| Mått | 2025 | 2024 | Sverige |
|---|---|---|---|
| Barn i förskolan | 7 026 | 7 196 | 468 070 |
| Barngrupper | 474 | 491 | 30 708 |
| Barn per barngrupp | 14,8 | 14,7 | 15,3 |
| Barn per grupp, 1–3 år | 12,5 | 12,5 | 12,5 |
| Barn per grupp, 4–5 år | 14,4 | 15,4 | 16,2 |
| Barn per årsarbetare | 5,6 | 5,4 | 5,1 |
| Legitimerade förskollärare | 53 % | 50 % | 45 % |
| Barn 1–5 år i förskola | 87 % | 86 % | 86 % |
| Barn i fristående förskola | 38 % | 36 % | 23 % |
| Kostnad per barn och år | 182 900 kr | 182 800 kr | 195 900 kr |
Förskolor i Helsingborgs kommun
I Helsingborgs kommun gick 7 026 barn på 122 förskolor 15 oktober 2025. Barngrupperna var i snitt 14,8 barn, mot 15,3 i hela Sverige. 53 procent av personalen var legitimerade förskollärare, mot 45 procent i hela Sverige.
Helsingborgs kommun och hela Sverige 2025
Skolverkets riktmärke för barngruppernas storlek är 6–12 barn för 1–3-åringar och 9–15 barn för 4–5-åringar. Förskollärare är andelen av personalen med förskollärarlegitimation.
Barn per barngrupp, år för år
Alla 122 förskolor i Helsingborgs kommun
I bokstavsordning, med siffrorna 15 oktober 2025. Siffrorna gäller en dag och säger inget om hur förskolan arbetar. En förskola med få barn kan ha stora skillnader från år till år, och en tom ruta betyder att Skolverket inte redovisar siffran.
| Förskola | Barn per grupp | Per årsarbetare | Förskollärare |
|---|---|---|---|
| Adolfina Förskola | 16,4 | 4,8 | 60 % |
| Akvarellens Förskola | 12,7 | 4,5 | 21 % |
| Allerums Förskola | 15,0 | 6,6 | 47 % |
| Arenans Idrottsförskola | 12,0 | 4,8 | 65 % |
| Barnen I Döshult | 20,0 | 4,8 | 24 % |
| Birkagatans Förskola | 19,0 | 4,1 | 52 % |
| Blidö Förskola | 18,8 | 5,5 | 76 % |
| Blåklockan | 25,0 | 4,6 | 18 % |
| Brommagatans Förskola | 19,5 | 6,5 | 67 % |
| Brunnsalléns Förskola | 16,3 | 6,3 | 73 % |
| Brunnsberga Förskola | 19,6 | 5,5 | 45 % |
| Dalhems Förskola | 13,2 | 5,8 | 64 % |
| Diamantens Förskola | 16,5 | 5,3 | 45 % |
| Dibber Fröhusets Montessoriförskola | 20,0 | 7,0 | 69 % |
| Dibber Fyrklövern Montessoriförskola | 16,0 | 7,8 | 37 % |
| Dibber Kärnhuset Montessoriförskola | 20,0 | 5,9 | 30 % |
| Dibber Ramlösa Montessoriförskola | 16,0 | 6,4 | 30 % |
| Dibber Rosa Tornet Montessoriförskola | 8,5 | 4,9 | 29 % |
| Dibber Rydebäck Förskola | 10,3 | 5,7 | 32 % |
| Dibber Råå Montessoriförskola | 15,5 | 5,6 | 40 % |
| Dibber Stattena Montessoriförskola | 12,0 | 5,5 | 41 % |
| Dibber Trollflöjten Förskola | 16,5 | 7,6 | 39 % |
| Dibber Tussi Förskola | 15,5 | 6,0 | 34 % |
| Fantasia Förskola Fredriksdal | 13,2 | 5,5 | 35 % |
| Fleninge Förskola | 13,5 | 5,4 | 40 % |
| Flohem Förskola | 18,0 | 5,8 | 50 % |
| Frida Förskola Norrehed | 18,7 | 5,4 | 49 % |
