| Mått | 2025 | 2024 | Sverige |
|---|---|---|---|
| Barn i förskolan | 2 780 | 2 905 | 468 070 |
| Barngrupper | 166 | 181 | 30 708 |
| Barn per barngrupp | 16,7 | 16,0 | 15,3 |
| Barn per grupp, 1–3 år | 13,5 | 12,5 | 12,5 |
| Barn per grupp, 4–5 år | 18,8 | 16,8 | 16,2 |
| Barn per årsarbetare | 4,6 | 4,8 | 5,1 |
| Legitimerade förskollärare | 40 % | 40 % | 45 % |
| Barn 1–5 år i förskola | 88 % | 90 % | 86 % |
| Barn i fristående förskola | 17 % | 16 % | 23 % |
| Kostnad per barn och år | 199 800 kr | 193 400 kr | 195 900 kr |
Förskolor i Östersunds kommun
I Östersunds kommun gick 2 780 barn på 49 förskolor 15 oktober 2025. Barngrupperna var i snitt 16,7 barn, mot 15,3 i hela Sverige. 40 procent av personalen var legitimerade förskollärare, mot 45 procent i hela Sverige.
Östersunds kommun och hela Sverige 2025
Skolverkets riktmärke för barngruppernas storlek är 6–12 barn för 1–3-åringar och 9–15 barn för 4–5-åringar. Förskollärare är andelen av personalen med förskollärarlegitimation.
Barn per barngrupp, år för år
Alla 49 förskolor i Östersunds kommun
I bokstavsordning, med siffrorna 15 oktober 2025. Siffrorna gäller en dag och säger inget om hur förskolan arbetar. En förskola med få barn kan ha stora skillnader från år till år, och en tom ruta betyder att Skolverket inte redovisar siffran.
| Förskola | Barn per grupp | Per årsarbetare | Förskollärare |
|---|---|---|---|
| Asterns Förskola | 14,6 | 3,8 | 47 % |
| Backens Förskola | 18,5 | 4,9 | 60 % |
| Balders-Hage Förskola | 16,3 | 5,6 | 46 % |
| Bikupan Förskola | 17,8 | 4,3 | 35 % |
| Bringåsens Förskola | 29,0 | 5,8 | 60 % |
| Bäckens Förskola | 18,0 | 5,1 | 38 % |
| Campus Förskola | 16,5 | 4,5 | 40 % |
| Dungens Förskola | 18,0 | 6,0 | 33 % |
| Emanuel | 15,0 | 4,1 | 9 % |
| Emanuel Frösön | 15,5 | 5,0 | 44 % |
| Fröhuset | 17,2 | 5,4 | 41 % |
| Frösödals Förskola | 15,3 | 4,1 | 36 % |
| Förskolan Lillsjön | 16,2 | 5,1 | 58 % |
| Förskolan Strandlyckan | 17,0 | 4,1 | 34 % |
| Föräldrakooperativet Knallhatten | 13,5 | 3,3 | 14 % |
| Föräldrakooperativet Solen I Odensala Ek För | 20,0 | 4,1 | 2 % |
| Föräldrakooperativet Tummelisa | 18,0 | 4,1 | 36 % |
| Guldkusten Ab | 22,0 | 4,6 | 21 % |
| Jägargårdens Förskola | 10,3 | 3,4 | 33 % |
| Jägarvallens Förskola | 15,5 | 4,7 | 55 % |
| Kronans Förskola | 18,0 | 5,1 | 29 % |
| Kärvens Förskola | 15,5 | 4,3 | 42 % |
| Lillfjällets Förskola | 15,5 | 4,1 | 26 % |
| Linneans Förskola | 17,6 | 4,6 | 42 % |
| Litsongans Föräldrakooperativ | 11,0 | 4,6 | 0 % |
| Lövsta Förskola | 17,8 | 4,0 | 51 % |
| Marieby Förskola | 13,3 | 5,0 | 63 % |
| Miklagårds Förskola | 16,0 | 4,0 | 25 % |
| Mjölnargränds Förskola | 17,3 | 5,8 | 44 % |
| Mosippans Förskola | 17,2 | 4,1 | 38 % |
| Orrvikens Förskola | 14,5 | 5,2 | 45 % |
| Pysslingen Kids | 17,0 | 4,8 | 19 % |
| Remonthagens Förskola | 17,2 | 5,0 | 59 % |
| Rådmansparkens Förskola | 17,3 | 4,6 | 47 % |
| Samhällskooperativet Byssbon Ek.Förening | 8,0 | 2,5 | 17 % |
| Sjöängens Förskola | 26,0 | 4,7 | 41 % |
| Skogsgläntans Förskola | 20,7 | 4,8 | 44 % |
| Skogsgårdens Förskola | 16,0 | 4,4 | 55 % |
| Stadsdel Norr | 16,8 | 4,3 | 48 % |
| Stallets Förskola | 17,3 | 5,4 | 31 % |
| Storfjällets Förskola | 26,8 | 4,6 | 42 % |
| Storvikens Förskola | 17,3 | 4,3 | 42 % |
| Sörgårdsskolans Förskola | 17,0 | 3,9 | 23 % |
| Tandsbyns Förskola | 18,5 | 4,9 | 40 % |
| Treälvens Förskola | 16,3 | 4,6 | 45 % |
| Trollåsens Förskola | 16,5 | 4,1 | 25 % |
| Videgårdens Förskola | 16,8 | 5,3 | 53 % |
| Waldorflekskolan Solskatten | 7,8 | 4,6 | 15 % |
| Önegårdens Förskola | 16,0 | 5,4 | 40 % |
Maxtaxan
Östersunds kommun har maxtaxa, som alla kommuner. Förskolan kostar högst 1 547 kronor i månaden för det första barnet, beroende på hushållets inkomst.
Fler kommuner i Jämtlands län
Om siffrorna
Skolverket räknar barnen och personalen i förskolan en dag om året, 15 oktober, och publicerar siffrorna i april året efter. Siffrorna gäller förskolorna som ligger i kommunen, både kommunala och fristående.
Barn per barngrupp är antalet barn delat med antalet grupper. Barn per årsarbetare räknar all personal som heltider. Förskollärare är andelen av personalen, räknad i heltider, som har förskollärarlegitimation. Kostnaden är kommunens kostnad per inskrivet barn och år.
Skolverkets riktmärke för barngrupperna är 6–12 barn för 1–3-åringar och 9–15 barn för 4–5-åringar. Det är inte bindande: Skolverket säger att gruppens storlek också hänger på personalens utbildning och antal och på lokalerna. Skolverket om riktmärket
Få det som ändras för din familj i inkorgen
Nya regler och belopp, återkallade barnprodukter och ny forskning om graviditet och småbarn, utvalt av redaktionen.