| Mått | 2025 | 2024 | Sverige |
|---|---|---|---|
| Barn i förskolan | 7 308 | 7 574 | 468 070 |
| Barngrupper | 426 | 432 | 30 708 |
| Barn per barngrupp | 17,2 | 17,5 | 15,3 |
| Barn per grupp, 1–3 år | 12,6 | 13,6 | 12,5 |
| Barn per grupp, 4–5 år | 17,1 | 17,2 | 16,2 |
| Barn per årsarbetare | 5,1 | 5,3 | 5,1 |
| Legitimerade förskollärare | 37 % | 37 % | 45 % |
| Barn 1–5 år i förskola | 89 % | 89 % | 86 % |
| Barn i fristående förskola | 24 % | 23 % | 23 % |
| Kostnad per barn och år | 184 500 kr | 178 300 kr | 195 900 kr |
Förskolor i Linköpings kommun
I Linköpings kommun gick 7 308 barn på 155 förskolor 15 oktober 2025. Barngrupperna var i snitt 17,2 barn, mot 15,3 i hela Sverige. 37 procent av personalen var legitimerade förskollärare, mot 45 procent i hela Sverige.
Linköpings kommun och hela Sverige 2025
Skolverkets riktmärke för barngruppernas storlek är 6–12 barn för 1–3-åringar och 9–15 barn för 4–5-åringar. Förskollärare är andelen av personalen med förskollärarlegitimation.
Barn per barngrupp, år för år
Alla 155 förskolor i Linköpings kommun
I bokstavsordning, med siffrorna 15 oktober 2025. Siffrorna gäller en dag och säger inget om hur förskolan arbetar. En förskola med få barn kan ha stora skillnader från år till år, och en tom ruta betyder att Skolverket inte redovisar siffran.
| Förskola | Barn per grupp | Per årsarbetare | Förskollärare |
|---|---|---|---|
| Albatrossen | 18,0 | 5,9 | 48 % |
| Alkottsgatan 33 | 16,7 | 5,6 | 19 % |
| Anders Väg 18 | 17,0 | 5,1 | 30 % |
| Andreas Lindbloms Väg 1 | 20,3 | 5,4 | 49 % |
| Ankan | 32,0 | 4,2 | 47 % |
| Askhagsvägen 10 | 20,0 | 5,5 | 40 % |
| Backasandsgatan 17 | 25,0 | 5,3 | 37 % |
| Backgårdsgatan 33 | 19,5 | 6,0 | 39 % |
| Banérgatan 21 | 25,0 | 5,2 | 21 % |
| Barnens Hus | 16,5 | 4,6 | 39 % |
| Bergvallavägen 5 | 14,3 | 4,4 | 38 % |
| Björnbärsvägen 67 | 16,9 | 5,1 | 43 % |
| Blystigen 2 | 11,5 | 4,7 | 59 % |
| Blåeldsbågen 1 | 19,0 | 5,2 | 59 % |
| Brandliljegatan 2 | 16,2 | 6,2 | 54 % |
| Bronsåldersgatan 50 | 14,0 | 4,9 | 26 % |
| Brunnsgatan 10 | 26,0 | 4,4 | 44 % |
| Bullerbyn | 25,0 | 5,2 | 48 % |
| Dibber Abisko Förskola | 18,5 | 6,1 | 30 % |
| Dibber Hackefors Förskola | 22,0 | 6,9 | 30 % |
| Dibber Parentesen Förskola | 17,0 | 6,7 | 40 % |
| Dibber Tannefors Förskola | 12,0 | 6,2 | 26 % |
| Dibber Ullstämma Förskola | 18,5 | 7,9 | 39 % |
| Djurgårdsgatan 25 | 26,0 | 5,8 | 45 % |
| Duvan | 16,0 | 5,2 | 16 % |
| Ekholmsvägen 115 | 17,3 | 5,3 | 36 % |
| Ekholmsvägen 499 | 18,3 | 5,0 | 43 % |
| Ekorren | 22,0 | 4,8 | 26 % |
| Ellen Keys Gata 4 | 17,0 | 4,5 | 37 % |
| Evastigen 47 | 15,7 | 3,9 | 40 % |
| Fanjunkaregatan 122 | 11,0 | 3,1 | 33 % |
| Fogdegatan 60A | 13,8 | 3,7 | 23 % |
| Fredriksbergsvägen 31 | 19,0 | 4,5 | 40 % |
| Fröken Flora | 21,0 | 6,6 | 30 % |
| Furirgatan 16 | 13,0 | 4,0 | 46 % |
| Furubackavägen 2 | 16,5 | 5,4 | 33 % |
