| Mått | 2025 | 2024 | Sverige |
|---|---|---|---|
| Barn i förskolan | 715 | 746 | 468 070 |
| Barngrupper | 49 | 49 | 30 708 |
| Barn per barngrupp | 14,6 | 15,2 | 15,3 |
| Barn per grupp, 1–3 år | 10,3 | 12,1 | 12,5 |
| Barn per grupp, 4–5 år | 10,3 | 11,8 | 16,2 |
| Barn per årsarbetare | 5,1 | 4,8 | 5,1 |
| Legitimerade förskollärare | 45 % | 45 % | 45 % |
| Barn 1–5 år i förskola | 88 % | 86 % | 86 % |
| Barn i fristående förskola | 27 % | 25 % | 23 % |
| Kostnad per barn och år | 215 600 kr | 218 500 kr | 195 900 kr |
Förskolor i Mora kommun
I Mora kommun gick 715 barn på 24 förskolor 15 oktober 2025. Barngrupperna var i snitt 14,6 barn, mot 15,3 i hela Sverige. 45 procent av personalen var legitimerade förskollärare, mot 45 procent i hela Sverige.
Mora kommun och hela Sverige 2025
Skolverkets riktmärke för barngruppernas storlek är 6–12 barn för 1–3-åringar och 9–15 barn för 4–5-åringar. Förskollärare är andelen av personalen med förskollärarlegitimation.
Barn per barngrupp, år för år
Alla 24 förskolor i Mora kommun
I bokstavsordning, med siffrorna 15 oktober 2025. Siffrorna gäller en dag och säger inget om hur förskolan arbetar. En förskola med få barn kan ha stora skillnader från år till år, och en tom ruta betyder att Skolverket inte redovisar siffran.
| Förskola | Barn per grupp | Per årsarbetare | Förskollärare |
|---|---|---|---|
| Canada Förskola | 17,0 | 5,1 | 50 % |
| Förskolan Pärlan | 15,0 | – | – |
| Förskolan Sparven | 20,0 | 5,3 | 0 % |
| Föräldrakooperativet Blåklockan I Bonäs Ek Fören | 22,0 | 4,9 | 20 % |
| Föräldrakooperativet Filiorum Ek. För | 21,0 | 5,5 | 18 % |
| Föräldrakooperativet Kojan I Mora, Ek För | 10,0 | – | – |
| Föräldrakooperativet Slåttet | 5,0 | 3,7 | 10 % |
| Hindrikshedens Förskola | 14,0 | 4,7 | 67 % |
| Hånåkni Förskola | 13,7 | 3,6 | 46 % |
| Klockarvägens Förskola | 17,5 | 8,8 | 63 % |
| Norets Förskola | 15,8 | 4,8 | 60 % |
| Nusnäs Förskola | 16,0 | 4,4 | 42 % |
| Rödmyrens Förskola | 14,3 | 5,2 | 61 % |
| Sandängarnas Förskola | 13,5 | 7,3 | 55 % |
| Sol Förskola | 22,0 | 6,4 | 0 % |
| Solgungan Förskola | 14,0 | 3,7 | 20 % |
| Solleröns Förskola | 14,7 | 5,1 | 65 % |
| Trullstugu, Fd Humlan, Våmhus | 16,0 | 4,1 | 5 % |
| Utmelands Förskola | 13,8 | 5,0 | 71 % |
| Vattnäs Föräldrakooperativ Eko. Förening | 17,0 | 4,5 | 20 % |
| Venjans Förskola | 15,0 | 4,5 | 38 % |
| Vika Förskola | 17,0 | 4,7 | 56 % |
| Våmhus Förskola | 16,0 | 4,7 | 29 % |
| Östnors Förskola | 19,0 | 5,9 | 34 % |
Maxtaxan
Mora kommun har maxtaxa, som alla kommuner. Förskolan kostar högst 1 547 kronor i månaden för det första barnet, beroende på hushållets inkomst.
Fler kommuner i Dalarnas län
Om siffrorna
Skolverket räknar barnen och personalen i förskolan en dag om året, 15 oktober, och publicerar siffrorna i april året efter. Siffrorna gäller förskolorna som ligger i kommunen, både kommunala och fristående.
Barn per barngrupp är antalet barn delat med antalet grupper. Barn per årsarbetare räknar all personal som heltider. Förskollärare är andelen av personalen, räknad i heltider, som har förskollärarlegitimation. Kostnaden är kommunens kostnad per inskrivet barn och år.
Skolverkets riktmärke för barngrupperna är 6–12 barn för 1–3-åringar och 9–15 barn för 4–5-åringar. Det är inte bindande: Skolverket säger att gruppens storlek också hänger på personalens utbildning och antal och på lokalerna. Skolverket om riktmärket
Få det som ändras för din familj i inkorgen
Nya regler och belopp, återkallade barnprodukter och ny forskning om graviditet och småbarn, utvalt av redaktionen.