| Mått | 2025 | 2024 | Sverige |
|---|---|---|---|
| Barn i förskolan | 4 070 | 4 332 | 468 070 |
| Barngrupper | 253 | 276 | 30 708 |
| Barn per barngrupp | 16,1 | 15,7 | 15,3 |
| Barn per grupp, 1–3 år | 13,6 | 13,2 | 12,5 |
| Barn per grupp, 4–5 år | 17,6 | 17,7 | 16,2 |
| Barn per årsarbetare | 5,0 | 4,8 | 5,1 |
| Legitimerade förskollärare | 45 % | 42 % | 45 % |
| Barn 1–5 år i förskola | 88 % | 90 % | 86 % |
| Barn i fristående förskola | 10 % | 10 % | 23 % |
| Kostnad per barn och år | 189 300 kr | 189 700 kr | 195 900 kr |
Förskolor i Sundsvalls kommun
I Sundsvalls kommun gick 4 070 barn på 74 förskolor 15 oktober 2025. Barngrupperna var i snitt 16,1 barn, mot 15,3 i hela Sverige. 45 procent av personalen var legitimerade förskollärare, mot 45 procent i hela Sverige.
Sundsvalls kommun och hela Sverige 2025
Skolverkets riktmärke för barngruppernas storlek är 6–12 barn för 1–3-åringar och 9–15 barn för 4–5-åringar. Förskollärare är andelen av personalen med förskollärarlegitimation.
Barn per barngrupp, år för år
Alla 74 förskolor i Sundsvalls kommun
I bokstavsordning, med siffrorna 15 oktober 2025. Siffrorna gäller en dag och säger inget om hur förskolan arbetar. En förskola med få barn kan ha stora skillnader från år till år, och en tom ruta betyder att Skolverket inte redovisar siffran.
| Förskola | Barn per grupp | Per årsarbetare | Förskollärare |
|---|---|---|---|
| Anundgårds Förskola | 8,0 | 2,7 | 0 % |
| Baldersvägens Förskola | 17,5 | 4,4 | 50 % |
| Bosvedjans Förskola | 14,7 | 5,0 | 54 % |
| Bågens Förskola | 16,5 | 5,5 | 36 % |
| Bällsta Förskola | 20,8 | 5,9 | 29 % |
| Copernicus Förskola | 16,0 | 4,7 | 37 % |
| Drakstadens Förskola | 20,0 | 2,8 | 9 % |
| Essviks Förskola | 17,5 | 4,1 | 44 % |
| Forsa Förskola | 16,7 | 6,7 | 60 % |
| Forskarens Förskola | 14,0 | 7,3 | 65 % |
| Fyrens Förskola | 18,0 | 4,9 | 37 % |
| Fågelgränds Förskola | 17,3 | 4,7 | 47 % |
| Förskolan Blå Draken | 17,7 | 5,4 | 57 % |
| Förskolan Columbus | 15,5 | 4,5 | 56 % |
| Förskolan Drakägget Ab | 17,3 | 5,2 | 58 % |
| Förskolan Lilla Mullvaden | 14,5 | 5,4 | 22 % |
| Förskolan Optimus | 13,7 | 4,3 | 69 % |
| Geijer Förskola | 16,0 | 5,5 | 54 % |
| Granlohögs Förskola | 17,3 | 5,8 | 44 % |
| Haga Förskola | 17,5 | 5,6 | 62 % |
| Hemmanets Förskola | 17,5 | 5,8 | 33 % |
| Humlans Förskola | 14,2 | 4,1 | 28 % |
| Härmsta Förskola | 15,3 | 5,5 | 55 % |
| Indals Förskola | 12,8 | 4,4 | 45 % |
| Klingsta Förskola | 14,3 | 6,1 | 57 % |
| Klockarbergets Förskola | 15,5 | 3,4 | 43 % |
| Korsta Förskola | 16,3 | 7,1 | 58 % |
| Kronans Förskola | 16,3 | 5,3 | 53 % |
| Kubens Förskola | 21,0 | 4,1 | 48 % |
| Kulans Förskola | 15,8 | 4,9 | 65 % |
| Lanternans Förskola | 13,3 | 5,0 | 50 % |
| Lidens Förskola | 20,0 | 3,8 | 57 % |
| Lucksta Förskola | 19,0 | 9,5 | 25 % |
| Lärarens Förskola | 18,0 | 4,6 | 59 % |
