| Mått | 2025 | 2024 | Sverige |
|---|---|---|---|
| Barn i förskolan | 1 071 | 1 121 | 468 070 |
| Barngrupper | 72 | 74 | 30 708 |
| Barn per barngrupp | 14,9 | 15,1 | 15,3 |
| Barn per grupp, 1–3 år | 11,8 | 12,4 | 12,5 |
| Barn per grupp, 4–5 år | 15,5 | 16,5 | 16,2 |
| Barn per årsarbetare | 4,9 | 4,9 | 5,1 |
| Legitimerade förskollärare | 62 % | 56 % | 45 % |
| Barn 1–5 år i förskola | 90 % | 90 % | 86 % |
| Barn i fristående förskola | 28 % | 26 % | 23 % |
| Kostnad per barn och år | 185 900 kr | 185 800 kr | 195 900 kr |
Förskolor i Bollnäs kommun
I Bollnäs kommun gick 1 071 barn på 24 förskolor 15 oktober 2025. Barngrupperna var i snitt 14,9 barn, mot 15,3 i hela Sverige. 62 procent av personalen var legitimerade förskollärare, mot 45 procent i hela Sverige.
Bollnäs kommun och hela Sverige 2025
Skolverkets riktmärke för barngruppernas storlek är 6–12 barn för 1–3-åringar och 9–15 barn för 4–5-åringar. Förskollärare är andelen av personalen med förskollärarlegitimation.
Barn per barngrupp, år för år
Alla 24 förskolor i Bollnäs kommun
I bokstavsordning, med siffrorna 15 oktober 2025. Siffrorna gäller en dag och säger inget om hur förskolan arbetar. En förskola med få barn kan ha stora skillnader från år till år, och en tom ruta betyder att Skolverket inte redovisar siffran.
| Förskola | Barn per grupp | Per årsarbetare | Förskollärare |
|---|---|---|---|
| Backstugans Förskola | 17,0 | 4,9 | 67 % |
| Björkbackens Förskola | 16,0 | 5,0 | 62 % |
| Björktjära Förskola | 16,5 | 5,3 | 74 % |
| Dibber Lekstugans Förskola | 14,0 | 5,5 | 20 % |
| Fiskens Förskola | 16,3 | 5,3 | 64 % |
| Fjällmyra Förskola | 13,3 | 4,9 | 50 % |
| Förskolan Regnbågen | 13,3 | 5,0 | 65 % |
| Granbergs Förskola | 12,7 | 3,7 | 63 % |
| Gula Husets Förskola | 15,7 | 5,8 | 76 % |
| Hamregårds Förskola | 16,5 | 4,9 | 71 % |
| Hobergets Förskola | 15,0 | 4,6 | 76 % |
| Julibackens Idrottsförskola | 13,0 | 4,4 | 25 % |
| Kaplangårdens Förskola | 15,0 | 5,0 | 67 % |
| Kilbergets Förskola | 18,3 | 6,1 | 67 % |
| Killevippen Föräldrakooperativ | 11,0 | 5,8 | 84 % |
| Klockargårdens Förskola | 14,7 | 4,4 | 71 % |
| Nyhedsbackens Förskola | 16,5 | 5,9 | 64 % |
| Nyhemsgårdens Förskola | 12,3 | 4,1 | 67 % |
| Rengsjö Förskola | 17,0 | 4,7 | 53 % |
| Segersta Förskola | 13,0 | 5,1 | 59 % |
| Sörängs Förskola | 19,7 | 5,7 | 52 % |
| Vallsta Förskola | 14,3 | 4,3 | 64 % |
| Västansjö Förskola | 9,0 | 5,1 | 100 % |
| Växsjö Byskolan Fjärilens Förskola | 12,0 | 5,0 | 28 % |
Maxtaxan
Bollnäs kommun har maxtaxa, som alla kommuner. Förskolan kostar högst 1 547 kronor i månaden för det första barnet, beroende på hushållets inkomst.
Fler kommuner i Gävleborgs län
Om siffrorna
Skolverket räknar barnen och personalen i förskolan en dag om året, 15 oktober, och publicerar siffrorna i april året efter. Siffrorna gäller förskolorna som ligger i kommunen, både kommunala och fristående.
Barn per barngrupp är antalet barn delat med antalet grupper. Barn per årsarbetare räknar all personal som heltider. Förskollärare är andelen av personalen, räknad i heltider, som har förskollärarlegitimation. Kostnaden är kommunens kostnad per inskrivet barn och år.
Skolverkets riktmärke för barngrupperna är 6–12 barn för 1–3-åringar och 9–15 barn för 4–5-åringar. Det är inte bindande: Skolverket säger att gruppens storlek också hänger på personalens utbildning och antal och på lokalerna. Skolverket om riktmärket
Få det som ändras för din familj i inkorgen
Nya regler och belopp, återkallade barnprodukter och ny forskning om graviditet och småbarn, utvalt av redaktionen.