år | 14,7 | 15,6 | 16,2 |
| Barn per årsarbetare | 5,0 | 4,7 | 5,1 |
| Legitimerade förskollärare | 38 % | 34 % | 45 % |
| Barn 1–5 år i förskola | 87 % | 87 % | 86 % |
| Barn i fristående förskola | 53 % | 53 % | 23 % |
| Kostnad per barn och år | 211 700 kr | 202 800 kr | 195 900 kr |
Förskolor i Norrtälje kommun
I Norrtälje kommun gick 2 522 barn på 63 förskolor 15 oktober 2025. Barngrupperna var i snitt 13,9 barn, mot 15,3 i hela Sverige. 38 procent av personalen var legitimerade förskollärare, mot 45 procent i hela Sverige.
Norrtälje kommun och hela Sverige 2025
Skolverkets riktmärke för barngruppernas storlek är 6–12 barn för 1–3-åringar och 9–15 barn för 4–5-åringar. Förskollärare är andelen av personalen med förskollärarlegitimation.
Barn per barngrupp, år för år
Alla 63 förskolor i Norrtälje kommun
I bokstavsordning, med siffrorna 15 oktober 2025. Siffrorna gäller en dag och säger inget om hur förskolan arbetar. En förskola med få barn kan ha stora skillnader från år till år, och en tom ruta betyder att Skolverket inte redovisar siffran.
| Förskola | Barn per grupp | Per årsarbetare | Förskollärare |
|---|---|---|---|
| Almerska Förskolan Ab | 13,0 | 4,3 | 33 % |
| Björkö-Arholma Förskola | 10,0 | – | – |
| Björnö Norrtälje | 12,2 | 5,5 | 30 % |
| Borrhagens Förskola Ab | 15,7 | 4,6 | 44 % |
| Bålbro Förskola | 17,0 | 5,6 | 39 % |
| Edsbro Förskola | 11,7 | 4,8 | 28 % |
| Ekens Förskola | 16,0 | 4,2 | 23 % |
| Elmsta Förskola | 11,2 | 4,0 | 50 % |
| Freinetförskolan Hugin | 15,0 | 4,7 | 41 % |
| Freinetförskolan Mimer | 15,8 | 5,1 | 29 % |
| Fröstugan Förskola | 13,7 | 4,9 | 41 % |
| Frötuna Förskola | 13,7 | 5,0 | 46 % |
| Förskolan Lotsen Ab | 11,7 | 5,4 | 50 % |
| Förskolan Offenciven | 16,0 | 5,0 | 36 % |
| Förskolan Småfolket | 11,5 | 5,1 | 35 % |
| Förskolan Uteleken | 14,0 | 4,4 | 37 % |
| Gottsta Förskola | 14,3 | 5,0 | 32 % |
| Grisslehamns Förskola | 8,0 | – | – |
| Herrängs Förskola | 5,0 | – | – |
| Håsta Förskola | 19,5 | 5,9 | 59 % |
| Innovitaskolan Norrtäljes Förskola | 21,0 | 5,0 | 33 % |
| Jensen Förskola Vigelsjö | 14,8 | 6,1 | 38 % |
| Kråkbrinken Förskola | 20,0 | 5,2 | 26 % |
| Köpmanholms Förskola | 6,0 | – | – |
| Körsbärets Förskola | 21,0 | 4,4 | 53 % |
| Lindens Förskola | 12,6 | 4,8 | 45 % |
| Länna Förskola | 12,3 | 5,6 | 38 % |
| Montessoriförskolan Amorinen | – | – | – |
| Montessoriförskolan Bambino | 13,0 | 6,2 | 6 % |
| Montessoriförskolan Grind | – | – | – |
| Montessoriförskolan Grossgärdet | 18,5 | 5,5 | 12 % |
| Norlandia Förskolor Rospiggen | 8,9 | 5,1 | 29 % |
| Norrteljepedagab-Nygatans Fsk | 14,0 | 6,0 | 57 % |
| Norrteljepedagab-Trollebo Fsk | 21,0 | 5,7 | 38 % |
| Norrtälje Försk. Ab-Gnistan | 17,0 | 4,8 | 28 % |
| Norrtälje Försk. Ab-Höjdhoppet | 11,5 | 5,2 | 23 % |
| Norrtälje Försk. Ab-Växtriket | 14,7 | 5,0 | 34 % |
| Palettens Förskola | 18,0 | 4,5 | 34 % |
| Parken Förskola | 14,8 | 5,0 | 43 % |
| Riala Waldorfförskola | – | 3,3 | 28 % |
| Rimbo Norrtälje | 15,5 | 5,3 | 35 % |
| Rådmansö Förskola | 15,0 | 5,6 | 81 % |
| Rånäs Förskola | 19,0 | 5,4 | 57 % |
| Rövarborgens Förskola | 7,3 | 4,0 | 20 % |
| Sjöhagens Förskola | 12,0 | 4,0 | 30 % |
| Skarsjö Förskola | 12,6 | 4,8 | 30 % |
| Skebo Förskola | 15,0 | 5,3 | 64 % |
| Skederids Förskola | 12,2 | 4,9 | 46 % |
| Slåttergubbens Förskola | 18,0 | 5,9 | 53 % |
| Smörblommans Förskola | 17,5 | 4,3 | 23 % |
| Solbacka Förskola | 14,8 | 5,1 | 61 % |
| Svanberga Förskola | 17,5 | 5,8 | 31 % |
| Tp Förskolor Ab - Vallbyhage Förskola | 12,5 | 5,2 | 19 % |
| Trio Förskolor Ab-Fifilur | 23,0 | 4,6 | 20 % |
| Trio Förskolor Ab-Hoppitoss | 22,0 | 3,9 | 36 % |
| Trio Förskolor Ab-Killevipp | 14,0 | – | – |
| Trio Förskolor Ab-Krumilur | 24,0 | – | – |
| Vigelsjögårds Förskola | 14,5 | 5,5 | 29 % |
| Viktoriagården Förskola Ab | 16,0 | 5,6 | 38 % |
| Vildnissarna Roslagsbro | 14,3 | 6,9 | 39 % |
| Vildnissarna Solbacka | 10,7 | 5,0 | 34 % |
| Västertorps Förskola | 17,0 | 5,5 | 46 % |
| Vätö Förskola | 16,0 | 3,3 | 47 % |
Maxtaxan
Norrtälje kommun har maxtaxa, som alla kommuner. Förskolan kostar högst 1 547 kronor i månaden för det första barnet, beroende på hushållets inkomst.
Fler kommuner i Stockholms län
Om siffrorna
Skolverket räknar barnen och personalen i förskolan en dag om året, 15 oktober, och publicerar siffrorna i april året efter. Siffrorna gäller förskolorna som ligger i kommunen, både kommunala och fristående.
Barn per barngrupp är antalet barn delat med antalet grupper. Barn per årsarbetare räknar all personal som heltider. Förskollärare är andelen av personalen, räknad i heltider, som har förskollärarlegitimation. Kostnaden är kommunens kostnad per inskrivet barn och år.
Skolverkets riktmärke för barngrupperna är 6–12 barn för 1–3-åringar och 9–15 barn för 4–5-åringar. Det är inte bindande: Skolverket säger att gruppens storlek också hänger på personalens utbildning och antal och på lokalerna. Skolverket om riktmärket
Få det som ändras för din familj i inkorgen
Nya regler och belopp, återkallade barnprodukter och ny forskning om graviditet och småbarn, utvalt av redaktionen.