| Mått | 2025 | 2024 | Sverige |
|---|---|---|---|
| Barn i förskolan | 4 746 | 5 002 | 468 070 |
| Barngrupper | 308 | 316 | 30 708 |
| Barn per barngrupp | 15,4 | 15,8 | 15,3 |
| Barn per grupp, 1–3 år | 12,0 | 13,0 | 12,5 |
| Barn per grupp, 4–5 år | 19,1 | 18,1 | 16,2 |
| Barn per årsarbetare | 5,0 | 4,9 | 5,1 |
| Legitimerade förskollärare | 58 % | 55 % | 45 % |
| Barn 1–5 år i förskola | 87 % | 89 % | 86 % |
| Barn i fristående förskola | 18 % | 17 % | 23 % |
| Kostnad per barn och år | 208 600 kr | 204 700 kr | 195 900 kr |
Förskolor i Halmstads kommun
I Halmstads kommun gick 4 746 barn på 92 förskolor 15 oktober 2025. Barngrupperna var i snitt 15,4 barn, mot 15,3 i hela Sverige. 58 procent av personalen var legitimerade förskollärare, mot 45 procent i hela Sverige.
Halmstads kommun och hela Sverige 2025
Skolverkets riktmärke för barngruppernas storlek är 6–12 barn för 1–3-åringar och 9–15 barn för 4–5-åringar. Förskollärare är andelen av personalen med förskollärarlegitimation.
Barn per barngrupp, år för år
Alla 92 förskolor i Halmstads kommun
I bokstavsordning, med siffrorna 15 oktober 2025. Siffrorna gäller en dag och säger inget om hur förskolan arbetar. En förskola med få barn kan ha stora skillnader från år till år, och en tom ruta betyder att Skolverket inte redovisar siffran.
| Förskola | Barn per grupp | Per årsarbetare | Förskollärare |
|---|---|---|---|
| Albinsro Förskola | 14,8 | 4,6 | 61 % |
| Aleskogens Förskola | 14,6 | 5,1 | 65 % |
| Andersbergsringens Förskola | 17,8 | 6,4 | 66 % |
| Askens Förskola | 17,7 | 4,7 | 59 % |
| Backatorpets Förskola | 14,8 | 4,7 | 52 % |
| Bergsgårds Förskola | 12,5 | 5,8 | 67 % |
| Brogårds Förskola | 15,3 | 4,7 | 69 % |
| Bäckagårds Förskola | 18,3 | 5,0 | 69 % |
| Dalshalls Förskola | 24,0 | 4,4 | 38 % |
| Dragonens Förskola | 14,0 | 6,0 | 59 % |
| Eketånga Förskola | 22,0 | 5,3 | 42 % |
| Eldsberga Förskola | 21,0 | 6,3 | 58 % |
| Engelbrekts Förskola | 15,7 | 4,7 | 64 % |
| Flygarens Förskola | 14,5 | 5,4 | 32 % |
| Frennarps Förskola | 17,0 | 6,1 | 70 % |
| Frösakulls Förskola | 14,0 | 6,8 | 58 % |
| Furets Förskola | 16,3 | 4,4 | 58 % |
| Förskolan Hästen | 13,0 | 3,1 | 30 % |
| Föräldrakooperativet Måsen | 15,0 | 4,2 | 28 % |
| Galgbergets Förskola | 12,1 | 4,7 | 71 % |
| Granitens Förskola | 16,5 | 5,5 | 50 % |
| Gröngölingen Förskola | 18,0 | 3,6 | 55 % |
| Gula Husets Förskola | 19,0 | 6,1 | 60 % |
| Gullbrandstorps Förskola | 16,8 | 4,9 | 60 % |
| Gullbranna Förskola | 20,0 | 4,3 | 57 % |
| Gullängens Förskola | 16,0 | 5,1 | 52 % |
| Gyllebolets Förskola | 15,3 | 4,4 | 61 % |
| Gäddans Förskola | 15,3 | 4,6 | 60 % |
| Hallägra Förskola | 15,0 | 5,8 | 47 % |
| Harplinge Förskola | 15,6 | 5,0 | 63 % |
| Haverdals Förskola | 23,0 | 5,5 | 76 % |
| Hedens Förskola | 15,3 | 5,7 | 64 % |
| Hjortens Förskola | 15,7 | 5,2 | 61 % |
| Hjärtats Förskola | 16,5 | 4,3 | 66 % |
| Holms Förskola | 8,7 | 4,5 | 77 % |
| Hoppets Förskola | 12,0 | 3,5 | 63 % |
| Jutarums Förskola | 13,7 | 4,7 | 52 % |
| Kajutans Förskola | 13,7 | 5,0 | 69 % |
| Kammerslyckans Förskola | 16,0 | 4,9 | 58 % |
| Kaninens Montessoriförskola | 14,0 | 4,4 | 42 % |
| Karlsro Förskola | 12,3 | 6,5 | 68 % |
| Kastanjealléns Förskola | 31,5 | 4,8 | 57 % |
