| Mått | 2025 | 2024 | Sverige |
|---|---|---|---|
| Barn i förskolan | 6 802 | 7 013 | 468 070 |
| Barngrupper | 467 | 470 | 30 708 |
| Barn per barngrupp | 14,6 | 14,9 | 15,3 |
| Barn per grupp, 1–3 år | 11,5 | 11,8 | 12,5 |
| Barn per grupp, 4–5 år | 17,5 | 18,1 | 16,2 |
| Barn per årsarbetare | 4,8 | 4,8 | 5,1 |
| Legitimerade förskollärare | 57 % | 56 % | 45 % |
| Barn 1–5 år i förskola | 87 % | 87 % | 86 % |
| Barn i fristående förskola | 17 % | 16 % | 23 % |
| Kostnad per barn och år | 208 100 kr | 200 900 kr | 195 900 kr |
Förskolor i Jönköpings kommun
I Jönköpings kommun gick 6 802 barn på 124 förskolor 15 oktober 2025. Barngrupperna var i snitt 14,6 barn, mot 15,3 i hela Sverige. 57 procent av personalen var legitimerade förskollärare, mot 45 procent i hela Sverige.
Jönköpings kommun och hela Sverige 2025
Skolverkets riktmärke för barngruppernas storlek är 6–12 barn för 1–3-åringar och 9–15 barn för 4–5-åringar. Förskollärare är andelen av personalen med förskollärarlegitimation.
Barn per barngrupp, år för år
Alla 124 förskolor i Jönköpings kommun
I bokstavsordning, med siffrorna 15 oktober 2025. Siffrorna gäller en dag och säger inget om hur förskolan arbetar. En förskola med få barn kan ha stora skillnader från år till år, och en tom ruta betyder att Skolverket inte redovisar siffran.
| Förskola | Barn per grupp | Per årsarbetare | Förskollärare |
|---|---|---|---|
| Anna Dalins Förskola | 15,4 | 6,0 | 57 % |
| Arredalens Förskola | 15,8 | 4,1 | 76 % |
| Attarps Förskola | 13,3 | 4,0 | 60 % |
| Backamo Förskola | 13,2 | 4,5 | 57 % |
| Barnarps Förskola | 16,8 | 5,6 | 63 % |
| Bergsgårdens Fsk | 15,0 | 4,9 | 52 % |
| Bergsgårdens Förskola Karshult | 11,5 | 4,3 | 71 % |
| Birka Förskola | 15,5 | 5,0 | 58 % |
| Björkängens Förskola | 16,3 | 3,9 | 42 % |
| Blomsterängens Förskola | 15,4 | 5,3 | 55 % |
| Bofinkens Förskola | 17,0 | 5,7 | 56 % |
| Bottnaryds Förskola | 17,8 | 5,3 | 51 % |
| Brodalens Förskola | 11,2 | 4,1 | 54 % |
| Båggatans Förskola | 17,5 | 5,6 | 64 % |
| Bågskyttens Förskola | 18,0 | 5,2 | 57 % |
| Bäckalyckans Förskola | 11,5 | 4,3 | 28 % |
| Dalviks Förskola | 16,0 | 4,2 | 40 % |
| Delfinens Förskola | 14,5 | 4,3 | 72 % |
| Domherrens Förskola | 14,0 | 3,9 | 35 % |
| Dragonens Förskola | 17,0 | 5,2 | 47 % |
| Egnahems Förskola | 15,5 | 5,3 | 70 % |
| Ekdalens Förskola | 16,0 | 4,7 | 62 % |
| Eriksbergs Förskola | 12,1 | 4,1 | 68 % |
| Fagerslätts Förskola | 17,8 | 6,0 | 43 % |
| Förskolan Fru Ebba | 12,0 | 5,2 | 61 % |
| Förskolan Klippan | 14,5 | 4,4 | 38 % |
| Förskolan Kulingen | 17,5 | 4,1 | 26 % |
| Förskolan Kyrktuppen | 12,0 | 3,3 | 43 % |
