| Mått | 2025 | 2024 | Sverige |
|---|---|---|---|
| Barn i förskolan | 17 744 | 18 337 | 468 070 |
| Barngrupper | 1 069 | 1 097 | 30 708 |
| Barn per barngrupp | 16,6 | 16,7 | 15,3 |
| Barn per grupp, 1–3 år | 14,0 | 14,1 | 12,5 |
| Barn per grupp, 4–5 år | 18,0 | 18,2 | 16,2 |
| Barn per årsarbetare | 4,9 | 4,8 | 5,1 |
| Legitimerade förskollärare | 36 % | 33 % | 45 % |
| Barn 1–5 år i förskola | 84 % | 85 % | 86 % |
| Barn i fristående förskola | 17 % | 16 % | 23 % |
| Kostnad per barn och år | 198 500 kr | 193 100 kr | 195 900 kr |
Förskolor i Malmö kommun
I Malmö kommun gick 17 744 barn på 251 förskolor 15 oktober 2025. Barngrupperna var i snitt 16,6 barn, mot 15,3 i hela Sverige. 36 procent av personalen var legitimerade förskollärare, mot 45 procent i hela Sverige.
Malmö kommun och hela Sverige 2025
Skolverkets riktmärke för barngruppernas storlek är 6–12 barn för 1–3-åringar och 9–15 barn för 4–5-åringar. Förskollärare är andelen av personalen med förskollärarlegitimation.
Barn per barngrupp, år för år
Alla 251 förskolor i Malmö kommun
I bokstavsordning, med siffrorna 15 oktober 2025. Siffrorna gäller en dag och säger inget om hur förskolan arbetar. En förskola med få barn kan ha stora skillnader från år till år, och en tom ruta betyder att Skolverket inte redovisar siffran.
| Förskola | Barn per grupp | Per årsarbetare | Förskollärare |
|---|---|---|---|
| Al-Salamah Språkförskola | 16,2 | 3,6 | 15 % |
| Al-Salamah Språkförskola Jägersro | 24,0 | 5,3 | 22 % |
| Almgårdens Förskola | 14,0 | 4,1 | 39 % |
| Almviksgårdens Förskola | 22,5 | 4,8 | 31 % |
| Almängens Förskola | 18,1 | 5,3 | 35 % |
| Annelunds Förskola | 17,8 | 4,9 | 26 % |
| Arkitektens Förskola | 14,6 | 4,8 | 39 % |
| Augustenborgs Förskola | 16,6 | 4,1 | 45 % |
| Balders Förskola | 15,3 | 4,0 | 33 % |
| Bambina Montessoriförskola | 18,0 | 5,8 | 3 % |
| Bastionens Förskola | 15,9 | 5,4 | 34 % |
| Bellevuegårdens Montessoriförskola | 12,5 | 4,5 | 25 % |
| Bellisgårdens Förskola | 18,0 | 5,2 | 32 % |
| Berga Förskola | 21,5 | 5,1 | 33 % |
| Beritta Gurris Förskola | 18,0 | 4,9 | 25 % |
| Björkhagens Förskola | 17,5 | 4,6 | 37 % |
| Björnens Förskola | 17,5 | 5,2 | 29 % |
| Bladbaggens Förskola | 15,4 | 5,6 | 36 % |
| Bladins Internationella Förskola | 16,3 | 5,6 | 32 % |
| Bladins Montessoriförskola | 15,4 | 5,4 | 13 % |
| Blommor Förskolan 1 | 16,5 | 6,6 | 60 % |
| Blommor Förskolan 2 | 13,5 | 5,0 | 28 % |
| Bojens Förskola | 17,8 | 5,3 | 33 % |
| Bokens Förskola | 16,3 | 4,7 | 43 % |
| Bollens Förskola | 18,1 | 5,2 | 34 % |
| Brandvaktens Förskola | 9,0 | 1,3 | 40 % |
| Brodda Förskola | 13,0 | 4,3 | 35 % |
| Bryggans Förskola | 15,8 | 5,2 | 42 % |
| Bulltofta Förskola | 18,3 | 4,6 | 41 % |
| Byängens Förskola | 17,3 | 4,7 | 38 % |
