| Mått | 2025 | 2024 | Sverige |
|---|---|---|---|
| Barn i förskolan | 1 047 | 1 090 | 468 070 |
| Barngrupper | 75 | 77 | 30 708 |
| Barn per barngrupp | 14,0 | 14,2 | 15,3 |
| Barn per grupp, 1–3 år | 10,9 | 11,8 | 12,5 |
| Barn per grupp, 4–5 år | 16,5 | 17,4 | 16,2 |
| Barn per årsarbetare | 4,8 | 4,8 | 5,1 |
| Legitimerade förskollärare | 51 % | 50 % | 45 % |
| Barn 1–5 år i förskola | 90 % | 91 % | 86 % |
| Barn i fristående förskola | 26 % | 26 % | 23 % |
| Kostnad per barn och år | 188 200 kr | 189 300 kr | 195 900 kr |
Förskolor i Härnösands kommun
I Härnösands kommun gick 1 047 barn på 24 förskolor 15 oktober 2025. Barngrupperna var i snitt 14,0 barn, mot 15,3 i hela Sverige. 51 procent av personalen var legitimerade förskollärare, mot 45 procent i hela Sverige.
Härnösands kommun och hela Sverige 2025
Skolverkets riktmärke för barngruppernas storlek är 6–12 barn för 1–3-åringar och 9–15 barn för 4–5-åringar. Förskollärare är andelen av personalen med förskollärarlegitimation.
Barn per barngrupp, år för år
Alla 24 förskolor i Härnösands kommun
I bokstavsordning, med siffrorna 15 oktober 2025. Siffrorna gäller en dag och säger inget om hur förskolan arbetar. En förskola med få barn kan ha stora skillnader från år till år, och en tom ruta betyder att Skolverket inte redovisar siffran.
| Förskola | Barn per grupp | Per årsarbetare | Förskollärare |
|---|---|---|---|
| Bondsjö Förskola | 17,0 | 5,7 | 61 % |
| Brännans Förskola | 18,0 | 4,6 | 62 % |
| Förskolan Ankaret | 12,7 | 4,5 | 41 % |
| Förskolan Fröet | 9,0 | 4,7 | 67 % |
| Förskolan Solsidan | 9,0 | 4,2 | 8 % |
| Föräldrakooperativet Tuvan Ekonomisk Förening | 12,0 | 4,2 | 52 % |
| Grönbackens Förskola | 15,3 | 4,6 | 57 % |
| Gånsviks Förskola | 16,0 | 5,2 | 73 % |
| Häggdånger Förskola | 10,0 | 4,8 | 54 % |
| Hälledals Förskola | 15,0 | 5,0 | 50 % |
| Kastellskolans Förskola | 14,5 | 3,9 | 53 % |
| Lilla Förskolan Ekonomisk Förening Härnösand | 16,0 | 4,2 | 74 % |
| Marinans Förskola | 12,0 | 5,1 | 25 % |
| Murbergets Förskola | 12,8 | 5,0 | 82 % |
| Parkens Förskola | 13,6 | 5,0 | 30 % |
| Regnbågens Förskola | 12,0 | 4,1 | 35 % |
| Solstrålens Förskola | 13,0 | 4,1 | 34 % |
| Stigsjö Förskola | 16,3 | 4,9 | 21 % |
| Sörgårdens Förskola | 15,7 | 4,4 | 45 % |
| Tjäderns Förskola | 18,0 | 5,5 | 62 % |
| Tullportens Förskola | 14,5 | 4,8 | 64 % |
| Vårö Förskola | 8,0 | 5,2 | 67 % |
| Älandsbro Förskola | 15,2 | 4,9 | 57 % |
| Ängets Förskola | 12,3 | 5,9 | 52 % |
Maxtaxan
Härnösands kommun har maxtaxa, som alla kommuner. Förskolan kostar högst 1 547 kronor i månaden för det första barnet, beroende på hushållets inkomst.
Fler kommuner i Västernorrlands län
Om siffrorna
Skolverket räknar barnen och personalen i förskolan en dag om året, 15 oktober, och publicerar siffrorna i april året efter. Siffrorna gäller förskolorna som ligger i kommunen, både kommunala och fristående.
Barn per barngrupp är antalet barn delat med antalet grupper. Barn per årsarbetare räknar all personal som heltider. Förskollärare är andelen av personalen, räknad i heltider, som har förskollärarlegitimation. Kostnaden är kommunens kostnad per inskrivet barn och år.
Skolverkets riktmärke för barngrupperna är 6–12 barn för 1–3-åringar och 9–15 barn för 4–5-åringar. Det är inte bindande: Skolverket säger att gruppens storlek också hänger på personalens utbildning och antal och på lokalerna. Skolverket om riktmärket
Få det som ändras för din familj i inkorgen
Nya regler och belopp, återkallade barnprodukter och ny forskning om graviditet och småbarn, utvalt av redaktionen.