| Förskolan Smultronet | 18,0 | 4,8 | 50 % |
| Förskolan Vingen | 14,5 | 3,8 | 47 % |
| Gethagens Förskola | 8,0 | 2,2 | 49 % |
| Grankullens Förskola | 18,4 | 5,2 | 48 % |
| Grändens Förskola | 13,0 | 4,2 | 84 % |
| Gulsparvens Förskola | 18,8 | 7,1 | 64 % |
| Hagens Förskola | 18,0 | 6,1 | 52 % |
| Hallonett-Gjuterigatan | 16,2 | 4,5 | 71 % |
| Hallonett-Munksjöparken | 15,7 | 4,6 | 95 % |
| Hallonett-Stockmakaren | 17,0 | 4,8 | 57 % |
| Hisingskullens Förskola | 15,3 | 5,5 | 55 % |
| Hisingstorps Förskola | 15,5 | 4,8 | 51 % |
| Huluängs Förskola | 11,7 | 4,3 | 78 % |
| Högalunds Förskola | 15,3 | 5,4 | 44 % |
| Idas Förskola | 13,3 | 4,3 | 52 % |
| Igelkotten | 9,0 | 3,0 | 29 % |
| Junedals Förskola | 10,3 | 4,1 | 69 % |
| Jära Gårds Förskola | 12,8 | 4,7 | 51 % |
| Järsnäs Förskola | 16,0 | 4,1 | 100 % |
| Kalvhagens Förskola | 14,5 | 5,2 | 60 % |
| Kaxholmens Förskola | 13,9 | 4,9 | 58 % |
| Klerckerska Villan | 12,5 | 4,9 | 61 % |
| Kohagens Förskola | 14,5 | 4,9 | 52 % |
| Kungsängens Förskola | 15,6 | 4,8 | 55 % |
| Kyrkbacken Hakarp | 12,3 | 4,3 | 35 % |
| Kyrkbackens Förskola Huskvarna | 11,7 | 3,9 | 38 % |
| Kyrkklockans Förskola | 13,5 | 3,9 | 76 % |
| Lekeryds Förskola | 14,1 | 4,0 | 58 % |
| Lerhagens Förskola | 12,2 | 4,4 | 42 % |
| Ljungkullens Förskola | 17,0 | 5,8 | 51 % |
| Luftballongens Förskola | 17,0 | 4,8 | 53 % |
| Lyckans Förskola | 11,0 | 5,1 | 52 % |
| Lärlingens Förskola | 18,0 | 5,2 | 51 % |
| Majgatans Förskola | 15,8 | 4,8 | 64 % |
| Mariebo Förskola | 16,0 | 6,0 | 78 % |
| Munksjöstadens Förskola | 13,8 | 4,4 | 63 % |
| Månsarps Förskola | 13,4 | 5,5 | 71 % |
| Nordskogens Förskola | 12,5 | 4,1 | 60 % |
| Norra Unnaryds Förskola | 7,0 | 4,2 | 70 % |
| Norrahammars Förskola | 12,5 | 4,8 | 76 % |
| Norrängens Förskola | 17,7 | 4,8 | 63 % |
| Nyarps Förskola | 16,0 | 5,2 | 49 % |
| Oxhagens Förskola | 14,8 | 4,4 | 52 % |
| Pingstliljans Förskola I Tenhult | 15,0 | 4,7 | 52 % |
| Polkagrisen | 16,5 | 4,6 | 67 % |
| Regnbågens Förskola | 15,0 | 5,4 | 53 % |
| Rosa Tornet | 13,5 | 4,2 | 41 % |
| Rosenlunds Förskola | 15,8 | 4,9 | 68 % |
| Ryds Förskola | 11,3 | 5,3 | 44 % |
| Rödhakens Förskola | 18,5 | 6,3 | 60 % |
| Samset | 13,0 | 5,3 | 41 % |
| Samsets Förskola | 14,6 | 4,5 | 48 % |
| Sanna Förskola | 15,0 | 3,5 | 65 % |
| Skeppsbrons Förskola | 13,0 | 4,3 | 58 % |
| Skänkebergs Förskola I | 16,0 | 4,6 | 57 % |
| Skänkebergs Förskola Ii | 10,0 | 6,3 | 69 % |
| Skärstad Förskola | 15,7 | 4,3 | 56 % |
| Slättens Förskola | 14,5 | 5,7 | 18 % |
| Smedbyns Förskola | 16,8 | 5,0 | 36 % |
| Smulans Förskola | 14,3 | 5,8 | 63 % |
| Snilleblixtens Förskola | 15,5 | 5,1 | 48 % |
