| Mått | 2025 | 2024 | Sverige |
|---|---|---|---|
| Barn i förskolan | 3 608 | 3 539 | 468 070 |
| Barngrupper | 234 | 214 | 30 708 |
| Barn per barngrupp | 15,4 | 16,5 | 15,3 |
| Barn per grupp, 1–3 år | 11,8 | 13,0 | 12,5 |
| Barn per grupp, 4–5 år | 16,3 | 18,0 | 16,2 |
| Barn per årsarbetare | 6,0 | 5,7 | 5,1 |
| Legitimerade förskollärare | 32 % | 29 % | 45 % |
| Barn 1–5 år i förskola | 87 % | 85 % | 86 % |
| Barn i fristående förskola | 92 % | 91 % | 23 % |
| Kostnad per barn och år | 174 600 kr | 166 800 kr | 195 900 kr |
Förskolor i Täby kommun
I Täby kommun gick 3 608 barn på 67 förskolor 15 oktober 2025. Barngrupperna var i snitt 15,4 barn, mot 15,3 i hela Sverige. 32 procent av personalen var legitimerade förskollärare, mot 45 procent i hela Sverige.
Täby kommun och hela Sverige 2025
Skolverkets riktmärke för barngruppernas storlek är 6–12 barn för 1–3-åringar och 9–15 barn för 4–5-åringar. Förskollärare är andelen av personalen med förskollärarlegitimation.
Barn per barngrupp, år för år
Alla 67 förskolor i Täby kommun
I bokstavsordning, med siffrorna 15 oktober 2025. Siffrorna gäller en dag och säger inget om hur förskolan arbetar. En förskola med få barn kan ha stora skillnader från år till år, och en tom ruta betyder att Skolverket inte redovisar siffran.
| Förskola | Barn per grupp | Per årsarbetare | Förskollärare |
|---|---|---|---|
| Amadeus Förskola Täby | 7,0 | – | – |
| Barnens Hus | 6,7 | 3,9 | 34 % |
| Brinkens Förskola | 14,6 | 5,6 | 36 % |
| Dibber Ellagård Förskola | 19,0 | 5,1 | 34 % |
| Dibber Ellapark Förskola | 15,5 | 6,6 | 42 % |
| Dibber Flottiljen Förskola | 17,3 | 6,0 | 25 % |
| Dibber Lövbrunna Förskola | 14,7 | 7,4 | 54 % |
| Dibber Pilgården Förskola | 16,0 | 5,7 | 18 % |
| Dibber Termiten Förskola | 18,8 | 6,4 | 49 % |
| Dibber Vallatorp Förskola | 15,8 | 6,4 | 29 % |
| Dibber Vallpojken Förskola | 15,6 | 7,8 | 20 % |
| Ekorrens Förskola | 17,0 | 5,4 | 32 % |
| Fjärilen Blåvinge Förskola | 16,0 | 5,4 | 33 % |
| Fjärilen Rosenvinge Förskola | 17,3 | – | – |
| Flugsnapparen | 15,7 | 5,7 | 37 % |
| Frilufts Förskolor, Broby | 13,7 | 7,7 | 39 % |
| Frilufts Förskolor, Lunden | 10,0 | 6,2 | 35 % |
| Frilufts Förskolor, Stormyren | 13,7 | 7,1 | 40 % |
| Futuraskolan International Preschool Näsby Park | 17,3 | 6,1 | 0 % |
| Futuraskolan International Preschool Skarpäng | 16,2 | 6,3 | 9 % |
| Fåret | 17,0 | 4,3 | 26 % |
| Förskolan Galoppen | 17,2 | – | – |
| Giggen | 19,0 | 6,3 | 33 % |
| Gribby Förskola | 16,5 | 5,9 | 41 % |
| Hattstugan Montessoriförskola | 18,0 | 4,1 | 34 % |
| Holmgårdens Förskola | 17,8 | 5,9 | 8 % |
| Hopp Och Skutt I Täby | 16,0 | 6,4 | 48 % |
| Hyttens Förskola | 17,3 | 5,5 | 48 % |
