| Mått | 2025 | 2024 | Sverige |
|---|---|---|---|
| Barn i förskolan | 3 983 | 4 142 | 468 070 |
| Barngrupper | 267 | 248 | 30 708 |
| Barn per barngrupp | 14,9 | 16,7 | 15,3 |
| Barn per grupp, 1–3 år | 12,3 | 13,6 | 12,5 |
| Barn per grupp, 4–5 år | 13,5 | 14,4 | 16,2 |
| Barn per årsarbetare | 4,8 | 5,1 | 5,1 |
| Legitimerade förskollärare | 59 % | 58 % | 45 % |
| Barn 1–5 år i förskola | 89 % | 90 % | 86 % |
| Barn i fristående förskola | 24 % | 24 % | 23 % |
| Kostnad per barn och år | 206 200 kr | 199 600 kr | 195 900 kr |
Förskolor i Kristianstads kommun
I Kristianstads kommun gick 3 983 barn på 69 förskolor 15 oktober 2025. Barngrupperna var i snitt 14,9 barn, mot 15,3 i hela Sverige. 59 procent av personalen var legitimerade förskollärare, mot 45 procent i hela Sverige.
Kristianstads kommun och hela Sverige 2025
Skolverkets riktmärke för barngruppernas storlek är 6–12 barn för 1–3-åringar och 9–15 barn för 4–5-åringar. Förskollärare är andelen av personalen med förskollärarlegitimation.
Barn per barngrupp, år för år
Alla 69 förskolor i Kristianstads kommun
I bokstavsordning, med siffrorna 15 oktober 2025. Siffrorna gäller en dag och säger inget om hur förskolan arbetar. En förskola med få barn kan ha stora skillnader från år till år, och en tom ruta betyder att Skolverket inte redovisar siffran.
| Förskola | Barn per grupp | Per årsarbetare | Förskollärare |
|---|---|---|---|
| Allö Förskola | 13,3 | 4,9 | 65 % |
| Arkelstorps Förskola | 8,9 | 5,7 | 71 % |
| Backsläntens Förskola | 17,8 | 5,2 | 73 % |
| Berga Förskola | 9,7 | 4,6 | 68 % |
| Bjerevångens Förskola | 9,5 | 4,8 | 94 % |
| Björkets Förskola | 14,0 | 4,5 | 62 % |
| Centrals Förskola | 12,0 | 4,3 | 64 % |
| Dahlgårdens Förskola | 14,4 | 4,9 | 61 % |
| Diamantens Förskola | 14,5 | 4,5 | 58 % |
| Femöringens Förskola | 14,0 | 5,7 | 69 % |
| Fullriggarens Förskola | 17,8 | 5,2 | 61 % |
| Fyrens Idrottsförskola | 15,5 | 4,7 | 60 % |
| Förskolan Simba | 20,3 | 4,0 | 16 % |
| Föräldrakooperativet Möllekullen | 25,0 | 3,6 | 28 % |
| Helgedals Förskola | 17,5 | 6,1 | 61 % |
| Hjärtebacke Förskola | 15,7 | 4,5 | 71 % |
| Huaröds Förskola | 15,0 | 5,0 | 67 % |
| Jollens Förskola | 16,0 | 4,4 | 86 % |
| Kalvalyckans Förskola | 12,0 | 4,2 | 65 % |
| Kiaby Förskola | 15,7 | 5,7 | 66 % |
| Kryddgårdens Idrottsförskola | 17,5 | 5,3 | 79 % |
| Kulladals Förskola | 17,7 | 5,4 | 67 % |
| Kämpaställets Förskola | 15,8 | 5,4 | 64 % |
| Kärnhusets Förskola | 17,5 | 5,3 | 57 % |
| Lill-Anton Blekedamm | 18,0 | 4,2 | 38 % |
| Lill-Anton Österäng | 13,7 | 4,7 | 58 % |
| Linderöds Förskola | 16,0 | 3,8 | 55 % |
| Magleladans Föräldrakooperativ | 14,0 | – | – |
| Montessoriförskolan Päronet | 14,5 | 5,7 | 56 % |
| Montessoriförskolan Små Hjärtan | 14,0 | 6,3 | 34 % |
| Montessoriförskolan Solen | 17,3 | 4,0 | 45 % |
