| Mått | 2025 | 2024 | Sverige |
|---|---|---|---|
| Barn i förskolan | 4 334 | 4 412 | 468 070 |
| Barngrupper | 267 | 275 | 30 708 |
| Barn per barngrupp | 16,2 | 16,0 | 15,3 |
| Barn per grupp, 1–3 år | 13,7 | 13,6 | 12,5 |
| Barn per grupp, 4–5 år | 18,4 | 18,6 | 16,2 |
| Barn per årsarbetare | 5,7 | 5,6 | 5,1 |
| Legitimerade förskollärare | 35 % | 35 % | 45 % |
| Barn 1–5 år i förskola | 83 % | 83 % | 86 % |
| Barn i fristående förskola | 30 % | 29 % | 23 % |
| Kostnad per barn och år | 185 200 kr | 178 400 kr | 195 900 kr |
Förskolor i Järfälla kommun
I Järfälla kommun gick 4 334 barn på 56 förskolor 15 oktober 2025. Barngrupperna var i snitt 16,2 barn, mot 15,3 i hela Sverige. 35 procent av personalen var legitimerade förskollärare, mot 45 procent i hela Sverige.
Järfälla kommun och hela Sverige 2025
Skolverkets riktmärke för barngruppernas storlek är 6–12 barn för 1–3-åringar och 9–15 barn för 4–5-åringar. Förskollärare är andelen av personalen med förskollärarlegitimation.
Barn per barngrupp, år för år
Alla 56 förskolor i Järfälla kommun
I bokstavsordning, med siffrorna 15 oktober 2025. Siffrorna gäller en dag och säger inget om hur förskolan arbetar. En förskola med få barn kan ha stora skillnader från år till år, och en tom ruta betyder att Skolverket inte redovisar siffran.
| Förskola | Barn per grupp | Per årsarbetare | Förskollärare |
|---|---|---|---|
| Allmogens Förskola, K | 18,0 | 6,2 | 39 % |
| Almarevägens Förskola, K | 15,7 | 9,4 | 49 % |
| Askungens Förskola, K | 15,5 | 5,0 | 31 % |
| Barkarby Förskola, K | 19,3 | 5,7 | 42 % |
| Barkens Förskola, K | 13,0 | 5,1 | 32 % |
| Berghems Förskola, K | 19,0 | 6,6 | 43 % |
| Bolinders Förskola, K | 16,2 | 5,7 | 50 % |
| Drakens Förskola, K | 15,3 | 5,3 | 37 % |
| Fastebol Förskola, K | 16,3 | 6,9 | 49 % |
| Fjällens Förskola, K | 18,4 | 7,2 | 45 % |
| Fyrspannsvägens Förskola, K | 20,5 | 5,8 | 43 % |
| Förskolan Axet Personalkooperativ | 4,8 | 3,8 | 8 % |
| Gullivers Förskola, K | 11,0 | 4,3 | 39 % |
| Gårds Förskola, K | 18,2 | 6,5 | 53 % |
| Helikoptervägens Förskola, K | 13,5 | 5,2 | 52 % |
| Högbys Förskola, K | 18,5 | 6,2 | 41 % |
| Kastanjens Förskola, K | 17,8 | 6,8 | 31 % |
| Kopparvägens Förskola, K | 18,0 | 6,3 | 28 % |
| Lasse-Maja Förskola Personalkooperativ | 17,0 | 4,8 | 32 % |
| Mjölnarens Förskola, K | 18,5 | 6,3 | 45 % |
| Montessoriförskolan Fröhuset - Aha Utbildning Ab | 13,0 | 5,7 | 22 % |
| Montessoriförskolan Kuben Ekonomisk Förening | 17,5 | 4,4 | 14 % |
| Montessoriförskolan Rosa Tornet - Toddlarna Ab | 13,7 | 5,8 | 28 % |
| Nibbles Förskola, K | 15,6 | 5,5 | 44 % |
| Norlandia Förskolor Söderdalen | 13,8 | 6,5 | 31 % |