| Fridas Förskola | 18,0 | 5,3 | 59 % |
| Föräldrakooperativet Fortuna Förskola | 13,0 | 5,3 | 51 % |
| Galaxens Förskola | 11,0 | 5,5 | 50 % |
| Gräshoppans Förskola | 16,0 | – | – |
| Guldsmedsgatans Förskola | 15,0 | 5,5 | 73 % |
| Hamiltons Förskola | 9,3 | 5,3 | 52 % |
| Humlegårdens Förskola | 15,0 | 5,0 | 67 % |
| Husensjö Förskola | 19,3 | 5,5 | 71 % |
| Hustomtens Förskola Gustavslund | – | 6,1 | 66 % |
| Hustomtens Förskola Kometen | – | 5,5 | 71 % |
| Hästskons Förskola | 15,0 | 6,5 | 44 % |
| Högastens Förskola | 13,8 | 5,6 | 69 % |
| Ideella Föreningen Sally Bauerskolorna | 19,3 | 3,7 | 19 % |
| International School Preschool | 9,3 | 6,9 | 0 % |
| John Blund | 23,0 | 4,6 | 37 % |
| Kaprifolgatans Förskola | 18,0 | 4,8 | 47 % |
| Kattarps Förskola | 13,6 | 5,6 | 47 % |
| Kingelstad Byskola/Förskola | 12,7 | 4,8 | 23 % |
| Kristallens Förskola | 17,7 | 6,1 | 80 % |
| Landborgen | 16,2 | 4,9 | 28 % |
| Lantmätarens Förskola | 19,0 | 6,3 | 33 % |
| Larödhus Förskola | 17,4 | 5,5 | 42 % |
| Lussebäckens Förskola | 13,0 | 4,3 | 78 % |
| Maria Park Förskola | 11,4 | 5,4 | 76 % |
| Maria Ro | 17,0 | 5,8 | 33 % |
| Montemini Montessoriförskola | 7,0 | 3,8 | 48 % |
| Musikantens Förskola | 16,0 | 6,3 | 79 % |
| Möllevångens Montessori | 17,8 | 7,2 | 39 % |
| Mörarps Förskola | 14,0 | 5,3 | 88 % |
| Nallens Förskola | 6,3 | 6,3 | 33 % |
| Nicandersgatans Förskola | 13,0 | 8,5 | 80 % |
| Noblaskolan Mariastaden Förskolan | 15,4 | 7,0 | 49 % |
| Norlandia Förskolor Ödåkra Drivhuset | 12,0 | 6,1 | 31 % |
| Norlandia Förskolor Ödåkra Lek Och Lär | – | 6,0 | 33 % |
| Norlandia Utforskaren | 14,5 | 6,7 | 34 % |
| Nyckelpigans Förskola | 15,0 | – | – |
| Nyponrosens Förskola | 7,3 | 5,5 | 38 % |
| Opalen | 17,7 | 6,2 | 79 % |
| Pauli Förskola | 8,7 | 5,6 | 43 % |
| Pingvinens Förskola | 14,0 | 4,1 | 52 % |
| Pinjens Förskola | 5,8 | 6,1 | 65 % |
| Pinocchio | 15,5 | 4,9 | 50 % |
| Prästgatan | 16,3 | 5,6 | 43 % |
| Pysslingen Förskolor Pålsjö Skog | 16,7 | 6,0 | 53 % |
| Pysslingen Förskolor Sofiero | 17,3 | 6,2 | 42 % |
| Påarps Förskola | 15,8 | 5,0 | 66 % |
| Pålsjö Montessoriförskola | 13,0 | 4,7 | 14 % |
| Pålsjö Östra Förskola | 18,0 | 5,9 | 62 % |
| Pärlan | 21,8 | 5,6 | 21 % |
| Raketens Förskola | – | 4,3 | 4 % |
| Raus | 21,3 | 5,7 | 30 % |
| Regnbågens Förskola | 8,0 | – | – |
| Ringstorps Förskola | 20,3 | 5,9 | 72 % |
| Ringstorpsparkens Förskola | 18,3 | 6,0 | 63 % |
| Rydebäcks Förskola Norlandia | 15,6 | 7,4 | 55 % |
| Råå Förskola | 12,7 | 5,8 | 64 % |
| Sagobrunnens Förskola Ab | 12,3 | 7,0 | 66 % |
| Sagoträdets Förskola | 17,2 | 6,2 | 69 % |
| Salladsgatans Förskola | 18,8 | 4,5 | 58 % |