| Bäckens Förskola | 13,2 | 5,0 | 40 % |
| Carl Gustafs Förskola | 18,6 | 5,1 | 36 % |
| Cymbalens Förskola | 16,0 | 4,8 | 32 % |
| Cypressens Förskola | 13,0 | 4,2 | 41 % |
| Daggmaskens Föräldrakooperativ | 16,0 | 4,7 | 45 % |
| Dammfri Förskola | 17,2 | 4,6 | 28 % |
| Dibber Hindby Förskola | 19,0 | 6,3 | 48 % |
| Dibber Pjättängen Förskola | 13,0 | 5,8 | 30 % |
| Dibber Örtagård Förskola | 9,0 | 6,0 | 33 % |
| Djupadals Förskola | 17,8 | 4,8 | 28 % |
| Drakens Förskola | 17,3 | 4,4 | 53 % |
| Edens Förskola | 16,0 | 5,4 | 19 % |
| Ellstorps Förskola | 16,8 | 3,9 | 33 % |
| Europaportens Förskola | 20,0 | 5,2 | 30 % |
| Fjärilens Förskola | 17,3 | 5,2 | 45 % |
| Floda Förskola | 17,0 | 4,7 | 25 % |
| Flodillerns Förskola | 17,5 | 5,0 | 42 % |
| Fregattens Förskola | 17,5 | 4,8 | 24 % |
| Frostmätarens Förskola | 16,3 | 5,5 | 30 % |
| Fröhusets Förskola | 14,5 | 4,2 | 48 % |
| Fröviks Förskola | 18,0 | 4,1 | 36 % |
| Fyrens Förskola | 16,0 | 4,6 | 46 % |
| Fågelbackens Montessoriförskola | 12,5 | 4,2 | 17 % |
| Färgklickens Förskola | 15,0 | 5,0 | 22 % |
| Fölets Förskola | 14,0 | 4,2 | 30 % |
| Förskolan Barnens Hage | 20,0 | 5,9 | 6 % |
| Förskolan Moroten | 20,0 | 6,7 | 33 % |
| Förskolan Rolf | 20,3 | 4,9 | 35 % |
| Förskolan Snurran | 11,7 | 5,5 | 55 % |
| Förskolan Sorgenfri | 17,7 | 4,6 | 45 % |
| Förskolan Telningen | 18,0 | 5,8 | 19 % |
| Förskolan Treklövern | 21,0 | 4,5 | 60 % |
| Förskolan Vilda Väster | 22,0 | 6,9 | 13 % |
| Föräldrakooperativet Kråkan | 14,0 | – | – |
| Föräldrakooperativet Spaden | 16,5 | 5,5 | 38 % |
| Glasblåsarens Förskola | 18,8 | 5,3 | 43 % |
| Gottorps Förskola | 15,2 | 4,9 | 48 % |
| Granbackens Förskola | 15,8 | 5,2 | 37 % |
| Gripens Förskola | 15,7 | 3,3 | 12 % |
| Gröna Dockans Förskola | 17,2 | 4,5 | 37 % |
| Gröna Ängens Förskola | 15,0 | 5,0 | 7 % |
| Gröningens Förskola | 17,7 | 4,1 | 14 % |
| Gubbabackens Förskola | 15,2 | 4,4 | 44 % |
| Gullkragens Förskola | 15,2 | 5,3 | 42 % |
| Gullängens Förskola | 17,5 | 4,9 | 33 % |
| Gyllebo Förskola | 17,0 | 4,9 | 42 % |
| Gånglåtens Förskola | 15,4 | 4,8 | 32 % |
| Hammarhajens Förskola | 16,3 | 5,4 | 41 % |
| Hattstugans Förskola | 15,0 | 5,2 | 33 % |
| Heleneholms Förskola | 16,0 | 4,6 | 37 % |
| Herdinnans Förskola | 14,5 | 4,6 | 27 % |
| Hermodsdalsparkens Förskola | 18,3 | 5,5 | 38 % |
| Hyacintens Förskola | 9,3 | 3,9 | 34 % |
| Hyllie Park Förskola | 13,7 | 4,8 | 27 % |
| Hyllievångens Förskola | 18,5 | 5,2 | 40 % |
| Hålsjöns Förskola | 16,2 | 4,5 | 49 % |
| Hästskons Förskola | 12,6 | 5,4 | 43 % |
| Högaholms Förskola | 18,3 | 4,9 | 30 % |
| Högatorps Förskola | 16,8 | 4,5 | 31 % |
| Höja Förskola | 14,4 | 4,2 | 37 % |
| I Ur Och Skur Ekomyran | – | 5,1 | 19 % |
