| Mått | 2025 | 2024 | Sverige |
|---|---|---|---|
| Barn i förskolan | 1 850 | 1 992 | 468 070 |
| Barngrupper | 125 | 131 | 30 708 |
| Barn per barngrupp | 14,8 | 15,2 | 15,3 |
| Barn per grupp, 1–3 år | 11,6 | 11,6 | 12,5 |
| Barn per grupp, 4–5 år | 14,8 | 16,2 | 16,2 |
| Barn per årsarbetare | 5,4 | 5,5 | 5,1 |
| Legitimerade förskollärare | 53 % | 53 % | 45 % |
| Barn 1–5 år i förskola | 89 % | 91 % | 86 % |
| Barn i fristående förskola | 9 % | 8 % | 23 % |
| Kostnad per barn och år | 195 100 kr | 189 200 kr | 195 900 kr |
Förskolor i Motala kommun
I Motala kommun gick 1 850 barn på 43 förskolor 15 oktober 2025. Barngrupperna var i snitt 14,8 barn, mot 15,3 i hela Sverige. 53 procent av personalen var legitimerade förskollärare, mot 45 procent i hela Sverige.
Motala kommun och hela Sverige 2025
Skolverkets riktmärke för barngruppernas storlek är 6–12 barn för 1–3-åringar och 9–15 barn för 4–5-åringar. Förskollärare är andelen av personalen med förskollärarlegitimation.
Barn per barngrupp, år för år
Alla 43 förskolor i Motala kommun
I bokstavsordning, med siffrorna 15 oktober 2025. Siffrorna gäller en dag och säger inget om hur förskolan arbetar. En förskola med få barn kan ha stora skillnader från år till år, och en tom ruta betyder att Skolverket inte redovisar siffran.
| Förskola | Barn per grupp | Per årsarbetare | Förskollärare |
|---|---|---|---|
| Barnens Verkstad | 16,5 | 5,2 | 45 % |
| Förskolan Bergsätter | 20,0 | 7,1 | 57 % |
| Förskolan Björkelund | 13,3 | 5,1 | 49 % |
| Förskolan Bondebacka | 18,5 | 4,0 | 40 % |
| Förskolan Bråstorp | 12,3 | 5,7 | 47 % |
| Förskolan Charlottenborg | 14,5 | 4,5 | 69 % |
| Förskolan Dansäter | 11,0 | 5,8 | 50 % |
| Förskolan Eken | 10,6 | 5,8 | 43 % |
| Förskolan Ekparken | 14,5 | 5,2 | 44 % |
| Förskolan Fornåsa | 18,3 | 6,0 | 38 % |
| Förskolan Fågelsta | 16,0 | 5,3 | 67 % |
| Förskolan Godegård | 18,0 | 5,2 | 71 % |
| Förskolan Gustavsvik | 17,3 | 6,2 | 54 % |
| Förskolan Götgatan | 16,0 | 4,3 | 46 % |
| Förskolan Hällalund | 13,0 | 5,8 | 78 % |
| Förskolan Klockarbacken | 27,0 | 5,8 | 42 % |
| Förskolan Klockrike | 15,7 | 6,3 | 58 % |
| Förskolan Krubban | 20,0 | 6,0 | 70 % |
| Förskolan Kärrbacken | 20,0 | 6,8 | 37 % |
| Förskolan Lustigkulle | 17,3 | 4,9 | 64 % |
| Förskolan Myran | 14,3 | 4,4 | 39 % |
| Förskolan Nykyrka | 20,0 | 5,4 | 54 % |
| Förskolan Näktergalen | 8,8 | 5,5 | 56 % |
| Förskolan Parken | 19,0 | 7,4 | 58 % |
| Förskolan Pärlan | 25,0 | 4,1 | 32 % |
| Förskolan Råssnäs | 15,9 | 4,8 | 59 % |
| Förskolan Rödbäcken | 16,0 | 4,4 | 50 % |
| Förskolan Rödluvan | 13,3 | 5,7 | 70 % |
| Förskolan Sagomossen | 12,2 | 6,4 | 45 % |
| Förskolan Skogsgläntan | 11,7 | 5,4 | 62 % |
| Förskolan Skogslyckan | 11,3 | 5,6 | 31 % |
| Förskolan Smedsby | 17,0 | – | – |
| Förskolan Solsätter | 19,3 | 5,6 | 58 % |
| Förskolan Stjärnan | 21,0 | 4,4 | 64 % |
| Förskolan Strömmen | 13,3 | 9,2 | 23 % |
| Förskolan Turbinen | 9,0 | 4,8 | 53 % |
| Förskolan Varv | 10,0 | 4,7 | 47 % |
| Förskolan Verkstadsön | 12,0 | – | – |
| Förskolan Västra Bråstorp | 12,4 | 5,2 | 57 % |
| Förskolan Västra Lund | 11,5 | 4,1 | 52 % |
| Förskolan Vättern | 19,7 | 6,4 | 60 % |
| Förskolan Ängeln | 26,0 | 4,5 | 52 % |
| Förskolan Österstad | 15,0 | 5,2 | 52 % |
Maxtaxan
Motala kommun har maxtaxa, som alla kommuner. Förskolan kostar högst 1 547 kronor i månaden för det första barnet, beroende på hushållets inkomst.
Fler kommuner i Östergötlands län
Om siffrorna
Skolverket räknar barnen och personalen i förskolan en dag om året, 15 oktober, och publicerar siffrorna i april året efter. Siffrorna gäller förskolorna som ligger i kommunen, både kommunala och fristående.
Barn per barngrupp är antalet barn delat med antalet grupper. Barn per årsarbetare räknar all personal som heltider. Förskollärare är andelen av personalen, räknad i heltider, som har förskollärarlegitimation. Kostnaden är kommunens kostnad per inskrivet barn och år.
Skolverkets riktmärke för barngrupperna är 6–12 barn för 1–3-åringar och 9–15 barn för 4–5-åringar. Det är inte bindande: Skolverket säger att gruppens storlek också hänger på personalens utbildning och antal och på lokalerna. Skolverket om riktmärket
Få det som ändras för din familj i inkorgen
Nya regler och belopp, återkallade barnprodukter och ny forskning om graviditet och småbarn, utvalt av redaktionen.