| Mått | 2025 | 2024 | Sverige |
|---|---|---|---|
| Barn i förskolan | 4 700 | 4 964 | 468 070 |
| Barngrupper | 290 | 305 | 30 708 |
| Barn per barngrupp | 16,2 | 16,3 | 15,3 |
| Barn per grupp, 1–3 år | 13,6 | 14,0 | 12,5 |
| Barn per grupp, 4–5 år | 18,2 | 17,6 | 16,2 |
| Barn per årsarbetare | 5,3 | 5,4 | 5,1 |
| Legitimerade förskollärare | 35 % | 34 % | 45 % |
| Barn 1–5 år i förskola | 83 % | 85 % | 86 % |
| Barn i fristående förskola | 11 % | 10 % | 23 % |
| Kostnad per barn och år | 190 200 kr | 189 200 kr | 195 900 kr |
Förskolor i Södertälje kommun
I Södertälje kommun gick 4 700 barn på 69 förskolor 15 oktober 2025. Barngrupperna var i snitt 16,2 barn, mot 15,3 i hela Sverige. 35 procent av personalen var legitimerade förskollärare, mot 45 procent i hela Sverige.
Södertälje kommun och hela Sverige 2025
Skolverkets riktmärke för barngruppernas storlek är 6–12 barn för 1–3-åringar och 9–15 barn för 4–5-åringar. Förskollärare är andelen av personalen med förskollärarlegitimation.
Barn per barngrupp, år för år
Alla 69 förskolor i Södertälje kommun
I bokstavsordning, med siffrorna 15 oktober 2025. Siffrorna gäller en dag och säger inget om hur förskolan arbetar. En förskola med få barn kan ha stora skillnader från år till år, och en tom ruta betyder att Skolverket inte redovisar siffran.
| Förskola | Barn per grupp | Per årsarbetare | Förskollärare |
|---|---|---|---|
| Algårdens Förskola | 15,8 | 5,2 | 37 % |
| Annexets Förskola | 15,5 | 5,4 | 33 % |
| Badparkens Förskola | 17,3 | 5,2 | 36 % |
| Barnstugustiftelsen Saga | 12,8 | 5,0 | 15 % |
| Bergviks Förskola | 17,0 | 5,5 | 39 % |
| Biborgsgården Förskola | 21,0 | 4,4 | 5 % |
| Björkbackens Förskola | 17,3 | 4,7 | 55 % |
| Björkens Förskola | 15,0 | 4,9 | 33 % |
| Björkängs Förskola | 14,7 | 6,1 | 55 % |
| Blombacka Förskola | 21,8 | 5,9 | 17 % |
| Blommans Förskola | 17,3 | 5,9 | 45 % |
| Bofinkens Förskola | 15,7 | 5,0 | 44 % |
| Braxens Förskola | 20,6 | 5,8 | 31 % |
| Brolunda Förskola | 14,6 | 4,9 | 40 % |
| Burspråkets Förskola | 20,0 | 6,2 | 43 % |
| Ekens Förskola | 12,0 | 5,0 | 42 % |
| Filens Förskola | 20,7 | 5,6 | 26 % |
| Flätan | 18,0 | 5,6 | 0 % |
| Folkparkens Förskola | 19,8 | 5,9 | 40 % |
| Förskolan Fröet | 6,5 | 4,4 | 0 % |
| Förskolan Maria Nyckelpiga | 10,0 | 5,0 | 0 % |
| Förskolan Sinbad | 17,0 | – | – |
| Föräldrakooperativet Stjärnan Ekonomisk Förening | 23,0 | 5,1 | 22 % |
| Glasberga Förskola | 16,8 | 5,2 | 32 % |
| Glasberga Förskola Paviljongen | 19,7 | 5,8 | 41 % |
| Granö Förskola | 18,0 | 4,7 | 32 % |
| Grusåsens Förskola | 19,4 | 6,0 | 36 % |
| Gullpudrans Förskola | 18,3 | 4,9 | 34 % |
| Hovsjö Förskola | 18,0 | 5,7 | 41 % |
| Högmohöjdens Förskola | 16,0 | 4,7 | 44 % |
