| Mått | 2025 | 2024 | Sverige |
|---|---|---|---|
| Barn i förskolan | 7 245 | 7 518 | 468 070 |
| Barngrupper | 536 | 565 | 30 708 |
| Barn per barngrupp | 13,5 | 13,3 | 15,3 |
| Barn per grupp, 1–3 år | 11,3 | 11,1 | 12,5 |
| Barn per grupp, 4–5 år | 13,4 | 13,2 | 16,2 |
| Barn per årsarbetare | 5,2 | 5,1 | 5,1 |
| Legitimerade förskollärare | 42 % | 39 % | 45 % |
| Barn 1–5 år i förskola | 84 % | 84 % | 86 % |
| Barn i fristående förskola | 34 % | 32 % | 23 % |
| Kostnad per barn och år | 193 900 kr | 195 800 kr | 195 900 kr |
Förskolor i Västerås kommun
I Västerås kommun gick 7 245 barn på 135 förskolor 15 oktober 2025. Barngrupperna var i snitt 13,5 barn, mot 15,3 i hela Sverige. 42 procent av personalen var legitimerade förskollärare, mot 45 procent i hela Sverige.
Västerås kommun och hela Sverige 2025
Skolverkets riktmärke för barngruppernas storlek är 6–12 barn för 1–3-åringar och 9–15 barn för 4–5-åringar. Förskollärare är andelen av personalen med förskollärarlegitimation.
Barn per barngrupp, år för år
Alla 135 förskolor i Västerås kommun
I bokstavsordning, med siffrorna 15 oktober 2025. Siffrorna gäller en dag och säger inget om hur förskolan arbetar. En förskola med få barn kan ha stora skillnader från år till år, och en tom ruta betyder att Skolverket inte redovisar siffran.
| Förskola | Barn per grupp | Per årsarbetare | Förskollärare |
|---|---|---|---|
| Apalby Förskola Ab | 11,5 | 5,7 | 30 % |
| Arkens Förskola | – | 6,1 | 43 % |
| Bellmansgårdens Förskola | 17,3 | 5,4 | 47 % |
| Berga Barn O Fritid Ek. Förening | 14,0 | 4,5 | 70 % |
| Bergatrollets Förskola | 16,0 | 3,4 | 34 % |
| Bifrostens Förskola | 8,7 | 6,5 | 46 % |
| Bjurhovdasmyckets Förskola | 16,7 | 5,5 | 38 % |
| Blåsbo Förskola | 10,6 | 5,6 | 65 % |
| Brandthovda Förskola | 27,5 | 6,6 | 40 % |
| Brevduvans Förskola | 13,3 | 4,6 | 0 % |
| Bystugans Förskola Ab | 7,0 | 5,0 | 45 % |
| Bäckby Norra Förskola | 11,9 | 3,6 | 54 % |
| Dibber Haga Förskola | 8,5 | 4,9 | 29 % |
| Dibber Trädkronan Förskola | 12,0 | 5,5 | 20 % |
| Dingtuna Förskola | 18,0 | 6,8 | 50 % |
| Dingtuna Torgs Förskola | 22,0 | 7,3 | 0 % |
| Djäknebergets Föräldarkooperativ | 15,5 | 3,9 | 44 % |
| Ekebo Förskola | 20,0 | 5,7 | 43 % |
| Enhagens Förskola | 11,5 | 3,9 | 47 % |
| Erikslunds Förskola | 15,8 | 5,6 | 43 % |
| Fjäll Å Berg Ab | 10,0 | 5,4 | 48 % |
| Fredriksbergs Förskola | 14,8 | 4,7 | 49 % |
| Fsk Tummelisa | 4,8 | 6,0 | 50 % |
| Fyrtornets Förskola | 25,0 | 5,2 | 45 % |
| Förskolan Busbolaget Ab | 8,0 | – | – |
| Förskolan Busvisslan | 22,0 | 5,2 | 29 % |
| Förskolan Bäret | 28,0 | 6,2 | 40 % |
| Förskolan Emilia Tre | – | 6,6 | 48 % |
| Förskolan Emilia Öst | – | 3,3 | 25 % |
| Förskolan Gunghästen | 6,5 | 4,2 | 84 % |
| Förskolan Hagatrollet | 16,0 | 3,9 | 62 % |
| Förskolan Idyllen | 6,2 | 5,6 | 18 % |
| Förskolan Iqra | 9,5 | 4,6 | 30 % |
