| Mått | 2025 | 2024 | Sverige |
|---|---|---|---|
| Barn i förskolan | 4 960 | 5 129 | 468 070 |
| Barngrupper | 347 | 358 | 30 708 |
| Barn per barngrupp | 14,3 | 14,3 | 15,3 |
| Barn per grupp, 1–3 år | 11,4 | 11,3 | 12,5 |
| Barn per grupp, 4–5 år | 12,8 | 14,4 | 16,2 |
| Barn per årsarbetare | 4,9 | 5,0 | 5,1 |
| Legitimerade förskollärare | 49 % | 48 % | 45 % |
| Barn 1–5 år i förskola | 91 % | 91 % | 86 % |
| Barn i fristående förskola | 28 % | 27 % | 23 % |
| Kostnad per barn och år | 204 800 kr | 203 500 kr | 195 900 kr |
Förskolor i Lunds kommun
I Lunds kommun gick 4 960 barn på 100 förskolor 15 oktober 2025. Barngrupperna var i snitt 14,3 barn, mot 15,3 i hela Sverige. 49 procent av personalen var legitimerade förskollärare, mot 45 procent i hela Sverige.
Lunds kommun och hela Sverige 2025
Skolverkets riktmärke för barngruppernas storlek är 6–12 barn för 1–3-åringar och 9–15 barn för 4–5-åringar. Förskollärare är andelen av personalen med förskollärarlegitimation.
Barn per barngrupp, år för år
Alla 100 förskolor i Lunds kommun
I bokstavsordning, med siffrorna 15 oktober 2025. Siffrorna gäller en dag och säger inget om hur förskolan arbetar. En förskola med få barn kan ha stora skillnader från år till år, och en tom ruta betyder att Skolverket inte redovisar siffran.
| Förskola | Barn per grupp | Per årsarbetare | Förskollärare |
|---|---|---|---|
| Almbackens Förskola | 14,5 | 5,5 | 63 % |
| Annegårdens Förskola | 14,8 | 4,5 | 44 % |
| Blåklintens Förskola | 16,8 | 4,9 | 51 % |
| Blåtunga Förskola | 15,8 | 4,2 | 50 % |
| Bmsl Flyinge | 19,5 | 4,6 | 42 % |
| Bmsl Preeschool | 14,7 | 4,7 | 53 % |
| Bokskogen/Bokfröet | 37,0 | 3,5 | 25 % |
| Delfinens Förskola | 16,4 | 4,5 | 48 % |
| Dibber Mammolina Montessoriförskola | 16,5 | 5,9 | 36 % |
| Djingis Khans Förskola | 15,7 | 4,6 | 42 % |
| Dressinens Förskola | 15,0 | 4,5 | 53 % |
| Duvkullans Förskola | 15,0 | 4,0 | 79 % |
| Duvungens Förskola | 19,0 | 4,0 | 49 % |
| Enestugans Förskola | 15,8 | 4,9 | 49 % |
| Forsbergs Minne Förskola | 14,8 | 5,4 | 67 % |
| Fågel Blå Förskola | 14,2 | 5,4 | 63 % |
| Fågelsångs Förskola | 15,3 | 6,2 | 76 % |
| Förskolan Blomman I Lund, Ekonomisk Förening | 14,5 | 3,9 | 46 % |
| Förskolan Framtiden | 15,7 | 4,9 | 69 % |
| Förskolan Freinet | 5,5 | – | – |
| Förskolan Lilla Pandan Ekonomisk Förening | 8,0 | 4,7 | 0 % |
| Förskolan Norpan | 12,0 | 4,0 | 37 % |
| Förskolan Pingvinen | 12,0 | 3,7 | 34 % |
| Förskolan Prästkragen | 24,0 | 7,9 | 0 % |
| Förskolan Tofsvipan | 15,0 | 7,4 | 25 % |
| Förskolan Valen Valle | 10,0 | – | – |
| Föräldrakooperativet Kossan | 17,0 | 3,3 | 44 % |
| Glada Ankan | 11,0 | – | – |
| Grynmalaregårdens Förskola | 15,5 | 5,0 | 46 % |
| Guldåkerns Förskola | 16,6 | 4,8 | 65 % |
| Hagens Förskola | 12,1 | 6,2 | 57 % |
| Hallonbackens Förskola | 11,3 | 5,4 | 52 % |
| Hedenhös Förskola | 9,5 | 4,5 | 44 % |
| Holkens Förskola | 18,4 | 6,2 | 71 % |
| Hyddans Förskola | 15,7 | 4,9 | 63 % |
| Hårfagre Förskola | 8,0 | 5,6 | 83 % |
| Häckeberga Förskola | 14,5 | 5,1 | 54 % |
| I Ur Och Skur Fröernas Förskola | 18,0 | 4,1 | 51 % |
| I Ur Och Skur Solstrålen | 20,0 | 4,0 | 41 % |
| Idala Förskola | 14,2 | 4,8 | 60 % |
| International Pre-School Of Lund | 12,3 | 8,9 | 0 % |
| Islk | 22,0 | 6,9 | 5 % |
| Kastanjens Förskola | 7,8 | 5,1 | 47 % |
| Kattfotens Förskola | 13,0 | 5,6 | 50 % |
| Kobjers Förskola | 16,8 | 5,6 | 61 % |
| Källbyängars Förskola | 14,0 | 3,3 | 33 % |
| Körsbärets Förskola | 15,8 | 4,5 | 38 % |
| Ladugårdsmarkens Förskola | 15,0 | 4,8 | 58 % |
