| Mått | 2025 | 2024 | Sverige |
|---|---|---|---|
| Barn i förskolan | 6 670 | 6 975 | 468 070 |
| Barngrupper | 407 | 443 | 30 708 |
| Barn per barngrupp | 16,4 | 15,7 | 15,3 |
| Barn per grupp, 1–3 år | 13,6 | 13,2 | 12,5 |
| Barn per grupp, 4–5 år | 17,9 | 15,8 | 16,2 |
| Barn per årsarbetare | 5,1 | 5,1 | 5,1 |
| Legitimerade förskollärare | 53 % | 48 % | 45 % |
| Barn 1–5 år i förskola | 90 % | 90 % | 86 % |
| Barn i fristående förskola | 10 % | 10 % | 23 % |
| Kostnad per barn och år | 184 300 kr | 180 600 kr | 195 900 kr |
Förskolor i Norrköpings kommun
I Norrköpings kommun gick 6 670 barn på 111 förskolor 15 oktober 2025. Barngrupperna var i snitt 16,4 barn, mot 15,3 i hela Sverige. 53 procent av personalen var legitimerade förskollärare, mot 45 procent i hela Sverige.
Norrköpings kommun och hela Sverige 2025
Skolverkets riktmärke för barngruppernas storlek är 6–12 barn för 1–3-åringar och 9–15 barn för 4–5-åringar. Förskollärare är andelen av personalen med förskollärarlegitimation.
Barn per barngrupp, år för år
Alla 111 förskolor i Norrköpings kommun
I bokstavsordning, med siffrorna 15 oktober 2025. Siffrorna gäller en dag och säger inget om hur förskolan arbetar. En förskola med få barn kan ha stora skillnader från år till år, och en tom ruta betyder att Skolverket inte redovisar siffran.
| Förskola | Barn per grupp | Per årsarbetare | Förskollärare |
|---|---|---|---|
| Albäckens Förskola | 17,3 | 5,1 | 64 % |
| Armbandets Förskola | 22,0 | 5,1 | 48 % |
| Berlockens Förskola | 18,5 | 5,1 | 67 % |
| Bitbockens Förskola | 16,8 | 5,8 | 52 % |
| Björkalund Förskola | 17,2 | 4,5 | 43 % |
| Björkbackens Förskola | 17,3 | 5,2 | 58 % |
| Björnbärets Förskola | 18,0 | 4,8 | 47 % |
| Borgens Förskola | 18,2 | 6,2 | 61 % |
| Båtens Förskola | 16,5 | 5,8 | 53 % |
| Dibber Gården Förskola | 25,0 | 5,6 | 22 % |
| Dibber Hagen Förskola | 11,0 | 5,2 | 24 % |
| Dibber Kolmårdstrollen Förskola | 8,5 | 5,2 | 31 % |
| Domarringens Förskola | 16,8 | 5,3 | 56 % |
| Ensjögläntans Förskola | 8,0 | 5,7 | 31 % |
| Flagglinans Förskola | 16,5 | 5,0 | 50 % |
| Flygelns Förskola | 21,0 | 4,8 | 55 % |
| Fockens Förskola | 16,8 | 5,2 | 64 % |
| Fridtunatäppans Förskola | 15,2 | 4,1 | 41 % |
| Fröbelgårdens Förskola | 13,6 | 4,6 | 40 % |
| Fyrby Förskola | 18,3 | 5,4 | 51 % |
| Fågelsångens Förskola | 6,7 | 5,7 | 62 % |
| Galaxens Förskola | 16,8 | 5,1 | 60 % |
| Gitarrens Förskola | 16,8 | 4,7 | 66 % |
| Hantverkarens Förskola | 17,0 | 5,3 | 44 % |
| Hasselgårdens Förskola | 16,3 | 5,8 | 73 % |
| Hattens Förskola | 16,8 | 5,0 | 48 % |
| Hultets Förskola | 19,0 | 4,9 | 52 % |
| Hultstugans Förskola | 18,0 | 5,0 | 64 % |
| Humlans Förskola | 23,0 | 5,5 | 45 % |
| Humpegårds Förskola | 21,0 | 4,9 | 70 % |
| Hyacintens Förskola | 18,0 | 6,5 | 68 % |
| Hyllans Förskola | 18,3 | 5,7 | 75 % |
| Igelkottens Förskola | 12,5 | 5,3 | 42 % |
| Isjaktens Förskola | 17,0 | 5,2 | 62 % |
| Jollens Förskola | 28,0 | 4,7 | 49 % |
| Jordglobens Förskola | 16,3 | 4,0 | 35 % |
| Jursla Förskola | 14,7 | 4,8 | 45 % |
| Järnvägens Förskola | 15,3 | 5,8 | 63 % |
| Kastanjegårdens Förskola | 22,0 | 6,5 | 65 % |
| Klingsta Förskola | 17,0 | 4,8 | 40 % |
| Klätterträdets Förskola | 12,0 | 3,6 | 34 % |
| Kollikoks Förskola | 22,0 | 4,8 | 28 % |
| Kompassens Förskola | 19,5 | 5,3 | 40 % |
| Kopparkypens Förskola | 19,5 | 5,7 | 63 % |
| Kornknarrens Förskola | 24,0 | 4,7 | 23 % |
| Kuddby Förskola | 16,3 | 4,6 | 46 % |
| Kullens Förskola | 23,0 | 4,8 | 47 % |
| Kvarsebo Förskola | 15,0 | – | – |
| Kättinge Förskola | 18,5 | 5,1 | 39 % |
| Kättsätters Förskola | 10,3 | 4,7 | 50 % |
| Lagerlunda Förskola | 13,0 | 4,5 | 69 % |
| Liljans Förskola | 21,0 | 4,2 | 42 % |
