| Mått | 2025 | 2024 | Sverige |
|---|---|---|---|
| Barn i förskolan | 4 843 | 4 853 | 468 070 |
| Barngrupper | 316 | 321 | 30 708 |
| Barn per barngrupp | 15,3 | 15,1 | 15,3 |
| Barn per grupp, 1–3 år | 12,1 | 11,7 | 12,5 |
| Barn per grupp, 4–5 år | 18,0 | 17,0 | 16,2 |
| Barn per årsarbetare | 5,0 | 5,1 | 5,1 |
| Legitimerade förskollärare | 51 % | 46 % | 45 % |
| Barn 1–5 år i förskola | 89 % | 86 % | 86 % |
| Barn i fristående förskola | 21 % | 20 % | 23 % |
| Kostnad per barn och år | 198 800 kr | 193 700 kr | 195 900 kr |
Förskolor i Växjö kommun
I Växjö kommun gick 4 843 barn på 78 förskolor 15 oktober 2025. Barngrupperna var i snitt 15,3 barn, mot 15,3 i hela Sverige. 51 procent av personalen var legitimerade förskollärare, mot 45 procent i hela Sverige.
Växjö kommun och hela Sverige 2025
Skolverkets riktmärke för barngruppernas storlek är 6–12 barn för 1–3-åringar och 9–15 barn för 4–5-åringar. Förskollärare är andelen av personalen med förskollärarlegitimation.
Barn per barngrupp, år för år
Alla 78 förskolor i Växjö kommun
I bokstavsordning, med siffrorna 15 oktober 2025. Siffrorna gäller en dag och säger inget om hur förskolan arbetar. En förskola med få barn kan ha stora skillnader från år till år, och en tom ruta betyder att Skolverket inte redovisar siffran.
| Förskola | Barn per grupp | Per årsarbetare | Förskollärare |
|---|---|---|---|
| Alpgatans Förskola | 16,0 | 6,7 | 73 % |
| Bergslunds Föräldrakooperativ | 12,0 | 4,4 | 64 % |
| Biskopshagens Förskola | 17,3 | 5,1 | 60 % |
| Bonnagårdens Förskola | 10,8 | 4,8 | 49 % |
| Brände Udde Förskola | 14,5 | 6,1 | 68 % |
| Dackebackens Musikförskola | 14,3 | 3,8 | 32 % |
| Dädesjö Förskola | 12,5 | 4,5 | 58 % |
| Ekorrbarnens Förskola | 20,0 | 3,4 | 15 % |
| Fagrabäcks Förskola | 15,3 | 6,0 | 62 % |
| Furuby Förskola | 17,3 | 4,9 | 55 % |
| Förskolan Björken | 18,2 | 4,2 | 44 % |
| Förskolan Blåbärsstället | 11,0 | 4,5 | 21 % |
| Förskolan Bokelund | 17,6 | 6,2 | 63 % |
| Förskolan Bullerbyn | 20,0 | 6,1 | 50 % |
| Förskolan Dagishaket | 20,0 | 6,1 | 56 % |
| Förskolan Fantasia | 24,3 | 5,6 | 43 % |
| Förskolan Grimman | 17,3 | 4,6 | 54 % |
| Förskolan Gullvivan | 17,5 | 5,7 | 62 % |
| Förskolan Kometen | 16,1 | 5,2 | 55 % |
| Förskolan Kompassen | 17,5 | 5,6 | 71 % |
| Förskolan Kullen | 17,8 | 5,8 | 37 % |
| Förskolan Maria | 14,3 | 4,8 | 62 % |
| Förskolan Paletten | 14,8 | 4,8 | 56 % |
| Förskolan Regnbågen | 18,0 | 5,7 | 58 % |
| Förskolan Saga | 13,6 | 4,4 | 46 % |
| Förskolan Sigfridshemmet | 17,3 | 5,5 | 64 % |
| Förskolan Skeppet | 21,7 | 6,2 | 70 % |
| Förskolan Slottet | 13,3 | 6,3 | 69 % |
| Förskolan Stenholmen | 17,0 | 5,3 | 27 % |
| Förskolan Trummen | 15,5 | 6,0 | 71 % |
| Förskolan Vallviken | 21,5 | 6,1 | 69 % |
| Förskolan Villekulla | 15,8 | 5,2 | 56 % |
| Förskolan Ängslyckan | 10,4 | 3,8 | 37 % |
| Förskolan Äventyret | 16,0 | 5,4 | 63 % |
| Gemla Förskola | 18,8 | 5,4 | 63 % |
| Gustavslunds Förskola | 18,0 | 5,7 | 59 % |