| Solrosens Förskola | 15,3 | 4,4 | 53 % |
| Solstickans Förskola | 14,0 | 3,5 | 59 % |
| Solstrålens Förskola | 10,8 | 4,9 | 45 % |
| Stadsparkens Förskola | 16,0 | 4,7 | 86 % |
| Stensholms Förskola | 16,0 | 5,9 | 78 % |
| Stiftelsen Kungsportens Förskola | 11,3 | 5,0 | 81 % |
| Storängens Förskola | 11,0 | 4,5 | 56 % |
| Strandängens Montessoriförskola | 16,0 | 3,8 | 29 % |
| Strömsbergs Förskola | 14,0 | 4,7 | 68 % |
| Sveahälls Förskola | 14,8 | 5,2 | 76 % |
| T-Lisa Förskola Ab | 10,0 | 5,1 | 51 % |
| Tahe Förskola | 14,9 | 4,8 | 65 % |
| Talgoxens Förskola | 15,0 | 5,7 | 53 % |
| Tegnérs Förskola | 17,0 | 4,5 | 63 % |
| Tenhults Förskola | 15,4 | 5,7 | 65 % |
| Tokarp Förskola | 16,6 | 5,1 | 58 % |
| Torps Ängar Förskola | 14,8 | 7,0 | 58 % |
| Trånghalla Förskola | 13,4 | 5,1 | 53 % |
| Ullstigens Förskola | 13,7 | 5,3 | 56 % |
| Valhalls Förskola | 16,3 | 5,5 | 42 % |
| Viktorias Förskola | 14,3 | 5,7 | 47 % |
| Vintergatans Förskola | 11,2 | 3,0 | 52 % |
| Visingsö Förskola | 9,5 | 4,8 | 50 % |
| Vita Villan | 15,3 | 4,8 | 53 % |
| Vårsols Förskola | 14,3 | 7,4 | 63 % |
| Västra Förskolan | 13,0 | 4,4 | 48 % |
| Vätterslunds Förskola | 16,0 | 6,3 | 61 % |
| Vättersnäs Förskola | 13,3 | 4,8 | 53 % |
| Åsa Förskola | 17,5 | 4,9 | 74 % |
| Älgstigens Förskola | 15,0 | 4,9 | 52 % |
| Ängsforsens Förskola | 17,0 | 6,0 | 47 % |
| Ödestugu Förskola | 16,0 | 5,0 | 56 % |
| Ölmstad Förskola | 14,0 | 4,9 | 63 % |
| Örserums Förskola | 12,5 | 5,7 | 53 % |
| Östra Förskolan | 17,3 | 8,1 | 85 % |
Maxtaxan
Jönköpings kommun har maxtaxa, som alla kommuner. Förskolan kostar högst 1 547 kronor i månaden för det första barnet, beroende på hushållets inkomst.
Fler kommuner i Jönköpings län
Om siffrorna
Skolverket räknar barnen och personalen i förskolan en dag om året, 15 oktober, och publicerar siffrorna i april året efter. Siffrorna gäller förskolorna som ligger i kommunen, både kommunala och fristående.
Barn per barngrupp är antalet barn delat med antalet grupper. Barn per årsarbetare räknar all personal som heltider. Förskollärare är andelen av personalen, räknad i heltider, som har förskollärarlegitimation. Kostnaden är kommunens kostnad per inskrivet barn och år.
Skolverkets riktmärke för barngrupperna är 6–12 barn för 1–3-åringar och 9–15 barn för 4–5-åringar. Det är inte bindande: Skolverket säger att gruppens storlek också hänger på personalens utbildning och antal och på lokalerna. Skolverket om riktmärket
Få det som ändras för din familj i inkorgen
Nya regler och belopp, återkallade barnprodukter och ny forskning om graviditet och småbarn, utvalt av redaktionen.