| Fårhagsvägen 37 | 27,0 | 4,9 | 33 % |
| Fårullsvägen 125 | 22,0 | 5,3 | 48 % |
| Fönvindsvägen 12 | 22,0 | 5,5 | 75 % |
| Föreningsgatan 19 | 25,0 | 5,6 | 56 % |
| Förskolan Virvelvinden | 15,0 | 5,0 | 30 % |
| Galaxen | 20,0 | 3,7 | 35 % |
| Grengatan 21A | 20,7 | 4,9 | 30 % |
| Grindstugevägen 2 | 15,7 | 4,6 | 54 % |
| Gränsliden 8 | 16,0 | 5,1 | 40 % |
| Grönhögsvägen 58 | 17,5 | 5,0 | 29 % |
| Gustav Adolfsgatan 27 | 32,3 | 4,6 | 31 % |
| Göstringsgatan 2 | 17,3 | 4,5 | 43 % |
| Hagarydsvägen 3 | 19,3 | 5,5 | 27 % |
| Hansgården | 14,3 | 6,2 | 45 % |
| Himlaliv | 20,0 | 5,0 | 47 % |
| Himnavägen 149 | 18,0 | 5,0 | 48 % |
| Honnörsgatan 4 | 35,3 | 4,5 | 39 % |
| Humlan | 12,5 | 8,1 | 68 % |
| Häggvägen 17 | 20,0 | 5,1 | 39 % |
| Hästhagsvägen 8 | 19,0 | 5,2 | 36 % |
| Juvelen | 9,3 | 5,5 | 35 % |
| Järnåldersgatan 27 | 19,5 | 4,8 | 36 % |
| Kefas | 23,0 | 4,7 | 40 % |
| Kilen | 11,5 | 2,8 | 24 % |
| Kisavägen 17 | 19,0 | 5,6 | 56 % |
| Klostergatan 64 | 15,0 | 5,5 | 49 % |
| Knektgatan 3 | 18,0 | 4,9 | 37 % |
| Knivingegatan 23 | 25,0 | 5,2 | 42 % |
| Knopvägen 4 | 18,0 | 6,0 | 23 % |
| Kometen | 26,0 | 6,2 | 42 % |
| Konstruktörsgatan 29 | 19,0 | 3,3 | 48 % |
| Kotten | 15,0 | 5,5 | 36 % |
| Kullerbyttan | 19,0 | 5,3 | 25 % |
| Kungsgatan 15 | 23,0 | 5,2 | 39 % |
| Kvarnfallsvägen 2 | 19,0 | 5,0 | 55 % |
| Kvinnebystigen 1 | 17,5 | 5,7 | 39 % |
| Kvinnebyvägen 91 | – | 4,8 | 33 % |
| Kyrkbacken | 19,0 | 3,7 | 39 % |
| Källan | 13,5 | 5,5 | 21 % |
| Källgårdsvägen 1 | 14,6 | 5,2 | 33 % |
| Källtorpsvägen 2 | 17,5 | 5,1 | 38 % |
| Kärrsundsgatan 1 | 15,8 | 5,9 | 44 % |
| Lantbruksgatan 2 | 19,0 | 5,0 | 46 % |
| Lerbogavägen 9 | 13,3 | 5,2 | 53 % |
| Lianen | 19,0 | 4,7 | 16 % |
| Linblomman | 6,8 | 3,6 | 9 % |
| Lindengatan 52 | 14,0 | 5,4 | 55 % |
| Lingonvägen 46 | 20,0 | 5,3 | 40 % |
| Linsvägen 5 | 16,0 | 5,0 | 57 % |
| Luftvärnsgatan 3 | 21,5 | 5,2 | 36 % |
| Lunnevadsvägen 1 | 16,5 | 4,8 | 53 % |
| Maråsvägen 15 | 22,0 | 6,6 | 30 % |
| Maspelösa 7 | 21,0 | 4,3 | 42 % |
| Melskogsvägen 32 | 16,7 | 5,6 | 22 % |
| Middagsgatan 67 | 14,0 | 6,7 | 43 % |
| Minigiraffen | 7,8 | 5,5 | 18 % |
| Mjärdevi Kooperativ | 21,0 | 4,0 | 17 % |
| Montessori Mondial Linköping Förskola | 19,0 | 6,7 | 25 % |
| Myrsättersgatan 28 | 17,5 | 5,1 | 44 % |
| Mårdtorpsgatan 35 | 17,0 | 5,0 | 39 % |
| Mårdtorpsgatan 59 | 17,0 | 5,2 | 39 % |
| Mårdtorpsgatan 63 | 19,3 | 5,2 | 34 % |
| Nannas Gata 4 | 22,0 | 5,8 | 37 % |
| Naturriket | 15,0 | 4,5 | 16 % |
| Norra Cloettavägen 40 | 18,6 | 5,2 | 29 % |
| Norrsättersgatan 15 | 20,8 | 5,7 | 46 % |
| Nygatan 44 | 19,0 | 4,4 | 46 % |
| Nygårdsvägen 15 | 17,7 | 5,0 | 35 % |
| Passadvindsvägen 2 | 12,5 | 5,2 | 59 % |
| Pilen | 24,0 | 4,3 | 40 % |
| Pilspetsvägen 14 | 30,0 | 4,7 | 34 % |
| Pärlan, Skä | 12,5 | 5,9 | 35 % |
| Pärlan, Öva | 22,0 | 3,9 | 25 % |