| I Ur Och Skur Tygelsjö | 18,5 | 4,8 | 33 % |
| Iduns Förskola | 17,2 | 5,1 | 37 % |
| Jensen Förskola Gamla Staden | 16,5 | 6,0 | 18 % |
| Jensen Förskola Hyllie Gård | 19,4 | 6,4 | 32 % |
| Jinan Förskola | 22,3 | 3,4 | 20 % |
| Johanneslusts Förskola | 12,9 | 5,0 | 39 % |
| Jollens Förskola | 17,4 | 5,1 | 40 % |
| Judiska Förskolan Chinuch | 14,5 | 7,3 | 25 % |
| Junibackens Förskola | 15,8 | 5,5 | 39 % |
| Juvelens Förskola | 20,3 | 4,4 | 26 % |
| Jägersro Förskola | 16,5 | 4,1 | 28 % |
| Järavallens Förskola | 18,5 | 4,2 | 45 % |
| Kalkbrottets Förskola | 15,8 | 5,1 | 37 % |
| Kallenbergs Förskola | 15,5 | 5,4 | 36 % |
| Kaptenens Förskola | 17,3 | 5,7 | 36 % |
| Karlshögs Förskola | 20,0 | 4,9 | 29 % |
| Kirsebergstornets Förskola | 20,5 | 4,7 | 36 % |
| Knäbäcks Förskola | 17,7 | 5,1 | 32 % |
| Korrebäckens Förskola | 12,8 | 2,4 | 35 % |
| Kritans Förskola | 17,0 | 4,3 | 50 % |
| Kronprinsens Förskola | 12,8 | 3,7 | 7 % |
| Kryddgårdens Förskola | 13,8 | 4,5 | 32 % |
| Kullabäckens Förskola | 12,3 | 4,3 | 36 % |
| Kvisttofta Förskola | 19,0 | 5,7 | 34 % |
| Källängens Förskola | 18,8 | 5,2 | 35 % |
| Körsbärets Förskola | 19,0 | 5,5 | 29 % |
| Lekattens Förskola | 18,5 | 5,3 | 35 % |
| Lekhusets Förskola | 19,0 | 4,5 | 41 % |
| Lillbäckens Förskola | 16,7 | 5,2 | 38 % |
| Lillsjöns Förskola | 16,3 | 4,8 | 46 % |
| Lillstjärnans Förskola | 16,3 | 4,7 | 42 % |
| Linbärets Förskola | 17,5 | 4,9 | 30 % |
| Lindens Förskola | 18,5 | 5,6 | 40 % |
| Lindängehus Förskola | 15,4 | 4,6 | 32 % |
| Lorensborgs Förskola | 18,0 | 4,7 | 35 % |
| Lovisagårdens Förskola | 18,3 | 5,1 | 41 % |
| Lugnets Förskola | 22,0 | 5,1 | 25 % |
| Lyckans Förskola | 20,0 | 3,8 | 4 % |
| Malmöknopparnas Förskola | 22,0 | 5,7 | 26 % |
| Maria Förskola | 17,5 | 5,0 | 35 % |
| Mariaskolans Förskola Bellevue | 13,0 | 4,5 | 30 % |
| Mariaskolans Förskola Hästhagen | 12,6 | 5,0 | 43 % |
| Mariehage Förskola | 17,3 | 5,4 | 40 % |
| Maryhills Förskola | 18,3 | 4,8 | 36 % |
| Maskrosens Förskola | 17,8 | 4,4 | 40 % |
| Mellanbäcks Förskola | 17,8 | 4,9 | 31 % |
| Melodigångens Förskola | 11,4 | 4,6 | 40 % |
| Molnets Förskola | 13,3 | 4,9 | 33 % |
| Montessoriförskolan Duvan | 12,7 | 5,0 | 47 % |
| Montessoriförskolan Trappan | 10,3 | 4,3 | 14 % |
| Mossebo Förskola | 17,3 | 5,3 | 34 % |
| Mossängens Förskola | 15,6 | 4,4 | 52 % |
| Motettens Förskola | 14,6 | 3,5 | 54 % |
| Möllebackens Förskola | 13,0 | 4,3 | 28 % |
| Möllevångens Förskola | 19,0 | 3,9 | 48 % |
| Nicke Pings Förskola | 15,8 | 5,2 | 45 % |
| Nydala Förskola | 16,8 | 5,0 | 29 % |
| Nyponrosens Förskola | 23,0 | 5,5 | 29 % |
| Opalens Förskola | 15,5 | 5,7 | 42 % |
| Operans Förskola | 13,2 | 4,2 | 39 % |
| Ormvråkens Förskola | 19,0 | 4,7 | 38 % |
| Oxiegårdens Förskola | 15,0 | 5,2 | 48 % |