| Metropols Förskola | 9,5 | 3,7 | 39 % |
| Mjösunds Förskola | 17,3 | 6,1 | 56 % |
| Nacksta Förskola | 16,7 | 6,0 | 41 % |
| Nedansjö Förskola | 13,5 | 4,5 | 50 % |
| Nolby Förskola | 15,7 | 4,0 | 40 % |
| Nolbykullens Förskola | 16,0 | 4,4 | 25 % |
| Polstjärnans Förskola | 18,3 | 5,1 | 44 % |
| Regnbågens Förskola | 13,3 | 4,1 | 28 % |
| Riddarens Förskola | 16,3 | 5,3 | 41 % |
| Robäckens Förskola | 17,8 | 5,8 | 43 % |
| Rondellens Förskola | 16,3 | 4,2 | 64 % |
| Rönnbackens Förskola | 17,5 | 7,2 | 28 % |
| Sidsjö Förskola | 15,5 | 4,1 | 51 % |
| Skogsparkens Förskola | 17,5 | 4,8 | 59 % |
| Skottsunds Förskola | 19,0 | 5,5 | 36 % |
| Skönsmons Förskola | 16,0 | 4,6 | 57 % |
| Snurrans Förskola | 18,3 | 6,1 | 33 % |
| Solens Montessoriförskola | 18,0 | 5,1 | 51 % |
| Solrosens Förskola | 17,0 | 5,4 | 37 % |
| Solstrålens Förskola | 12,3 | 4,0 | 34 % |
| Spelevinkens Förskola | 15,7 | 6,0 | 30 % |
| Stjärnans Förskola | 15,7 | 6,1 | 52 % |
| Storkens Förskola | 14,0 | 4,3 | 66 % |
| Stormlyktans Förskola | 18,0 | 5,6 | 6 % |
| Strandgårdens Förskola | 14,7 | 6,4 | 55 % |
| Stångå Förskola | 15,0 | 4,5 | 15 % |
| Stöde Förskola | 16,0 | 4,3 | 35 % |
| Sundsvalls Montessoriförskola | 14,4 | 4,5 | 56 % |
| Södra Bergets Förskola | 18,8 | 6,3 | 65 % |
| Sörängsbackens Förskola | 14,5 | 3,3 | 43 % |
| Tallvägens Förskola | 16,4 | 4,6 | 50 % |
| Trädets Förskola | 17,0 | 4,9 | 29 % |
| Vallens Förskola | 15,1 | 5,1 | 46 % |
| Vapelskogens Förskola | 16,3 | 5,4 | 67 % |
| Vibacke Förskola | 18,0 | 5,5 | 42 % |
| Vikingens Förskola | 17,8 | 5,6 | 62 % |
| Vretens Förskola | 15,2 | 4,2 | 38 % |
| Vårbackens Förskola | 10,0 | 5,0 | 17 % |
| Ängoms Förskola | 18,0 | 6,0 | 50 % |
| Äppellunda Förskola | 17,8 | 5,2 | 29 % |
Maxtaxan
Sundsvalls kommun har maxtaxa, som alla kommuner. Förskolan kostar högst 1 547 kronor i månaden för det första barnet, beroende på hushållets inkomst.
Fler kommuner i Västernorrlands län
Om siffrorna
Skolverket räknar barnen och personalen i förskolan en dag om året, 15 oktober, och publicerar siffrorna i april året efter. Siffrorna gäller förskolorna som ligger i kommunen, både kommunala och fristående.
Barn per barngrupp är antalet barn delat med antalet grupper. Barn per årsarbetare räknar all personal som heltider. Förskollärare är andelen av personalen, räknad i heltider, som har förskollärarlegitimation. Kostnaden är kommunens kostnad per inskrivet barn och år.
Skolverkets riktmärke för barngrupperna är 6–12 barn för 1–3-åringar och 9–15 barn för 4–5-åringar. Det är inte bindande: Skolverket säger att gruppens storlek också hänger på personalens utbildning och antal och på lokalerna. Skolverket om riktmärket
Få det som ändras för din familj i inkorgen
Nya regler och belopp, återkallade barnprodukter och ny forskning om graviditet och småbarn, utvalt av redaktionen.