| Ramstorpsgatan 32 | 22,0 | 4,9 | 36 % |
| Rekrytgatan 33 | 23,0 | 3,8 | 40 % |
| Ridhusgatan 4 | 17,2 | 5,0 | 46 % |
| Rotegatan 10 | 19,5 | 4,9 | 28 % |
| Roxenfyren | 16,5 | 6,4 | 40 % |
| Rättaregatan 120 | 20,0 | 4,9 | 27 % |
| Sandstensvägen 5 | 20,0 | 4,5 | 23 % |
| Schiörlins Gata 2 Utelek | 21,0 | 5,4 | 35 % |
| Skattegården 72 | – | 4,6 | 27 % |
| Skogslyckan | 19,7 | 7,0 | 11 % |
| Skogsmyran | 18,5 | 6,4 | 48 % |
| Skäppan | – | 6,6 | 21 % |
| Smaragden | 12,0 | 5,0 | 0 % |
| Sofielundsvägen 21 | 18,0 | 5,9 | 53 % |
| Sparvsångsvägen 100 | 14,3 | 4,5 | 44 % |
| Sportvägen 1 | 15,3 | 5,7 | 37 % |
| Stationsgatan 5 | 14,0 | 6,1 | 44 % |
| Stensättaregatan 5 | 12,5 | 7,1 | 60 % |
| Stiglötsgatan 33 | 13,8 | 4,3 | 40 % |
| Storgården 58 | 14,2 | 6,5 | 35 % |
| Storskiftesgatan 50 | 8,0 | 3,9 | 43 % |
| Stureforsvägen 1 | 22,0 | 7,5 | 51 % |
| Sågvägen 8 | 14,3 | 4,6 | 63 % |
| Tomatvägen 14 A | 14,3 | 6,6 | 44 % |
| Trastsångsvägen 71 | 19,5 | 5,3 | 45 % |
| Trombongatan 6 | 19,7 | 5,8 | 37 % |
| Trähästen | 17,3 | 5,4 | 20 % |
| Tulpanvägen 1 | 18,5 | 4,9 | 47 % |
| Ugglan | 20,0 | 5,4 | 30 % |
| Utsädesgatan 120 | 15,0 | 5,2 | 50 % |
| Utsädesgatan 60 | 17,2 | 5,5 | 40 % |
| Valkebogatan 1 | 25,0 | 4,4 | 20 % |
| Valkyriagatan 7 | 37,7 | 4,7 | 29 % |
| Vidingsjö By 3-4 | 20,5 | 4,9 | 48 % |
| Villervalla | 11,0 | 5,4 | 35 % |
| Vita Svanen | 7,3 | 5,3 | 38 % |
| Vittra Lambohov | 8,2 | 7,5 | 0 % |
| Vårdkasvägen 3 | 16,3 | 5,5 | 39 % |
| Vårdsberg Kyrkby 1 | 14,0 | 3,6 | 49 % |
| Växthuset | 16,0 | 5,1 | 40 % |
| Westmansgatan 100A | 14,5 | 4,4 | 48 % |
| Ådalagatan 2/14 | 15,5 | 4,5 | 40 % |
| Älgvägen 14 | 19,5 | 12,6 | 0 % |
| Ängeln | 12,0 | 4,0 | 33 % |
| Änglastämman | 28,0 | 5,8 | 41 % |
| Öjebyvägen 8 | 22,0 | 5,1 | 59 % |
Maxtaxan
Linköpings kommun har maxtaxa, som alla kommuner. Förskolan kostar högst 1 547 kronor i månaden för det första barnet, beroende på hushållets inkomst.
Fler kommuner i Östergötlands län
Om siffrorna
Skolverket räknar barnen och personalen i förskolan en dag om året, 15 oktober, och publicerar siffrorna i april året efter. Siffrorna gäller förskolorna som ligger i kommunen, både kommunala och fristående.
Barn per barngrupp är antalet barn delat med antalet grupper. Barn per årsarbetare räknar all personal som heltider. Förskollärare är andelen av personalen, räknad i heltider, som har förskollärarlegitimation. Kostnaden är kommunens kostnad per inskrivet barn och år.
Skolverkets riktmärke för barngrupperna är 6–12 barn för 1–3-åringar och 9–15 barn för 4–5-åringar. Det är inte bindande: Skolverket säger att gruppens storlek också hänger på personalens utbildning och antal och på lokalerna. Skolverket om riktmärket
Få det som ändras för din familj i inkorgen
Nya regler och belopp, återkallade barnprodukter och ny forskning om graviditet och småbarn, utvalt av redaktionen.