| Mått | 2025 | 2024 | Sverige |
|---|---|---|---|
| Barn i förskolan | 3 976 | 4 124 | 468 070 |
| Barngrupper | 332 | 329 | 30 708 |
| Barn per barngrupp | 12,0 | 12,5 | 15,3 |
| Barn per grupp, 1–3 år | 9,5 | 10,1 | 12,5 |
| Barn per grupp, 4–5 år | 12,3 | 12,1 | 16,2 |
| Barn per årsarbetare | 4,7 | 4,7 | 5,1 |
| Legitimerade förskollärare | 48 % | 47 % | 45 % |
| Barn 1–5 år i förskola | 88 % | 89 % | 86 % |
| Barn i fristående förskola | 17 % | 16 % | 23 % |
| Kostnad per barn och år | 183 900 kr | 179 900 kr | 195 900 kr |
Förskolor i Kungsbacka kommun
I Kungsbacka kommun gick 3 976 barn på 77 förskolor 15 oktober 2025. Barngrupperna var i snitt 12,0 barn, mot 15,3 i hela Sverige. 48 procent av personalen var legitimerade förskollärare, mot 45 procent i hela Sverige.
Kungsbacka kommun och hela Sverige 2025
Skolverkets riktmärke för barngruppernas storlek är 6–12 barn för 1–3-åringar och 9–15 barn för 4–5-åringar. Förskollärare är andelen av personalen med förskollärarlegitimation.
Barn per barngrupp, år för år
Alla 77 förskolor i Kungsbacka kommun
I bokstavsordning, med siffrorna 15 oktober 2025. Siffrorna gäller en dag och säger inget om hur förskolan arbetar. En förskola med få barn kan ha stora skillnader från år till år, och en tom ruta betyder att Skolverket inte redovisar siffran.
| Förskola | Barn per grupp | Per årsarbetare | Förskollärare |
|---|---|---|---|
| Annebergs Förskola | 13,0 | 3,5 | 36 % |
| Basunens Förskola | 13,3 | 6,6 | 67 % |
| Björkris Förskola | 12,5 | 5,5 | 45 % |
| Bollens Förskola | 13,0 | 5,7 | 45 % |
| Boställets Förskola | 17,3 | 5,5 | 54 % |
| Bukärrsängs Förskola | 7,0 | 5,5 | 53 % |
| Dannebacka Förskola | 12,0 | 4,4 | 44 % |
| Fjärilens Förskola | 14,0 | 4,1 | 60 % |
| Forsgläntans Förskola | 13,0 | 5,4 | 46 % |
| Furulid Förskola | 7,0 | 5,2 | 47 % |
| Förskolan Grunden Ek För | 16,0 | 6,0 | 63 % |
| Förskolan Prästkragen | 16,0 | 4,1 | 69 % |
| Föräldrakooperativet Ekebyvägen Ekonomisk Förening | 17,0 | 5,4 | 32 % |
| Föräldrakooperativet Tomtebobarnen Ek. Förening | 7,3 | 5,9 | 40 % |
| Gällinge Förskola | 16,3 | 4,6 | 57 % |
| Hammerö Förskola | 13,2 | 4,4 | 47 % |
| Happy Kids Kungsbacka | 11,3 | 5,9 | 26 % |
| Hede Förskola | 11,3 | 6,0 | 65 % |
| Håkansgårdens Förskola | 13,3 | 5,9 | 47 % |
| Iserås Förskola | 10,3 | 5,1 | 50 % |
| Jutegårdens Förskola | 17,5 | 4,3 | 38 % |
| Kaptensgårdens Förskola | 10,3 | 3,4 | 56 % |
| Karamellen | 17,0 | 4,8 | 34 % |
| Klinnekärrs Förskola | 15,0 | 3,5 | 54 % |
| Klockaregårdens Förskola | 13,9 | 4,6 | 53 % |
| Kms Kullaviks Montessoriskola | 13,6 | 5,1 | 11 % |
| Kokosnötens Förskola | 13,0 | 5,3 | 59 % |
| Kolla Backe Förskola | 10,7 | 4,6 | 56 % |
| Kolla Parkstads Förskola | 11,7 | 3,8 | 49 % |
| Kolla Skogsdunge Förskola | 11,8 | 3,6 | 51 % |
| Kolla Viktors Förskola | 14,8 | 3,3 | 45 % |
| Kottar & Barr | 9,5 | 4,2 | 56 % |
| Kullaviks Förskola | 9,5 | 5,1 | 34 % |
| Kyviksängs Förskola | 5,7 | 3,1 | 56 % |
| Lekotechs Förskola Ek. För. | 7,5 | 4,0 | 25 % |
| Lilla Lokets Förskola | 16,8 | 5,3 | 64 % |