| Hölö Förskola | 16,8 | 5,6 | 44 % |
| Kaxbergs Förskola | 13,5 | 5,7 | 44 % |
| Körsbärets Förskola | 18,0 | 6,1 | 27 % |
| Lilla Bullerbyn | 13,5 | 4,4 | 14 % |
| Lina Förskola | 14,3 | 5,1 | 52 % |
| Lindängen | 16,5 | 5,2 | 32 % |
| Ljungbackens Förskola | 14,5 | 5,5 | 39 % |
| Lärkans Förskola | 16,3 | 5,1 | 31 % |
| Morellens Förskola | 16,0 | 5,2 | 35 % |
| Måsens Förskola | 15,6 | 5,1 | 31 % |
| Mölnboskogens Förskola | 13,6 | 6,0 | 41 % |
| Nyponkulla | 9,5 | 5,3 | 0 % |
| Oxbackens Förskola | 17,6 | 5,5 | 38 % |
| Oxelgrenshagens Förskola | 17,3 | 6,0 | 32 % |
| Parken Förskola | 8,0 | 6,0 | 35 % |
| Polstjärnan Förskola | 12,0 | 5,6 | 32 % |
| Pärlans Förskola | 17,5 | 5,8 | 43 % |
| Rubinens Förskola | 15,8 | 5,2 | 41 % |
| Rösberga Förskolecenter | 11,8 | 3,4 | 43 % |
| Saltsjöns Förskola | 18,1 | 5,3 | 35 % |
| Skeppets Förskola | 16,3 | 5,0 | 31 % |
| Skogsbrynets Förskola | 14,3 | 5,4 | 45 % |
| Solhems Förskola | 19,7 | 4,8 | 41 % |
| Sommarängs Förskola | 17,7 | 5,3 | 33 % |
| Starrbäckens Förskola | 19,8 | 5,9 | 34 % |
| Stjärnflocka | 11,3 | 4,5 | 32 % |
| Svingelns Förskola | 17,2 | 5,4 | 24 % |
| Takets Förskola | 19,5 | 5,5 | 34 % |
| Tomtits Förskola | 15,0 | 5,1 | 24 % |
| Trossens Förskola | 19,0 | 5,0 | 52 % |
| Trädgårdens Förskola | 16,3 | 5,2 | 28 % |
| Valla Förskola | 15,3 | 5,5 | 47 % |
| Vattentornets Förskola | 17,8 | 5,9 | 28 % |
| Vikingens Förskola | 13,7 | 4,5 | 41 % |
| Viksbergs Förskola | 17,7 | 5,7 | 46 % |
| Växthusets Förskola | 18,5 | 6,0 | 40 % |
| Årsboken Förskola | 17,8 | 5,7 | 44 % |
| Ängsnyckeln | 15,5 | 6,9 | 22 % |
| Ängsviolens Förskola | 20,0 | 5,7 | 27 % |
Maxtaxan
Södertälje kommun har maxtaxa, som alla kommuner. Förskolan kostar högst 1 547 kronor i månaden för det första barnet, beroende på hushållets inkomst.
Fler kommuner i Stockholms län
Om siffrorna
Skolverket räknar barnen och personalen i förskolan en dag om året, 15 oktober, och publicerar siffrorna i april året efter. Siffrorna gäller förskolorna som ligger i kommunen, både kommunala och fristående.
Barn per barngrupp är antalet barn delat med antalet grupper. Barn per årsarbetare räknar all personal som heltider. Förskollärare är andelen av personalen, räknad i heltider, som har förskollärarlegitimation. Kostnaden är kommunens kostnad per inskrivet barn och år.
Skolverkets riktmärke för barngrupperna är 6–12 barn för 1–3-åringar och 9–15 barn för 4–5-åringar. Det är inte bindande: Skolverket säger att gruppens storlek också hänger på personalens utbildning och antal och på lokalerna. Skolverket om riktmärket
Få det som ändras för din familj i inkorgen
Nya regler och belopp, återkallade barnprodukter och ny forskning om graviditet och småbarn, utvalt av redaktionen.