| Skarans Förskola | 15,0 | 5,1 | 51 % |
| Skogsgläntans Förskola | 13,3 | 6,5 | 16 % |
| Slottshöjdens Förskola | 12,7 | 3,5 | 25 % |
| Slottsvångens Förskola | 20,6 | 5,2 | 70 % |
| Snöbollsgatan Förskola | 16,0 | 6,2 | 66 % |
| Solrosens Förskola | 19,3 | 6,2 | 81 % |
| Solstrålens Förskola | 13,0 | 5,3 | 28 % |
| St Clemens Förskola | 18,0 | 4,8 | 7 % |
| Stattena Förskola | 9,2 | 4,9 | 84 % |
| Tallkottens Förskola | 6,0 | 6,0 | 33 % |
| Teaterförskolan Halalid | 18,7 | 6,0 | 50 % |
| Teaterförskolan Sundspärlan | 15,7 | 5,7 | 52 % |
| Tofta Förskola | 14,4 | 4,6 | 54 % |
| Tornérhjelms Förskola | 17,7 | 4,7 | 68 % |
| Traktörsgatans Förskola | 15,5 | 5,5 | 51 % |
| Trollsländans Förskola | 13,0 | 6,5 | 50 % |
| Trädgårdens Förskola | 10,0 | 5,2 | 56 % |
| Tusenskönan | 24,0 | 4,4 | 0 % |
| Tuvehagens Förskola | 14,0 | 5,5 | 80 % |
| Vasalunds Förskola | 12,8 | 6,2 | 30 % |
| Veingegatans Förskola | 17,0 | 5,6 | 41 % |
| Vikingsbergs Förskola | 19,0 | 6,0 | 25 % |
| Viktoria Förskola | 6,7 | 6,9 | 66 % |
| Villa Canzonetta Förskola | 10,8 | 6,0 | 56 % |
| Vindö Förskola | 19,0 | 6,4 | 76 % |
| Vintergatans Förskola | 16,5 | 5,8 | 75 % |
| Vittra Förskola Adolfsberg | 20,0 | 8,6 | 43 % |
| Västra Berga Förskola | 19,0 | 5,6 | 62 % |
| Växthusets Förskola | 13,5 | 7,1 | 47 % |
| Wallåkrabygdens Förskola | 13,0 | 5,1 | 41 % |
| Wrangelsgatans Förskola | 10,0 | – | – |
| Åhusgatans Förskola | 12,5 | 5,8 | 65 % |
| Änglagårdens Förskola | 20,0 | 5,0 | 28 % |
| Ängslyckans Förskola | 14,1 | 5,4 | 53 % |
| Äppelgårdens Förskola | 14,6 | 3,7 | 65 % |
| Ättekulla Förskola | 15,2 | 5,7 | 83 % |
Maxtaxan
Helsingborgs kommun har maxtaxa, som alla kommuner. Förskolan kostar högst 1 547 kronor i månaden för det första barnet, beroende på hushållets inkomst.
Fler kommuner i Skåne län
Om siffrorna
Skolverket räknar barnen och personalen i förskolan en dag om året, 15 oktober, och publicerar siffrorna i april året efter. Siffrorna gäller förskolorna som ligger i kommunen, både kommunala och fristående.
Barn per barngrupp är antalet barn delat med antalet grupper. Barn per årsarbetare räknar all personal som heltider. Förskollärare är andelen av personalen, räknad i heltider, som har förskollärarlegitimation. Kostnaden är kommunens kostnad per inskrivet barn och år.
Skolverkets riktmärke för barngrupperna är 6–12 barn för 1–3-åringar och 9–15 barn för 4–5-åringar. Det är inte bindande: Skolverket säger att gruppens storlek också hänger på personalens utbildning och antal och på lokalerna. Skolverket om riktmärket
Få det som ändras för din familj i inkorgen
Nya regler och belopp, återkallade barnprodukter och ny forskning om graviditet och småbarn, utvalt av redaktionen.