| Oxievångs Förskola | 17,8 | 5,3 | 34 % |
| Pandans Förskola | 19,0 | 5,2 | 24 % |
| Per Albins Hems Förskola | 21,8 | 5,9 | 33 % |
| Personalkooperativet Filifjonkan | 15,0 | 4,0 | 73 % |
| Peter Pans Förskola | 15,0 | 4,7 | 50 % |
| Pildammsstadens Förskola | 17,0 | 4,4 | 46 % |
| Pilevallens Förskola | 17,4 | 4,1 | 25 % |
| Pilotens Förskola | 17,9 | 5,3 | 28 % |
| Pilängens Förskola | 17,3 | 4,8 | 47 % |
| Pärlugglans Förskola | 17,8 | 5,4 | 48 % |
| R F Bergs Förskola | 16,4 | 5,7 | 43 % |
| Ribersborgs Förskola | 20,8 | 4,8 | 37 % |
| Rosens Förskola | 16,0 | 4,2 | 41 % |
| Rostorps Förskola | 18,0 | 5,7 | 39 % |
| Rubinens Förskola | 16,3 | 4,1 | 29 % |
| Runstyckets Förskola | 18,3 | 5,0 | 39 % |
| Rönnbärets Förskola | 16,3 | 4,4 | 36 % |
| Rönneholms Förskola | 16,2 | 5,0 | 36 % |
| Rönnens Förskola | 17,3 | 4,6 | 40 % |
| Rörsjöns Förskola | 18,2 | 5,7 | 31 % |
| S:T Gertruds Förskola | 17,4 | 4,5 | 39 % |
| Sadelmakarebyns Förskola | 16,5 | 4,6 | 49 % |
| Sagobjörnens Förskola | 15,0 | 4,6 | 15 % |
| Sannaparkens Förskola | 16,8 | 5,2 | 27 % |
| Segeparks Förskola | 18,6 | 4,7 | 31 % |
| Segevångs Förskola | 18,3 | 4,8 | 30 % |
| Sifs Förskola | 18,5 | 5,1 | 42 % |
| Sjöhästens Förskola | 22,4 | 5,4 | 31 % |
| Sjösättningens Förskola | 17,0 | 4,8 | 29 % |
| Skutans Förskola | 18,5 | 5,2 | 35 % |
| Slånbärets Förskola | 15,3 | 5,4 | 17 % |
| Smaragdens Förskola | 19,0 | 5,2 | 52 % |
| Små Rosorna Förskolan 2 | 18,0 | 4,3 | 22 % |
| Små Rosornas Förskola | 14,0 | 4,4 | 22 % |
| Småvisans Förskola | 8,5 | 5,7 | 0 % |
| Småvisans Förskola Västra Hamnen | 6,5 | – | – |
| Snäckans Montessoriförskola | 20,0 | 4,4 | 11 % |
| Snödroppens Förskola | 15,5 | 3,8 | 36 % |
| Sofia Förskola | 17,7 | 4,9 | 39 % |
| Sofieholms Förskola | 16,4 | 4,8 | 36 % |
| Sofielunds Förskola | 16,7 | 4,6 | 34 % |
| Solglimtens Förskola | 15,7 | 5,0 | 30 % |
| Solkattens Förskola | 14,7 | 5,8 | 32 % |
| Sommarbäckens Förskola | 14,0 | 4,7 | 45 % |
| Sommarängens Förskola | 18,5 | 4,3 | 27 % |
| Spinneriets Förskola | 17,8 | 4,6 | 34 % |
| Stackens Förskola | 12,8 | 4,8 | 41 % |
| Stadionparkens Förskola | 18,3 | 5,3 | 45 % |
| Stallmästarens Förskola | 19,0 | 5,4 | 43 % |
| Stensjöns Förskola | 16,9 | 5,5 | 54 % |
| Stockrosens Förskola | 16,5 | 5,3 | 43 % |
| Storkens Förskola | 19,0 | 5,2 | 31 % |
| Stångbönans Förskola | 18,7 | 5,0 | 48 % |
| Svansjöns Förskola | 18,5 | 5,0 | 45 % |
| Svängedammens Förskola | 14,5 | 5,4 | 41 % |
| Sånglärkans Förskola | 18,0 | 4,8 | 33 % |
| Södertorps Förskola | 19,0 | 5,7 | 34 % |
| Södertulls Förskola | 17,3 | 4,6 | 40 % |
| Södervärns Förskola | 16,3 | 5,6 | 36 % |
| Södra Sommarstadens Förskola | 18,0 | 5,0 | 36 % |
| Södra Sommarstadens Ob-Förskola | 14,3 | 3,8 | 36 % |