| Kimbogårdens Förskola | 12,0 | 5,6 | 52 % |
| Klackerups Förskola | 14,8 | 4,1 | 48 % |
| Kvarngränds Förskola | 11,0 | – | – |
| Kyrkbackens Förskola | 19,0 | 4,6 | 32 % |
| Kyrkdalens Förskola | 20,0 | 3,8 | 29 % |
| Kyrkängens Förskola | 17,0 | 4,5 | 56 % |
| Källviks Förskola | 15,7 | 4,7 | 57 % |
| Kärlekens Förskola | 12,0 | 5,3 | 61 % |
| Laxöns Förskola | 16,8 | 5,1 | 56 % |
| Lillteknis Förskola | 24,0 | 4,1 | 52 % |
| Lineheds Förskola | 15,8 | 5,4 | 63 % |
| Lundsgårds Förskola | 13,0 | 3,9 | 49 % |
| Lärkans Förskola | 14,3 | 5,2 | 66 % |
| Montessoriförskolan Katten | 12,5 | 4,1 | 69 % |
| Montessoriförskolan Villa Eken Ab | 18,5 | 4,5 | 36 % |
| Musan Stjärnarp | 22,0 | 3,2 | 61 % |
| Musans Kulturförskola | 16,5 | 4,3 | 41 % |
| Nyponet | 11,7 | 5,3 | 50 % |
| Oskarströms Förskola | 11,3 | 4,6 | 45 % |
| Ringblommans Förskola | 15,3 | 5,6 | 76 % |
| Rännebackens Förskola | 16,3 | 4,8 | 71 % |
| Rödhaken Förskola | 20,0 | 4,3 | 27 % |
| Sandrosens Förskola | 21,0 | 4,7 | 28 % |
| Slättåkra Förskola | 16,0 | – | – |
| Smultronställets Förskola | 20,0 | 6,6 | 44 % |
| Smörblommans Förskola | 17,0 | 6,2 | 60 % |
| Snilleblixtens Förskola | 18,8 | 5,4 | 29 % |
| Sofiebergs Förskola | 14,3 | 6,4 | 56 % |
| Solgläntans Förskola | 15,0 | 4,4 | 57 % |
| Steninge Förskola | 16,5 | 5,2 | 44 % |
| Stenstorps Förskola | 9,8 | 5,6 | 78 % |
| Strandvallens Förskola | 14,1 | 4,4 | 71 % |
| Suse Förskola | 16,3 | 5,1 | 56 % |
| Teaterkullens Förskola | 16,5 | 5,1 | 73 % |
| Teknikförskolan | 18,0 | 5,2 | 51 % |
| Trollberget Norr | 14,5 | 7,2 | 69 % |
| Trollberget Söder | 15,7 | 6,9 | 88 % |
| Trönninge Förskola | 16,3 | 4,7 | 61 % |
| Tuvans Förskola | 13,5 | 4,6 | 70 % |
| Villa Skattagård | 16,0 | 4,2 | 59 % |
| Vittra Förskola | 17,0 | 5,6 | 52 % |
| Vrenninge Förskola | 13,8 | 4,7 | 60 % |
| Vårhems Förskola | 18,5 | 4,2 | 57 % |
| Västanvindens Förskola | 14,3 | 2,5 | 67 % |
| Växthusets Förskola | 18,0 | 5,2 | 53 % |
| Wekalyckans Förskola | 15,8 | 4,6 | 54 % |
| Åleds Förskola | 15,2 | 4,9 | 61 % |
| Ängalyckans Förskola | 15,0 | 4,8 | 62 % |
| Ängsgård Förskola | 17,0 | 5,5 | 65 % |
| Österängs Förskola | 15,5 | 4,7 | 56 % |
Maxtaxan
Halmstads kommun har maxtaxa, som alla kommuner. Förskolan kostar högst 1 547 kronor i månaden för det första barnet, beroende på hushållets inkomst.
Fler kommuner i Hallands län
Om siffrorna
Skolverket räknar barnen och personalen i förskolan en dag om året, 15 oktober, och publicerar siffrorna i april året efter. Siffrorna gäller förskolorna som ligger i kommunen, både kommunala och fristående.
Barn per barngrupp är antalet barn delat med antalet grupper. Barn per årsarbetare räknar all personal som heltider. Förskollärare är andelen av personalen, räknad i heltider, som har förskollärarlegitimation. Kostnaden är kommunens kostnad per inskrivet barn och år.
Skolverkets riktmärke för barngrupperna är 6–12 barn för 1–3-åringar och 9–15 barn för 4–5-åringar. Det är inte bindande: Skolverket säger att gruppens storlek också hänger på personalens utbildning och antal och på lokalerna. Skolverket om riktmärket
Få det som ändras för din familj i inkorgen
Nya regler och belopp, återkallade barnprodukter och ny forskning om graviditet och småbarn, utvalt av redaktionen.