| Nybergs Förskola, K | 17,3 | 5,2 | 42 % |
| Olovslunds Förskola, K | 19,7 | 6,3 | 41 % |
| Orions Förskola, K | 15,3 | 3,9 | 37 % |
| Parkvägens Förskola, K | 17,0 | 5,2 | 28 % |
| Polaris Förskola, K | 13,8 | 4,3 | 42 % |
| Pråmens Förskola, K | 5,0 | 1,3 | 48 % |
| Pysslingen Hovslagaren | 17,0 | 5,6 | 23 % |
| Pysslingen Vålberga | 12,8 | 6,5 | 23 % |
| Riddarens Förskola, K | 17,0 | 6,2 | 38 % |
| Sandviks Förskola, K | 17,8 | 6,5 | 49 % |
| Skälby Förskola, K | 19,2 | 4,2 | 32 % |
| Snapphanens Förskola, K | 13,8 | 5,4 | 42 % |
| Svetsarvägens Förskola, K | 18,0 | 6,2 | 42 % |
| Säby Waldorfförskola Stiftelse | 7,8 | 4,5 | 13 % |
| Teknikvägens Förskola, K | 16,8 | 5,8 | 42 % |
| Tellusbarn Piazzan | 13,5 | 5,8 | 33 % |
| Traktor Förskola, K | 14,4 | 6,5 | 34 % |
| Ulvsättra Förskola, K | 18,3 | 7,3 | 35 % |
| Vallvägens Förskola, K | 18,8 | 5,8 | 43 % |
| Vattmyra Förskola, K | 19,4 | 5,8 | 34 % |
| Viggens Förskola, K | 17,2 | 6,3 | 31 % |
| Vittra Ab, Jakobsberg Förskola | 18,8 | 5,9 | 33 % |
| Västerby Förskola Ab | 25,0 | 4,8 | 4 % |
| Wåga Och Wilja Ab Cylinders Förskola | 15,8 | 5,1 | 30 % |
| Wåga Och Wilja Ab Fäbodens Förskola | 16,6 | 5,5 | 40 % |
| Wåga Och Wilja Ab Orgona Förskola | 17,6 | 5,4 | 30 % |
| Wåga Och Wilja Ab Ormbackas Förskola | 17,5 | 5,4 | 29 % |
| Wåga Och Wilja Ab Plommonets Förskola | 18,0 | 6,2 | 31 % |
| Wåga Och Wilja Ab Solens Förskola | 17,0 | 5,3 | 22 % |
| Wåga Och Wilja Ab Ur Och Skur Skogsbacken | 19,2 | 5,3 | 21 % |
| Ålsta Förskola, K | 17,7 | 5,4 | 33 % |
Maxtaxan
Järfälla kommun har maxtaxa, som alla kommuner. Förskolan kostar högst 1 547 kronor i månaden för det första barnet, beroende på hushållets inkomst.
Fler kommuner i Stockholms län
Om siffrorna
Skolverket räknar barnen och personalen i förskolan en dag om året, 15 oktober, och publicerar siffrorna i april året efter. Siffrorna gäller förskolorna som ligger i kommunen, både kommunala och fristående.
Barn per barngrupp är antalet barn delat med antalet grupper. Barn per årsarbetare räknar all personal som heltider. Förskollärare är andelen av personalen, räknad i heltider, som har förskollärarlegitimation. Kostnaden är kommunens kostnad per inskrivet barn och år.
Skolverkets riktmärke för barngrupperna är 6–12 barn för 1–3-åringar och 9–15 barn för 4–5-åringar. Det är inte bindande: Skolverket säger att gruppens storlek också hänger på personalens utbildning och antal och på lokalerna. Skolverket om riktmärket
Få det som ändras för din familj i inkorgen
Nya regler och belopp, återkallade barnprodukter och ny forskning om graviditet och småbarn, utvalt av redaktionen.