| Mått | 2025 | 2024 | Sverige |
|---|---|---|---|
| Barn i förskolan | 1 515 | 1 562 | 468 070 |
| Barngrupper | – | 111 | 30 708 |
| Barn per barngrupp | – | 14,1 | 15,3 |
| Barn per grupp, 1–3 år | – | 11,2 | 12,5 |
| Barn per grupp, 4–5 år | – | 15,1 | 16,2 |
| Barn per årsarbetare | 5,4 | 5,4 | 5,1 |
| Legitimerade förskollärare | 51 % | 50 % | 45 % |
| Barn 1–5 år i förskola | 86 % | 86 % | 86 % |
| Barn i fristående förskola | 10 % | 9 % | 23 % |
| Kostnad per barn och år | 203 500 kr | 201 100 kr | 195 900 kr |
Förskolor i Värnamo kommun
I Värnamo kommun gick 1 515 barn på 35 förskolor 15 oktober 2025. 51 procent av personalen var legitimerade förskollärare, mot 45 procent i hela Sverige.
Värnamo kommun och hela Sverige 2025
Skolverket redovisar inte barngrupperna 2025 för kommunen. Skolverkets riktmärke för barngruppernas storlek är 6–12 barn för 1–3-åringar och 9–15 barn för 4–5-åringar. Förskollärare är andelen av personalen med förskollärarlegitimation.
Barn per barngrupp, år för år
Alla 35 förskolor i Värnamo kommun
I bokstavsordning, med siffrorna 15 oktober 2025. Siffrorna gäller en dag och säger inget om hur förskolan arbetar. En förskola med få barn kan ha stora skillnader från år till år, och en tom ruta betyder att Skolverket inte redovisar siffran.
| Förskola | Barn per grupp | Per årsarbetare | Förskollärare |
|---|---|---|---|
| Blomsterängens Förskola | 14,5 | 6,0 | 56 % |
| Daggkåpans Förskola | 9,5 | 4,6 | 61 % |
| Ekbackens Förskola | 16,7 | 5,6 | 67 % |
| Fyrklöverns Förskola | 6,4 | 8,3 | 61 % |
| Förskola Nyfiken | 15,8 | 5,5 | 49 % |
| Förskolan Ekenhaga | 14,2 | 4,8 | 49 % |
| Hånger Förskola | 6,7 | 4,8 | 55 % |
| Igelkottens Förskola | 14,5 | 4,5 | 54 % |
| Klippans Förskola | 13,0 | 4,0 | 37 % |
| Kompassens Förskola | 12,0 | 4,0 | 50 % |
| Leklundens Förskola | 16,0 | 5,1 | 42 % |
| Libanongårdens Förskola | 16,5 | 4,7 | 38 % |
| Lillstugans Förskola | 6,8 | 4,1 | 46 % |
| Lindens Förskola | 20,0 | 6,5 | 50 % |
| Lyktans Förskola | 17,0 | 3,9 | 23 % |
| Mossle Förskola | 18,8 | 5,7 | 65 % |
| Mosslelunds Förskola | 18,0 | 5,6 | 54 % |
| Nylunds Förskola | 18,0 | 6,0 | 62 % |
| Pepparmyntans Förskola | 15,8 | 5,8 | 71 % |
| Regnbågens Förskola | 15,0 | 5,3 | 21 % |
| Renfanans Förskola | 17,0 | 5,6 | 60 % |
| Rönnbackens Förskola | 13,8 | 5,4 | 38 % |
| Skalmans Hus | 15,0 | 3,0 | 7 % |
| Skattkistans Förskola | 16,0 | 5,4 | 55 % |
| Skogens Förskola | 15,3 | 4,9 | 43 % |
| Skogsbackens Förskola | 9,0 | 4,0 | 9 % |
| Solstrålens Förskola | 20,0 | 6,0 | 48 % |
| Stallbackens Förskola | 22,0 | 7,3 | 33 % |
| Trädkryparens Förskola | 16,5 | 6,1 | 48 % |
| Trälleborgs Förskola | 15,8 | 5,2 | 53 % |
| Vallens Förskola | 13,0 | 5,4 | 60 % |
| Villekulla Förskola | 18,3 | 5,7 | 55 % |
| Växthusets Förskola | 16,7 | 5,8 | 79 % |
| Ängens Förskola | 15,3 | 5,1 | 63 % |
| Ängslyckans Förskola | 16,5 | 7,1 | 65 % |
Maxtaxan
Värnamo kommun har maxtaxa, som alla kommuner. Förskolan kostar högst 1 547 kronor i månaden för det första barnet, beroende på hushållets inkomst.
Fler kommuner i Jönköpings län
Om siffrorna
Skolverket räknar barnen och personalen i förskolan en dag om året, 15 oktober, och publicerar siffrorna i april året efter. Siffrorna gäller förskolorna som ligger i kommunen, både kommunala och fristående.
Barn per barngrupp är antalet barn delat med antalet grupper. Barn per årsarbetare räknar all personal som heltider. Förskollärare är andelen av personalen, räknad i heltider, som har förskollärarlegitimation. Kostnaden är kommunens kostnad per inskrivet barn och år.
Skolverkets riktmärke för barngrupperna är 6–12 barn för 1–3-åringar och 9–15 barn för 4–5-åringar. Det är inte bindande: Skolverket säger att gruppens storlek också hänger på personalens utbildning och antal och på lokalerna. Skolverket om riktmärket
Få det som ändras för din familj i inkorgen
Nya regler och belopp, återkallade barnprodukter och ny forskning om graviditet och småbarn, utvalt av redaktionen.