| Mått | 2025 | 2024 | Sverige |
|---|---|---|---|
| Barn i förskolan | 1 815 | 1 847 | 468 070 |
| Barngrupper | 135 | 136 | 30 708 |
| Barn per barngrupp | 13,5 | 13,6 | 15,3 |
| Barn per grupp, 1–3 år | 10,1 | 9,7 | 12,5 |
| Barn per grupp, 4–5 år | 14,3 | 15,8 | 16,2 |
| Barn per årsarbetare | 5,6 | 5,4 | 5,1 |
| Legitimerade förskollärare | 54 % | 49 % | 45 % |
| Barn 1–5 år i förskola | 89 % | 88 % | 86 % |
| Barn i fristående förskola | 72 % | 70 % | 23 % |
| Kostnad per barn och år | 176 000 kr | 174 600 kr | 195 900 kr |
Förskolor i Vellinge kommun
I Vellinge kommun gick 1 815 barn på 21 förskolor 15 oktober 2025. Barngrupperna var i snitt 13,5 barn, mot 15,3 i hela Sverige. 54 procent av personalen var legitimerade förskollärare, mot 45 procent i hela Sverige.
Vellinge kommun och hela Sverige 2025
Skolverkets riktmärke för barngruppernas storlek är 6–12 barn för 1–3-åringar och 9–15 barn för 4–5-åringar. Förskollärare är andelen av personalen med förskollärarlegitimation.
Barn per barngrupp, år för år
Alla 21 förskolor i Vellinge kommun
I bokstavsordning, med siffrorna 15 oktober 2025. Siffrorna gäller en dag och säger inget om hur förskolan arbetar. En förskola med få barn kan ha stora skillnader från år till år, och en tom ruta betyder att Skolverket inte redovisar siffran.
| Förskola | Barn per grupp | Per årsarbetare | Förskollärare |
|---|---|---|---|
| Arrie Förskola | 14,3 | 7,7 | 63 % |
| Asklunda Montessoriförskola | 10,0 | 5,4 | 43 % |
| Bruksparkens Förskola Förening | 16,0 | 5,1 | 40 % |
| Gyatrollets Förskola | 12,8 | 5,7 | 44 % |
| Henriks Hage, Norlandia Förskolor | 8,0 | 5,6 | 59 % |
| Herrestorps Förskola | 14,7 | 5,7 | 55 % |
| Kämpingestugan, Norlandia Förskolor | 5,2 | 4,7 | 46 % |
| Montessoristugans Förskola | 13,5 | 5,4 | 48 % |
| Personalkooperativet Granviks Förskola Ekonomisk Förening | 17,0 | 5,3 | 60 % |
| Personalkooperativet Norrevångs Förskola Ek Förening | 17,2 | 6,4 | 57 % |
| Pärlans Montessoriförskola | 9,5 | 6,8 | 32 % |
| Rängbågens Förskola | 6,1 | 4,5 | 37 % |
| Skanör Falsterbo Montessori | 22,0 | 5,4 | 59 % |
| Skanörs Förskola | 18,1 | 5,7 | 83 % |
| Stora Hammars Förskola | 20,8 | 5,6 | 78 % |
| Södervångs Förskola | 17,0 | 5,5 | 62 % |
| Tångvallas Förskola | 17,8 | 5,5 | 58 % |
| Vikenstugans Förskola | 18,3 | 6,1 | 42 % |
| Västra Ingelstad Förskola | 15,1 | 6,8 | 48 % |
| Ängdala Förskola | 20,2 | 5,1 | 58 % |
| Ängvikens Förskola | 14,8 | 6,2 | 42 % |
Maxtaxan
Vellinge kommun har maxtaxa, som alla kommuner. Förskolan kostar högst 1 547 kronor i månaden för det första barnet, beroende på hushållets inkomst.
Fler kommuner i Skåne län
Om siffrorna
Skolverket räknar barnen och personalen i förskolan en dag om året, 15 oktober, och publicerar siffrorna i april året efter. Siffrorna gäller förskolorna som ligger i kommunen, både kommunala och fristående.
Barn per barngrupp är antalet barn delat med antalet grupper. Barn per årsarbetare räknar all personal som heltider. Förskollärare är andelen av personalen, räknad i heltider, som har förskollärarlegitimation. Kostnaden är kommunens kostnad per inskrivet barn och år.
Skolverkets riktmärke för barngrupperna är 6–12 barn för 1–3-åringar och 9–15 barn för 4–5-åringar. Det är inte bindande: Skolverket säger att gruppens storlek också hänger på personalens utbildning och antal och på lokalerna. Skolverket om riktmärket
Få det som ändras för din familj i inkorgen
Nya regler och belopp, återkallade barnprodukter och ny forskning om graviditet och småbarn, utvalt av redaktionen.