| Tegelmurens Förskola | 17,0 | 5,2 | 52 % |
| Tegnérs Förskola | 19,0 | 4,5 | 60 % |
| Tornfalkens Förskola | 18,8 | 5,2 | 38 % |
| Tors Förskola | 18,5 | 4,8 | 29 % |
| Traktorns Förskola | 27,0 | 4,4 | 50 % |
| Treklangens Förskola | 20,0 | 5,6 | 28 % |
| Triangelns Förskola | 15,8 | 5,5 | 41 % |
| Tritons Förskola | 14,3 | 5,8 | 25 % |
| Trädets Förskola | 16,8 | 4,3 | 34 % |
| Trädgårdens Förskola | 15,8 | 5,4 | 37 % |
| Tröskans Förskola | 16,3 | 4,8 | 42 % |
| Tärnans Förskola | 17,5 | 4,6 | 29 % |
| Ubåtens Förskola | 14,2 | 5,4 | 41 % |
| Ulricedals Förskola | 14,8 | 4,9 | 36 % |
| Uteförskolan Stock Och Sten | 17,8 | 4,9 | 38 % |
| Valdemarsro Förskola | 18,7 | 4,4 | 25 % |
| Vendelsbo Förskola | 20,0 | 4,8 | 30 % |
| Videdals Förskola | 17,5 | 4,9 | 20 % |
| Vildrosens Förskola | 15,0 | 3,6 | 33 % |
| Villa Lindhaga Montessoriförskola | 12,5 | 5,1 | 61 % |
| Vintrie Förskola | 16,7 | 4,8 | 36 % |
| Visans Förskola | 16,8 | 4,1 | 18 % |
| Vitemölle Förskola | 16,7 | 5,5 | 41 % |
| Vitklintens Förskola | 17,3 | 4,3 | 36 % |
| Västra Klagstorps Montessori | 12,2 | 5,4 | 33 % |
| Ånglokets Förskola | 13,8 | 4,8 | 27 % |
| Älggårdens Förskola | 20,5 | 3,7 | 48 % |
| Änghagens Förskola | 29,0 | 4,8 | 42 % |
| Ängsdals Förskola Bunkeflostrand | 19,2 | 4,6 | 41 % |
| Ängsdals Förskola Klagshamn | 17,5 | 4,4 | 37 % |
| Ängsdals Förskola Limhamn | 18,0 | 5,3 | 29 % |
| Äppelrosens Förskola | 16,5 | 4,5 | 35 % |
| Ärtans Förskola | 16,6 | 5,1 | 50 % |
| Ärtgårdens Förskola | 22,3 | 4,8 | 40 % |
| Äventyrsbåten | 12,5 | 5,4 | 47 % |
| Öns Montessoriförskola | 18,0 | 6,8 | 0 % |
| Östra Fäladens Förskola | 18,8 | 5,0 | 35 % |
Maxtaxan
Malmö kommun har maxtaxa, som alla kommuner. Förskolan kostar högst 1 547 kronor i månaden för det första barnet, beroende på hushållets inkomst.
Fler kommuner i Skåne län
Om siffrorna
Skolverket räknar barnen och personalen i förskolan en dag om året, 15 oktober, och publicerar siffrorna i april året efter. Siffrorna gäller förskolorna som ligger i kommunen, både kommunala och fristående.
Barn per barngrupp är antalet barn delat med antalet grupper. Barn per årsarbetare räknar all personal som heltider. Förskollärare är andelen av personalen, räknad i heltider, som har förskollärarlegitimation. Kostnaden är kommunens kostnad per inskrivet barn och år.
Skolverkets riktmärke för barngrupperna är 6–12 barn för 1–3-åringar och 9–15 barn för 4–5-åringar. Det är inte bindande: Skolverket säger att gruppens storlek också hänger på personalens utbildning och antal och på lokalerna. Skolverket om riktmärket
Få det som ändras för din familj i inkorgen
Nya regler och belopp, återkallade barnprodukter och ny forskning om graviditet och småbarn, utvalt av redaktionen.