| Helenetorps Förskola | 21,0 | 5,9 | 45 % |
| Hofs Park Förskola | 18,2 | 5,5 | 53 % |
| Hovs Förskola | 15,7 | 4,9 | 51 % |
| Högstorps Förskola | 16,1 | 5,2 | 46 % |
| Kalvsviks Förskola | 9,0 | 6,0 | 41 % |
| Killingens Förskola | 25,0 | 5,5 | 41 % |
| Klippan | 14,0 | 4,9 | 67 % |
| Källans Förskola | 19,0 | 3,8 | 60 % |
| Lammhults Förskola | 17,6 | 4,7 | 42 % |
| Lillestad Förskola | 18,5 | 7,3 | 44 % |
| Lindö Förskola | 16,0 | 4,6 | 55 % |
| Montessoriförskolan Bokhultet | 11,3 | 3,9 | 50 % |
| Montessoriförskolan Kronan | 12,7 | 4,4 | 62 % |
| Montessoriförskolan Wälludden | 14,0 | 4,7 | 71 % |
| Norlandia Förskolor Timglaset | 7,0 | 3,8 | 44 % |
| Nöbbele Förskola | 16,5 | 5,4 | 44 % |
| Pilbäckens Förskola | 18,5 | 4,9 | 54 % |
| Pär Lagerkvist Förskola | 11,3 | 4,7 | 58 % |
| Rottne Förskola | 33,0 | 5,9 | 13 % |
| Sandsbro Förskola | 23,3 | 4,7 | 67 % |
| Skattkammarens Förskola Evedal | 10,3 | 5,7 | 26 % |
| Skattkammarens Förskola Räppe | 10,3 | 5,8 | 15 % |
| Skattkammarens Förskola Teleborg | 12,3 | 5,4 | 42 % |
| Skogslekens Förskola | 17,0 | 4,1 | 63 % |
| Stentrollets Förskola | 10,0 | 4,2 | 38 % |
| Torpa Förskola | 11,3 | 5,4 | 53 % |
| Torparängens Förskola | 16,7 | 4,7 | 47 % |
| Trollbackens Förskola | 14,0 | 4,8 | 30 % |
| Tävelsås Förskola | 16,8 | 5,4 | 62 % |
| Ulriksbergs Förskola | 40,5 | 4,8 | 38 % |
| Uråsa Förskola | 13,0 | 5,0 | 31 % |
| Vederslövs Förskola | 18,0 | 4,2 | 65 % |
| Vikaholms Förskola | 24,5 | 5,2 | 57 % |
| Vintergatan | 7,3 | 5,6 | 37 % |
| Vårbacka Förskola | 9,7 | 5,1 | 43 % |
| Växjö Waldorfförskola Ekonomisk Förening | 11,0 | 3,5 | 21 % |
| Yngves Förskola | 12,5 | 3,3 | 24 % |
| Åby Förskola | 13,3 | 4,8 | 53 % |
| Åryds Förskola | 16,3 | 5,0 | 42 % |
| Änglagård Förskola | 13,3 | 4,6 | 23 % |
| Öjaby Förskola | 16,0 | 5,2 | 61 % |
| Östregård Förskola | 16,0 | 5,0 | 63 % |
Maxtaxan
Växjö kommun har maxtaxa, som alla kommuner. Förskolan kostar högst 1 547 kronor i månaden för det första barnet, beroende på hushållets inkomst.
Fler kommuner i Kronobergs län
Om siffrorna
Skolverket räknar barnen och personalen i förskolan en dag om året, 15 oktober, och publicerar siffrorna i april året efter. Siffrorna gäller förskolorna som ligger i kommunen, både kommunala och fristående.
Barn per barngrupp är antalet barn delat med antalet grupper. Barn per årsarbetare räknar all personal som heltider. Förskollärare är andelen av personalen, räknad i heltider, som har förskollärarlegitimation. Kostnaden är kommunens kostnad per inskrivet barn och år.
Skolverkets riktmärke för barngrupperna är 6–12 barn för 1–3-åringar och 9–15 barn för 4–5-åringar. Det är inte bindande: Skolverket säger att gruppens storlek också hänger på personalens utbildning och antal och på lokalerna. Skolverket om riktmärket
Få det som ändras för din familj i inkorgen
Nya regler och belopp, återkallade barnprodukter och ny forskning om graviditet och småbarn, utvalt av redaktionen.