| Lindströms Förskola | 12,7 | 4,2 | 44 % |
| Linnéa Förskola | 8,6 | 6,1 | 69 % |
| Lyngfjälls Förskola | 12,0 | 4,6 | 62 % |
| Majblommans Montessoriförskola | 17,0 | 5,6 | 54 % |
| Maleviks Förskola | 11,0 | 5,1 | 39 % |
| Manetens Förskola | 8,5 | 4,3 | 63 % |
| Montenova Montessoriskola Ek Förening | 16,0 | 5,7 | 57 % |
| Myrstacken | 22,0 | 4,8 | 39 % |
| Måå Förskola | 16,5 | 5,1 | 54 % |
| Olasgårdens Förskola | 17,0 | 3,3 | 39 % |
| Onsala Småbarnsskola | 6,0 | 4,6 | 46 % |
| Pepparotens Förskola | 20,0 | 5,3 | 68 % |
| Personalkooperativet Hagen | 16,7 | 5,1 | 35 % |
| Personalkooperativet Måsens Förskola Ius | 18,0 | 5,9 | 34 % |
| Personalkooperativet Sälungens Förskola I Ur Och Skur, Rajgräsvägen 28D | 14,0 | 3,5 | 25 % |
| Personalkooperativet Sälungens Förskola I Ur Och Skur, Sandövägen 324 | 25,0 | 4,1 | 33 % |
| Presse Park Förskola | 8,6 | 5,2 | 47 % |
| Prästgårdsängens Förskola | 19,8 | 4,8 | 49 % |
| Pölagårdens Förskola | 16,8 | 4,9 | 45 % |
| Regnbågens Förskola | 25,0 | 6,8 | 51 % |
| Rydets Förskola | 5,1 | 4,2 | 36 % |
| Sandlyckans Förskola | 8,2 | 4,7 | 39 % |
| Skattkammarlandet | 21,0 | 3,6 | 48 % |
| Snickargårdens Förskola | 12,3 | 5,1 | 48 % |
| Sommarlusts Förskola | 11,8 | 4,5 | 62 % |
| Spårhaga Förskola | 10,0 | 5,8 | 51 % |
| Stegatorps Förskola | 14,8 | 5,3 | 64 % |
| Stockalids Förskola | 13,2 | 4,5 | 73 % |
| Strannegårdens Förskola | 9,7 | 4,3 | 66 % |
| Särö Förskola | 10,6 | 3,6 | 45 % |
| Särö Montessoriskola | 24,0 | 6,0 | 25 % |
| Trollsländans Förskola | 13,2 | 5,0 | 40 % |
| Tölö Förskola | 18,5 | 5,2 | 30 % |
| Vallda Backa Förskola | 8,3 | 5,7 | 41 % |
| Vallda Klasbergs Förskola | 9,4 | 4,9 | 39 % |
| Vallda Sandö Förskola | 8,0 | 4,9 | 69 % |
| Varla Förskola | 11,0 | 3,4 | 41 % |
| Villa Emilia Förskola | 11,8 | 4,5 | 51 % |
| Älvsåkers Förskola | 11,0 | 3,5 | 46 % |
| Ögärdets Förskola | 16,0 | 4,9 | 77 % |
| Örtagårdens Kooperativa Förskola | 15,7 | 4,9 | 27 % |
Maxtaxan
Kungsbacka kommun har maxtaxa, som alla kommuner. Förskolan kostar högst 1 547 kronor i månaden för det första barnet, beroende på hushållets inkomst.
Fler kommuner i Hallands län
Om siffrorna
Skolverket räknar barnen och personalen i förskolan en dag om året, 15 oktober, och publicerar siffrorna i april året efter. Siffrorna gäller förskolorna som ligger i kommunen, både kommunala och fristående.
Barn per barngrupp är antalet barn delat med antalet grupper. Barn per årsarbetare räknar all personal som heltider. Förskollärare är andelen av personalen, räknad i heltider, som har förskollärarlegitimation. Kostnaden är kommunens kostnad per inskrivet barn och år.
Skolverkets riktmärke för barngrupperna är 6–12 barn för 1–3-åringar och 9–15 barn för 4–5-åringar. Det är inte bindande: Skolverket säger att gruppens storlek också hänger på personalens utbildning och antal och på lokalerna. Skolverket om riktmärket
Få det som ändras för din familj i inkorgen
Nya regler och belopp, återkallade barnprodukter och ny forskning om graviditet och småbarn, utvalt av redaktionen.