| Förskolan Mariposa Ab | 3,7 | – | – |
| Förskolan Monalisa Ab | 8,7 | 4,7 | 32 % |
| Förskolan Oasen | – | 3,3 | 0 % |
| Förskolan Pärlan | 17,0 | 5,0 | 43 % |
| Förskolan Skattkistan | – | – | – |
| Förskolan Trollhatten | 13,5 | 4,8 | 69 % |
| Förskolan Tusenfotingen | 7,0 | 5,7 | 24 % |
| Förskolan Tuulas Troll Ab | 20,0 | 5,9 | 27 % |
| Förskolan Västanvinden | 10,0 | 4,2 | 21 % |
| Förskolan Zodiaken | 9,5 | 4,9 | 13 % |
| Förskolan Åkesta | 10,5 | 3,8 | 51 % |
| Föräldrakooperativet Saltkråkan | 10,0 | 4,1 | 25 % |
| Föräldrarkooperativet Russet Ek. För | 14,5 | 5,3 | 64 % |
| Gotö Förskola | 14,3 | 5,7 | 39 % |
| Gransångarens Förskola | 15,4 | 4,3 | 44 % |
| Grindstugans Förskola | 19,0 | 5,2 | 34 % |
| Gäddeholms Förskola | 16,5 | 6,6 | 30 % |
| Haga Förskola | 16,8 | 5,7 | 60 % |
| Hagabergs Förskola | 19,6 | 5,4 | 53 % |
| Hagvidson Bäckby | 6,4 | 4,9 | 35 % |
| Hagvidson Ekot Ab | 8,2 | 5,3 | 33 % |
| Hammarby Förskola | 19,0 | 5,2 | 34 % |
| Hamre Förskola | 15,7 | 5,5 | 65 % |
| Hamregårdens Förskola | 12,5 | 5,1 | 20 % |
| Håkantorps Förskola | 18,0 | 7,8 | 46 % |
| Hällby Förskola | 5,0 | – | – |
| Hökåsens Förskola | 18,2 | 5,9 | 50 % |
| Hövdingens Förskola | 15,7 | 4,4 | 40 % |
| I Ur Och Skur Förskolan Boken | 18,0 | 5,1 | 28 % |
| Idavallens Förskola | 7,6 | 6,6 | 68 % |
| Idrottsförskolan Minihopp | 13,0 | 5,3 | 41 % |
| Idrottsförskolan Piggelin | 11,8 | 5,8 | 39 % |
| Iqra Väst | 10,7 | 5,0 | 30 % |
| Irsta Västerängen Naturförskola | 15,5 | 3,9 | 21 % |
| Isbjörnens Förskola | 9,0 | – | – |
| Jensen Förskola Tillberga | 14,0 | 5,9 | 39 % |
| Knattekompaniets Förskola | 17,0 | 4,9 | 54 % |
| Kolibri Ab | 16,3 | 4,2 | 17 % |
| Kooperativet Hjärtpunkt Skiljebo | 7,8 | 5,4 | 56 % |
| Korsängens Förskola | – | 6,7 | 49 % |
| Kristiansborgs Förskola | 12,8 | 3,6 | 27 % |
| Kristinagårdens Förskola | 14,0 | 3,6 | 39 % |
| Kulramens Förskola | 12,3 | 4,6 | 75 % |
| Kungsljusets Förskola | 13,7 | 5,5 | 56 % |
| Kvicksunds Förskola | 21,0 | 5,9 | 37 % |
| Kyrkbackens Förskola | 14,0 | 4,3 | 62 % |
| Källans Förskola | 18,5 | 4,3 | 23 % |
| Lilla Husets Förskola | 15,0 | 4,3 | 50 % |
| Lilla Äventyret | 12,7 | 5,7 | 55 % |
| Lillhamra Förskola | 17,5 | 5,5 | 47 % |
| Lillängens Förskola | 15,8 | 5,5 | 42 % |
| Lövängens Förskola | 16,0 | 8,5 | 56 % |
| Malmabergs Förskola | 18,0 | 6,3 | 42 % |
| Malmens Förskola | 17,0 | 6,6 | 34 % |
| Montessoriförskolan Beata | 10,0 | 3,7 | 35 % |
| Nordanby Förskola | 20,3 | 5,5 | 53 % |
| Norlandia Förskolor Inspiratören | 7,0 | 5,5 | 20 % |
| Norlandia Förskolor Lövudden | 6,2 | 5,4 | 29 % |
| Norlandia Förskolor Nygårds | 6,0 | 5,3 | 36 % |
| Norlandia Förskolor Örtagården | 7,0 | 5,6 | 20 % |
| Norra Vallby Förskola | 16,5 | 4,8 | 58 % |
| Orresta Förskola | 14,0 | 3,5 | 50 % |
| Pettersbergs Förskola | 10,6 | 3,7 | 50 % |