| Hägerneholms Förskola | 16,8 | 5,6 | 31 % |
| Hägernäs Förskola | 15,0 | 7,8 | 48 % |
| Hästängens Förskola | 19,0 | 5,3 | 35 % |
| Kid'S Garden | – | 3,8 | 27 % |
| Klövervallens Förskola | 24,0 | 4,6 | 24 % |
| Kyrkbackens Förskola | 29,0 | 5,4 | 37 % |
| Lansens | 19,5 | 4,4 | 34 % |
| Lilla Balder | 6,0 | 6,0 | 25 % |
| Lilla Viking | – | 5,1 | 6 % |
| Lille Katt | 5,0 | 3,2 | 7 % |
| Ljusglimten I Täby Ab | 9,0 | 6,7 | 38 % |
| Lovis Förskola | 18,7 | 4,5 | 20 % |
| Läsargränds Förskola | 17,3 | 6,3 | 49 % |
| Margretelunds Förskola | 15,0 | 5,7 | 31 % |
| Miklagårds Förskola | 18,0 | 6,4 | 35 % |
| Montessoriförskolan Lupinen | 15,0 | 5,4 | 42 % |
| Murgrönan | 17,5 | 6,0 | 26 % |
| Norrgårdens Förskola | 8,0 | 4,1 | 23 % |
| Nytorps Förskola | 18,2 | 6,4 | 25 % |
| Näsbygårds Förskola | 18,4 | 6,3 | 47 % |
| Näsbyhöjdens Förskola | 18,7 | 5,7 | 48 % |
| Näsbylundens Förskola | 17,5 | 6,1 | 49 % |
| Odens Förskola | 16,5 | 5,1 | 27 % |
| Olympica Förskolan Täby C | 19,0 | 5,9 | 60 % |
| Olympicaförskolan Täby Kyrkby | 20,0 | 5,0 | 37 % |
| Pilfinken | 21,8 | 5,6 | 19 % |
| Sjökadettens Förskola | 19,0 | 5,8 | 46 % |
| Skogsbackens Förskola | 17,5 | 6,1 | 50 % |
| Små Klockornas Förskola | 15,0 | 5,4 | 0 % |
| Snövits | 17,0 | 5,0 | 30 % |
| Tellus Förskola | 16,3 | 6,1 | 44 % |
| Tranan | 12,0 | – | – |
| Trädgårdsstadens Fsk | 19,0 | 5,8 | 29 % |
| Täby Förskola I Ullna | – | 3,4 | 22 % |
| Viggbyholms | 17,0 | 7,7 | 36 % |
| Villa Prästgården | – | 5,2 | 37 % |
| Visingelunds | 17,0 | 6,7 | 39 % |
| Waldorfförskolan Lilla Freja | 9,0 | 4,1 | 12 % |
| Ängsholmens Förskola | 23,0 | 5,9 | 49 % |
Maxtaxan
Täby kommun har maxtaxa, som alla kommuner. Förskolan kostar högst 1 547 kronor i månaden för det första barnet, beroende på hushållets inkomst.
Fler kommuner i Stockholms län
Om siffrorna
Skolverket räknar barnen och personalen i förskolan en dag om året, 15 oktober, och publicerar siffrorna i april året efter. Siffrorna gäller förskolorna som ligger i kommunen, både kommunala och fristående.
Barn per barngrupp är antalet barn delat med antalet grupper. Barn per årsarbetare räknar all personal som heltider. Förskollärare är andelen av personalen, räknad i heltider, som har förskollärarlegitimation. Kostnaden är kommunens kostnad per inskrivet barn och år.
Skolverkets riktmärke för barngrupperna är 6–12 barn för 1–3-åringar och 9–15 barn för 4–5-åringar. Det är inte bindande: Skolverket säger att gruppens storlek också hänger på personalens utbildning och antal och på lokalerna. Skolverket om riktmärket
Få det som ändras för din familj i inkorgen
Nya regler och belopp, återkallade barnprodukter och ny forskning om graviditet och småbarn, utvalt av redaktionen.