| Mått | 2025 | 2024 | Sverige |
|---|---|---|---|
| Barn i förskolan | 2 228 | 2 401 | 468 070 |
| Barngrupper | 162 | 170 | 30 708 |
| Barn per barngrupp | 13,8 | 14,1 | 15,3 |
| Barn per grupp, 1–3 år | 11,1 | 11,5 | 12,5 |
| Barn per grupp, 4–5 år | 16,5 | 15,8 | 16,2 |
| Barn per årsarbetare | 5,2 | 5,4 | 5,1 |
| Legitimerade förskollärare | 62 % | 59 % | 45 % |
| Barn 1–5 år i förskola | 87 % | 87 % | 86 % |
| Barn i fristående förskola | 10 % | 10 % | 23 % |
| Kostnad per barn och år | 181 800 kr | 176 500 kr | 195 900 kr |
Förskolor i Örnsköldsviks kommun
I Örnsköldsviks kommun gick 2 228 barn på 53 förskolor 15 oktober 2025. Barngrupperna var i snitt 13,8 barn, mot 15,3 i hela Sverige. 62 procent av personalen var legitimerade förskollärare, mot 45 procent i hela Sverige.
Örnsköldsviks kommun och hela Sverige 2025
Skolverkets riktmärke för barngruppernas storlek är 6–12 barn för 1–3-åringar och 9–15 barn för 4–5-åringar. Förskollärare är andelen av personalen med förskollärarlegitimation.
Barn per barngrupp, år för år
Alla 53 förskolor i Örnsköldsviks kommun
I bokstavsordning, med siffrorna 15 oktober 2025. Siffrorna gäller en dag och säger inget om hur förskolan arbetar. En förskola med få barn kan ha stora skillnader från år till år, och en tom ruta betyder att Skolverket inte redovisar siffran.
| Förskola | Barn per grupp | Per årsarbetare | Förskollärare |
|---|---|---|---|
| Alne Förskola | 14,6 | 5,5 | 67 % |
| Banafjäls Förskola | 24,0 | 4,0 | 57 % |
| Bikupans Förskola | 20,0 | 6,5 | 76 % |
| Björna Förskola | 12,5 | 4,6 | 69 % |
| Björnens Förskola | 14,7 | 5,3 | 56 % |
| Bredbyns Förskola | 16,0 | 5,2 | 57 % |
| Duvans Förskola | 12,5 | 7,4 | 93 % |
| Faresta Föräldrakooperativ | 7,5 | 4,3 | 37 % |
| Forsens Förskola | 10,0 | 4,5 | 60 % |
| Fröja Förskola | 13,8 | 5,2 | 81 % |
| Förskolan Brandbilen Kooperativ | 11,0 | 4,1 | 30 % |
| Förskolan Pärlan | 5,0 | – | – |
| Förskolan Solstrålen | 8,0 | – | – |
| Föräldrakooperativet Stensödens Naturförskola | 7,0 | 4,8 | 29 % |
| Galaxens Förskola | 18,0 | 4,8 | 47 % |
| Genebackens Förskola | 18,0 | 5,5 | 70 % |
| Genekullens Förskola | 16,5 | 5,8 | 56 % |
| Gideå Förskola | 10,3 | 4,9 | 53 % |
| Gottne Förskola | 24,0 | 6,4 | 73 % |
| Haffsta Förskola | 13,4 | 6,0 | 60 % |
| Hemlings Förskola | 11,0 | – | – |
| Husums Förskola | 13,8 | 5,7 | 70 % |
| Hållängets Förskola | 16,0 | 5,4 | 63 % |
| Höglands Förskola | 20,0 | 6,3 | 64 % |
| Idbyns Förskola | 10,3 | 4,5 | 71 % |
| Järveds Förskola | 18,8 | 5,2 | 62 % |
| Kojans Förskola | 10,7 | 5,4 | 60 % |
| Kungabackens Förskola | 12,0 | 5,0 | 72 % |
| Kyrktuppens Förskola Församlingsdriven | 13,5 | 3,1 | 56 % |
| Köpmanholmens Förskola Bryggan | 12,7 | 5,6 | 54 % |
| Lilltjärnens Förskola | 14,8 | 6,0 | 69 % |
| Långviksmons Förskola Skogstrollet | 16,0 | 5,3 | 67 % |
| Mellansels Förskola | 17,5 | 6,1 | 65 % |
| Mobacken Kooperativ Ekonomisk Förening | 9,3 | 4,5 | 57 % |
| Molidens Förskola | 10,7 | 4,0 | 56 % |
| Morkullans Förskola Kooperativ | 10,0 | 5,1 | 38 % |
| Mycklings Förskola | 12,7 | 4,4 | 72 % |
| Norrflärke Förskola | 13,0 | – | – |
| Resans Förskola | 11,3 | 4,2 | 65 % |
| Ripan Förskola | 10,5 | 4,0 | 64 % |
| Rödluvans Förskola | 20,0 | 5,5 | 72 % |
| Sidensjö Förskola | 17,3 | 5,7 | 70 % |
| Själevads Förskola | 12,5 | 4,9 | 57 % |
| Sjölyckans Förskola | 14,9 | 5,7 | 66 % |
| Skogsgläntans Förskola | 15,8 | 6,2 | 63 % |
| Skorpeds Förskola | 10,0 | – | – |
| Skärgårdens Förskola | 20,5 | 7,2 | 48 % |
| Stjärnans Förskola | 15,0 | 5,0 | 100 % |
| Sunnanängs Förskola | 16,2 | 6,3 | 59 % |
| Trehörningsjö Förskola Kotten | 11,0 | – | – |
| Västanå Förskola Fristående | 12,5 | 4,4 | 63 % |
| Ängsmarkens Förskola | 14,1 | 5,0 | 63 % |
| Örnsköldskolans Förskola | 13,6 | 5,1 | 70 % |
Maxtaxan
Örnsköldsviks kommun har maxtaxa, som alla kommuner. Förskolan kostar högst 1 547 kronor i månaden för det första barnet, beroende på hushållets inkomst.
Fler kommuner i Västernorrlands län
Om siffrorna
Skolverket räknar barnen och personalen i förskolan en dag om året, 15 oktober, och publicerar siffrorna i april året efter. Siffrorna gäller förskolorna som ligger i kommunen, både kommunala och fristående.
Barn per barngrupp är antalet barn delat med antalet grupper. Barn per årsarbetare räknar all personal som heltider. Förskollärare är andelen av personalen, räknad i heltider, som har förskollärarlegitimation. Kostnaden är kommunens kostnad per inskrivet barn och år.
Skolverkets riktmärke för barngrupperna är 6–12 barn för 1–3-åringar och 9–15 barn för 4–5-åringar. Det är inte bindande: Skolverket säger att gruppens storlek också hänger på personalens utbildning och antal och på lokalerna. Skolverket om riktmärket
Få det som ändras för din familj i inkorgen
Nya regler och belopp, återkallade barnprodukter och ny forskning om graviditet och småbarn, utvalt av redaktionen.