| Lammets Förskola | 16,3 | 5,3 | 81 % |
| Lantställets Förskola | 11,3 | 4,7 | 47 % |
| Lergökens Förskola | 14,4 | 5,7 | 61 % |
| Lillskolan I Lund | 10,5 | 3,5 | 20 % |
| Lingua Montessoriförskola | 17,0 | 5,2 | 29 % |
| Lönneberga Förskola | 17,0 | 5,5 | 39 % |
| Lönnens Förskola | 18,0 | 5,5 | 58 % |
| Mandelblommans Förskola | 13,7 | 4,5 | 53 % |
| Minideons Förskola | 16,5 | 4,7 | 60 % |
| Montessoriförskolan Barnens Hus | 18,0 | 4,1 | 54 % |
| Montessoriförskolan Färgsolen | 15,0 | 5,3 | 15 % |
| Montessoriförskolan Lekloftet Föräldrarförening | 16,0 | 4,9 | 32 % |
| Montessoriförskolan Lilla Kuben | 9,0 | 3,7 | 41 % |
| Montessoriförskolan Rosa Tornet I Lund Ekonomisk Förening | 18,5 | 4,1 | 42 % |
| Montessoriförskolantriangeln | 11,5 | 4,8 | 78 % |
| Morkullans Förskola | 13,0 | 5,6 | 41 % |
| Måsens Förskola | 13,7 | 3,6 | 61 % |
| Möllebackens Förskola | 15,0 | 4,5 | 59 % |
| Orkesterparkens Förskola | 13,8 | 5,3 | 39 % |
| Ormen Långe | 14,0 | 4,0 | 35 % |
| Paradiset/Kärnhuset | 46,0 | 7,7 | 67 % |
| Parkstugans Förskola | 16,0 | 5,4 | 50 % |
| Personalkooperativet Piraten | 10,5 | 3,6 | 43 % |
| Plommonets Förskola | 17,0 | 4,7 | 38 % |
| Rapphönans Förskola | 12,4 | 5,4 | 53 % |
| Reveljens Förskola | – | 4,6 | 70 % |
| Rudolf Steiner Lekskola | 9,0 | 5,1 | 11 % |
| Sagobackens Förskola | 16,8 | 4,5 | 59 % |
| Saltkråkans Förskola | 14,5 | 4,2 | 32 % |
| Sankt Thomas Förskola | 10,0 | – | – |
| Snickarbacken | 12,4 | 5,2 | 64 % |
| Solbjers Förskola | 15,4 | 5,0 | 49 % |
| Spelmannens Förskola | 17,3 | 5,9 | 34 % |
| Stationens Förskola | 12,0 | 4,7 | 51 % |
| Stinsens Förskola | 16,8 | 4,9 | 59 % |
| Stormhattens Förskola | 12,8 | 5,0 | 63 % |
| Studentkårens Förskola | 17,3 | 4,4 | 37 % |
| Tegelstugans Förskola | – | 4,9 | 47 % |
| Tomegårdens Montessoriförskola | 10,0 | 5,4 | 52 % |
| Torna Hällestads Förskola | 12,0 | 4,2 | 50 % |
| Tuna Förskola | 15,6 | 4,1 | 45 % |
| Tågets Förskola | 11,5 | 4,9 | 69 % |
| Uardas Förskola | 15,0 | 6,7 | 44 % |
| Uroxens Förskola | 9,7 | 4,3 | 68 % |
| Utforskarna | 12,3 | 4,9 | 29 % |
| Vresbokens Förskola | 19,0 | 4,7 | 54 % |
| Väderlekens Förskola | 17,3 | 5,1 | 44 % |
| Waldorfbarnträdgården Solvinden | 15,0 | 3,4 | 0 % |
| Ängslyckans Förskola | 15,0 | 4,2 | 37 % |
| Äppellunden | 16,5 | 3,9 | 49 % |
| Östertull Montessoriförskola | 11,5 | 6,1 | 74 % |
| Östra Torns Montessoriförskola | 14,5 | 4,7 | 16 % |
Maxtaxan
Lunds kommun har maxtaxa, som alla kommuner. Förskolan kostar högst 1 547 kronor i månaden för det första barnet, beroende på hushållets inkomst.
Fler kommuner i Skåne län
Om siffrorna
Skolverket räknar barnen och personalen i förskolan en dag om året, 15 oktober, och publicerar siffrorna i april året efter. Siffrorna gäller förskolorna som ligger i kommunen, både kommunala och fristående.
Barn per barngrupp är antalet barn delat med antalet grupper. Barn per årsarbetare räknar all personal som heltider. Förskollärare är andelen av personalen, räknad i heltider, som har förskollärarlegitimation. Kostnaden är kommunens kostnad per inskrivet barn och år.
Skolverkets riktmärke för barngrupperna är 6–12 barn för 1–3-åringar och 9–15 barn för 4–5-åringar. Det är inte bindande: Skolverket säger att gruppens storlek också hänger på personalens utbildning och antal och på lokalerna. Skolverket om riktmärket
Få det som ändras för din familj i inkorgen
Nya regler och belopp, återkallade barnprodukter och ny forskning om graviditet och småbarn, utvalt av redaktionen.