| Lindgårdens Förskola | 15,3 | 5,5 | 58 % |
| Loviseberg Förskola | 20,0 | 5,2 | 52 % |
| Lövkojans Förskola | 20,0 | 5,1 | 51 % |
| Majgårdens Förskola | 6,2 | 5,1 | 55 % |
| Mariagårdens Förskola | 18,7 | 5,9 | 63 % |
| Moagårdens Förskola | 17,0 | 4,8 | 56 % |
| Murklans Förskola | 18,0 | 4,8 | 55 % |
| Målgränds Förskola | 15,0 | 4,4 | 42 % |
| Nektarinens Förskola | 9,3 | 3,5 | 25 % |
| Nyckelpigans Förskola | 18,8 | 5,0 | 68 % |
| Palettens Förskola | 16,2 | 6,2 | 58 % |
| Pandans Förskola | 17,5 | 4,5 | 54 % |
| Rayan Förskola | 14,5 | 4,7 | 29 % |
| Regnbågens Förskola | 17,4 | 3,8 | 45 % |
| Riddarbackens Förskola | 18,0 | 6,0 | 79 % |
| Rönnbärets Förskola | 19,0 | 5,1 | 60 % |
| Silverdansen Förskola | 18,8 | 5,0 | 40 % |
| Sjörövarens Förskola | 21,0 | 3,5 | 19 % |
| Skattens Förskola | 18,5 | 5,1 | 50 % |
| Skeppets Förskola | 21,0 | 4,5 | 43 % |
| Skogsgläntans Förskola | 18,3 | 4,9 | 47 % |
| Slätmons Förskola | 18,0 | 4,9 | 50 % |
| Smultronets Förskola | 17,8 | 6,1 | 62 % |
| Solbackens Förskola | 17,0 | 5,4 | 89 % |
| Solgläntans Förskola | 12,7 | 3,5 | 64 % |
| Solrosens Förskola | 17,8 | 5,6 | 32 % |
| Solstenens Förskola | 18,0 | 5,0 | 45 % |
| Solstrålens Förskola | 21,0 | – | – |
| Sprattelgubbens Förskola | 21,0 | 4,7 | 22 % |
| Spårvagnens Förskola | 14,5 | 4,9 | 34 % |
| Stationsgärdets Förskola | 18,8 | 4,0 | 56 % |
| Svanens Förskola | 20,6 | 5,9 | 71 % |
| Säterdals Förskola | 18,0 | 5,4 | 58 % |
| Sörgårdens Förskola | 16,8 | 5,8 | 75 % |
| Taborsbergs Förskola | 15,0 | 5,5 | 54 % |
| Tallbackens Förskola | 14,8 | 5,5 | 87 % |
| Tingsbrötens Förskola | 16,8 | 4,9 | 54 % |
| Tintomaras Förskola | 18,5 | 5,2 | 63 % |
| Torshags Förskola | 17,7 | 6,0 | 68 % |
| Tuppens Förskola | 20,6 | 4,9 | 52 % |
| Ulrikdsdals Förskola | 17,5 | 5,8 | 52 % |
| Utsiktens Förskola | 18,0 | 5,9 | 62 % |
| Valthornet Förskola | 16,7 | 5,0 | 57 % |
| Vattentornets Förskola | 18,2 | 4,5 | 62 % |
| Villans Förskola | 22,0 | 5,9 | 46 % |
| Vimpelns Förskola | 6,5 | 4,9 | 63 % |
| Vindruvans Förskola | 14,8 | 4,7 | 31 % |
| Visans Förskola | 23,0 | 4,9 | 51 % |
| Vittra Förskola | 19,3 | 7,6 | 46 % |
| Vrinneviskogens Förskola | 17,8 | 4,9 | 62 % |
| Vånga Förskola | 15,8 | 5,7 | 55 % |
| Växthusets Förskola | 17,5 | 4,9 | 45 % |
| Waldorfförskolan Vildrosen | 5,0 | 3,8 | 0 % |
| Waldorfförskolan Äppelblomman | 10,7 | 6,0 | 19 % |
| Äppellundens Förskola | 15,5 | 5,5 | 66 % |
| Äpplets Förskola | 19,2 | 5,0 | 45 % |
| Önnemo Förskola | 19,8 | 4,7 | 37 % |
| Önskestjärnans Förskola | 18,7 | 5,1 | 53 % |
| Örtagårdens Förskola | 17,5 | 5,6 | 56 % |
Maxtaxan
Norrköpings kommun har maxtaxa, som alla kommuner. Förskolan kostar högst 1 547 kronor i månaden för det första barnet, beroende på hushållets inkomst.
Fler kommuner i Östergötlands län
Om siffrorna
Skolverket räknar barnen och personalen i förskolan en dag om året, 15 oktober, och publicerar siffrorna i april året efter. Siffrorna gäller förskolorna som ligger i kommunen, både kommunala och fristående.
Barn per barngrupp är antalet barn delat med antalet grupper. Barn per årsarbetare räknar all personal som heltider. Förskollärare är andelen av personalen, räknad i heltider, som har förskollärarlegitimation. Kostnaden är kommunens kostnad per inskrivet barn och år.
Skolverkets riktmärke för barngrupperna är 6–12 barn för 1–3-åringar och 9–15 barn för 4–5-åringar. Det är inte bindande: Skolverket säger att gruppens storlek också hänger på personalens utbildning och antal och på lokalerna. Skolverket om riktmärket
Få det som ändras för din familj i inkorgen
Nya regler och belopp, återkallade barnprodukter och ny forskning om graviditet och småbarn, utvalt av redaktionen.