| Mått | 2025 | 2024 | Sverige |
|---|---|---|---|
| Barn i förskolan | 3 242 | 3 321 | 468 070 |
| Barngrupper | 203 | 210 | 30 708 |
| Barn per barngrupp | 16,0 | 15,8 | 15,3 |
| Barn per grupp, 1–3 år | 12,8 | 13,1 | 12,5 |
| Barn per grupp, 4–5 år | 18,8 | 18,3 | 16,2 |
| Barn per årsarbetare | 5,2 | 5,0 | 5,1 |
| Legitimerade förskollärare | 54 % | 53 % | 45 % |
| Barn 1–5 år i förskola | 90 % | 89 % | 86 % |
| Barn i fristående förskola | 10 % | 10 % | 23 % |
| Kostnad per barn och år | 202 900 kr | 200 600 kr | 195 900 kr |
Förskolor i Luleå kommun
I Luleå kommun gick 3 242 barn på 61 förskolor 15 oktober 2025. Barngrupperna var i snitt 16,0 barn, mot 15,3 i hela Sverige. 54 procent av personalen var legitimerade förskollärare, mot 45 procent i hela Sverige.
Luleå kommun och hela Sverige 2025
Skolverkets riktmärke för barngruppernas storlek är 6–12 barn för 1–3-åringar och 9–15 barn för 4–5-åringar. Förskollärare är andelen av personalen med förskollärarlegitimation.
Barn per barngrupp, år för år
Alla 61 förskolor i Luleå kommun
I bokstavsordning, med siffrorna 15 oktober 2025. Siffrorna gäller en dag och säger inget om hur förskolan arbetar. En förskola med få barn kan ha stora skillnader från år till år, och en tom ruta betyder att Skolverket inte redovisar siffran.
| Förskola | Barn per grupp | Per årsarbetare | Förskollärare |
|---|---|---|---|
| Alviks Förskola | 18,0 | 5,6 | 57 % |
| Antnäs Förskola | 13,2 | 5,2 | 58 % |
| Avans Förskola | 14,0 | 4,7 | 67 % |
| Bensby Förskola | 18,5 | 5,7 | 54 % |
| Bergets Förskola | 17,0 | 4,9 | 47 % |
| Bergsprängarens Förskola | 18,3 | 5,8 | 60 % |
| Bergstadens Förskola | 18,0 | 4,8 | 52 % |
| Borgmästarens Förskola | 17,0 | 5,2 | 42 % |
| Brisens Förskola | 16,8 | 5,8 | 56 % |
| Burströmska Förskola | 13,0 | 5,8 | 89 % |
| Bäckhagens Förskola | 18,8 | 5,5 | 61 % |
| Bälinge Förskola | 15,5 | 5,2 | 67 % |
| Charlottendals Förskola | 16,5 | 5,2 | 51 % |
| Dungens Förskola | 17,6 | 5,2 | 66 % |
| Ersnäs Förskola | 17,0 | 5,0 | 59 % |
| Framnäsvillans Förskola | 18,0 | 6,1 | 66 % |
| Förskolan Gnistan | 18,6 | 5,8 | 56 % |
| Förskolan Kvarnå | 15,0 | 3,7 | 26 % |
| Förskolan Villa Kreativ | 16,0 | 5,4 | 64 % |
| Haga Förskola | 17,5 | 5,1 | 59 % |
| Hammarens Förskola | 16,0 | 5,1 | 53 % |
| Hägerns Förskola | 17,5 | 6,0 | 66 % |
| Hällbackens Förskola | 18,2 | 5,8 | 46 % |
| Innovitaskolan Luleås Förskola | 10,3 | 4,6 | 44 % |
| Jämtöns Förskola | 8,0 | – | – |
| Kallkällans Förskola | 13,8 | 4,8 | 58 % |
| Kideus Förskola | 14,6 | 3,7 | 19 % |
| Klippans Förskola | 14,3 | 5,6 | 49 % |
| Kläppens Förskola | 18,0 | 5,8 | 54 % |
| Klöverträsk Förskola | 15,0 | 5,0 | 67 % |
| Kristallens Förskola | 16,3 | 4,7 | 56 % |
| Kronans Äventyrsförskola | 12,7 | 5,1 | 13 % |
| Kullens Förskola | 15,0 | 5,1 | 66 % |
| Kyrkbyns Förskola | 18,3 | 6,1 | 58 % |
| Laxens Förskola | 17,0 | – | – |
| Midskogens Förskola | 14,3 | 4,3 | 62 % |
| Munkebergs Förskola | 17,1 | 4,9 | 56 % |
| Måttsunds Förskola | 15,0 | 5,4 | 64 % |
| Ormbergets Förskola | 17,5 | 6,0 | 60 % |
| Persöns Förskola | 18,5 | 6,3 | 49 % |
| Renfanans Förskola | 14,7 | 5,3 | 64 % |
| Seminariets Förskola | 17,5 | 5,3 | 55 % |
| Silverskattens Förskola | 13,5 | 4,5 | 30 % |
| Snömannens Förskola | 16,0 | 4,5 | 58 % |
| Solkattens Förskola | 16,3 | 5,2 | 62 % |
| Spira Förskola | 15,2 | 4,9 | 53 % |
| Stenåsens Förskola | 17,3 | 5,7 | 55 % |
| Storsands Förskola | 18,0 | 5,2 | 52 % |
| Storskiftets Förskola | 16,0 | 6,0 | 60 % |
| Strandens Förskola | 9,5 | 2,8 | 48 % |
| Sundets Förskola | 15,3 | 5,1 | 75 % |
| Svartöstadens Förskola | 15,3 | 4,9 | 60 % |
| Torpets Förskola | 10,3 | 4,1 | 13 % |
| Trollnäs Enskilda Förskola | 20,0 | 6,3 | 38 % |
| Uddens Förskola | 13,3 | 5,3 | 73 % |
| Vintergatans Förskola | 16,5 | 5,2 | 69 % |
| Vitå Förskola | 18,0 | – | – |
| Vågens Förskola | 20,0 | 5,2 | 19 % |
| Årans Förskola | 15,5 | 5,3 | 46 % |
| Älvens Förskola | 12,0 | 4,6 | 66 % |
| Ängens Förskola | 17,0 | 6,3 | 63 % |
Maxtaxan
Luleå kommun har maxtaxa, som alla kommuner. Förskolan kostar högst 1 547 kronor i månaden för det första barnet, beroende på hushållets inkomst.
Fler kommuner i Norrbottens län
Om siffrorna
Skolverket räknar barnen och personalen i förskolan en dag om året, 15 oktober, och publicerar siffrorna i april året efter. Siffrorna gäller förskolorna som ligger i kommunen, både kommunala och fristående.
Barn per barngrupp är antalet barn delat med antalet grupper. Barn per årsarbetare räknar all personal som heltider. Förskollärare är andelen av personalen, räknad i heltider, som har förskollärarlegitimation. Kostnaden är kommunens kostnad per inskrivet barn och år.
Skolverkets riktmärke för barngrupperna är 6–12 barn för 1–3-åringar och 9–15 barn för 4–5-åringar. Det är inte bindande: Skolverket säger att gruppens storlek också hänger på personalens utbildning och antal och på lokalerna. Skolverket om riktmärket
Få det som ändras för din familj i inkorgen
Nya regler och belopp, återkallade barnprodukter och ny forskning om graviditet och småbarn, utvalt av redaktionen.