| Månsagårdens Förskola | 15,5 | 5,6 | 65 % |
| Mårten Gås Montessoriförskola | 15,3 | 4,3 | 40 % |
| Naturförskolan Sally | 18,3 | 5,5 | 30 % |
| Norra Strö Förskola | 17,0 | 5,1 | 58 % |
| Nymö Förskola | 16,0 | 2,9 | 45 % |
| Oxhagens Förskola | 15,0 | 5,5 | 67 % |
| Palettens Förskola | 13,8 | 3,8 | 53 % |
| Pysslingen Lyckan Förskola | 15,0 | 5,0 | 41 % |
| Pysslingen Vildriket Förskola | 14,3 | 5,2 | 33 % |
| Regnbågens Förskola | 21,0 | 4,9 | 51 % |
| Rickarums Förskola | 12,0 | 4,9 | 41 % |
| Sandvaktarens Förskola | 13,3 | 4,5 | 83 % |
| Simförskolan Sally | 17,3 | 5,3 | 35 % |
| Sjögårdens Förskola | 16,0 | 5,4 | 77 % |
| Skogsgläntans Idrottsförskola | 17,7 | 5,2 | 61 % |
| Slättängens Förskola | 16,0 | 5,3 | 60 % |
| Smedjegårdens Förskola | 15,1 | 4,4 | 53 % |
| Smultronställets Förskola | 16,7 | 4,8 | 50 % |
| Snödroppens Förskola | 13,5 | 5,7 | 50 % |
| Svalans Förskola | 16,6 | 4,5 | 59 % |
| Sånna Förskola | 15,3 | 5,5 | 64 % |
| Tallbackens Förskola | 17,5 | 5,6 | 63 % |
| Trolle Ljungby Förskola | 12,5 | 4,5 | 33 % |
| Tvedegårds Förskola | 12,5 | 3,9 | 71 % |
| Uddegårdens Förskola | 13,8 | 4,7 | 64 % |
| Villa Förskola | 15,3 | 4,3 | 65 % |
| Vintergatans Förskola | 17,5 | 3,9 | 29 % |
| Vångabygdens Förskola | 17,0 | 3,6 | 22 % |
| Vä Förskola | 13,0 | 4,9 | 72 % |
| Västra Vrams Förskola | 17,0 | 6,2 | 70 % |
| Willandsgårdens Förskola | 23,0 | 5,0 | 57 % |
| Yngsjö Förskola | 8,7 | 6,3 | 72 % |
| Ängsgårdens Förskola | 15,9 | 5,0 | 64 % |
| Ängslyckans Förskola | 15,4 | 5,3 | 65 % |
| Öllsjö Förskola | 17,8 | 4,8 | 70 % |
| Öllsjögårds Förskola | 16,5 | 5,2 | 54 % |
| Önnegårdens Förskola | 14,2 | 4,9 | 62 % |
| Österängs Förskola | 15,3 | 4,5 | 62 % |
Maxtaxan
Kristianstads kommun har maxtaxa, som alla kommuner. Förskolan kostar högst 1 547 kronor i månaden för det första barnet, beroende på hushållets inkomst.
Fler kommuner i Skåne län
Om siffrorna
Skolverket räknar barnen och personalen i förskolan en dag om året, 15 oktober, och publicerar siffrorna i april året efter. Siffrorna gäller förskolorna som ligger i kommunen, både kommunala och fristående.
Barn per barngrupp är antalet barn delat med antalet grupper. Barn per årsarbetare räknar all personal som heltider. Förskollärare är andelen av personalen, räknad i heltider, som har förskollärarlegitimation. Kostnaden är kommunens kostnad per inskrivet barn och år.
Skolverkets riktmärke för barngrupperna är 6–12 barn för 1–3-åringar och 9–15 barn för 4–5-åringar. Det är inte bindande: Skolverket säger att gruppens storlek också hänger på personalens utbildning och antal och på lokalerna. Skolverket om riktmärket
Få det som ändras för din familj i inkorgen
Nya regler och belopp, återkallade barnprodukter och ny forskning om graviditet och småbarn, utvalt av redaktionen.