| Pilträdets Förskola | 12,0 | 3,1 | 31 % |
| Pomperipossa | 15,0 | 5,6 | 54 % |
| Romfartuna Förskola | 19,5 | 5,6 | 43 % |
| Rudbecksparkens Förskola | 21,0 | 4,7 | 44 % |
| Rundelns Förskola | 13,3 | 5,0 | 41 % |
| Rådjurets Förskola | 12,8 | 8,4 | 35 % |
| Rönnby Förskola | 17,0 | 5,9 | 35 % |
| Rösegårds Förskola | 12,6 | 4,8 | 31 % |
| Skallbergets Förskola | 17,5 | 5,4 | 61 % |
| Skattgömman | 15,8 | 5,5 | 62 % |
| Skogsgårdens Förskola | 14,4 | 4,8 | 19 % |
| Skälbyskolans Förskola | 17,6 | 4,3 | 43 % |
| Slottsträdgårdens Förskola | 16,3 | 4,1 | 39 % |
| Smålands Förskola | 15,7 | 6,6 | 55 % |
| Solgläntans Förskola | – | 5,9 | 23 % |
| Solgrottans Förskola | – | 3,4 | 70 % |
| Solgården Montessori Fsk | 8,5 | 4,7 | 48 % |
| Soltorpets Förskola | 18,0 | 5,6 | 58 % |
| Solvägens Förskola | 13,5 | 3,8 | 28 % |
| Stigbergsgårdens Förskola | 17,7 | 5,3 | 60 % |
| Södra Källtorp Förskola | 15,3 | 5,6 | 53 % |
| Talltorps Förskola | 15,0 | 6,3 | 64 % |
| Tegnergårdens Förskola | 12,7 | 5,6 | 41 % |
| Tibble Förskola | 14,8 | 5,5 | 37 % |
| Tillberga Grannskapsservice Förskola | 17,0 | 4,2 | 28 % |
| Tortuna Förskola | 18,0 | 5,7 | 53 % |
| Tritons Förskola | 20,7 | 6,6 | 47 % |
| Utanby Förskola | 17,0 | 4,8 | 51 % |
| Valfiskens Förskola | 9,5 | 6,1 | 44 % |
| Vallby Förskola | – | 4,4 | 54 % |
| Vasaparkens Förskola | 22,0 | 5,8 | 56 % |
| Vetterslunds Förskola | 10,4 | 4,9 | 47 % |
| Vetterstorps Förskola | – | 5,0 | 58 % |
| Viksäng Södra Förskola | 18,8 | 6,9 | 61 % |
| Villa Kolibri | 15,5 | 3,4 | 11 % |
| Villa Utsiktens Förskola | 13,0 | 5,8 | 25 % |
| Villebrådets Förskola | 18,0 | 5,7 | 47 % |
| Västerås Internationella Skola & Förskola | 11,3 | 5,1 | 25 % |
| Önsta Förskola | 14,8 | 5,9 | 53 % |
Maxtaxan
Västerås kommun har maxtaxa, som alla kommuner. Förskolan kostar högst 1 547 kronor i månaden för det första barnet, beroende på hushållets inkomst.
Fler kommuner i Västmanlands län
Om siffrorna
Skolverket räknar barnen och personalen i förskolan en dag om året, 15 oktober, och publicerar siffrorna i april året efter. Siffrorna gäller förskolorna som ligger i kommunen, både kommunala och fristående.
Barn per barngrupp är antalet barn delat med antalet grupper. Barn per årsarbetare räknar all personal som heltider. Förskollärare är andelen av personalen, räknad i heltider, som har förskollärarlegitimation. Kostnaden är kommunens kostnad per inskrivet barn och år.
Skolverkets riktmärke för barngrupperna är 6–12 barn för 1–3-åringar och 9–15 barn för 4–5-åringar. Det är inte bindande: Skolverket säger att gruppens storlek också hänger på personalens utbildning och antal och på lokalerna. Skolverket om riktmärket
Få det som ändras för din familj i inkorgen
Nya regler och belopp, återkallade barnprodukter och ny forskning om graviditet och småbarn, utvalt av redaktionen.