| Mått | 2025 | 2024 | Sverige |
|---|---|---|---|
| Barn i förskolan | 1 433 | 1 479 | 468 070 |
| Barngrupper | 89 | 94 | 30 708 |
| Barn per barngrupp | 16,1 | 15,7 | 15,3 |
| Barn per grupp, 1–3 år | 12,1 | 12,6 | 12,5 |
| Barn per grupp, 4–5 år | 20,5 | 18,4 | 16,2 |
| Barn per årsarbetare | 5,5 | 5,6 | 5,1 |
| Legitimerade förskollärare | 59 % | 59 % | 45 % |
| Barn 1–5 år i förskola | 89 % | 88 % | 86 % |
| Barn i fristående förskola | 6 % | 5 % | 23 % |
| Kostnad per barn och år | 191 800 kr | 183 000 kr | 195 900 kr |
Förskolor i Hudiksvalls kommun
I Hudiksvalls kommun gick 1 433 barn på 29 förskolor 15 oktober 2025. Barngrupperna var i snitt 16,1 barn, mot 15,3 i hela Sverige. 59 procent av personalen var legitimerade förskollärare, mot 45 procent i hela Sverige.
Hudiksvalls kommun och hela Sverige 2025
Skolverkets riktmärke för barngruppernas storlek är 6–12 barn för 1–3-åringar och 9–15 barn för 4–5-åringar. Förskollärare är andelen av personalen med förskollärarlegitimation.
Barn per barngrupp, år för år
Alla 29 förskolor i Hudiksvalls kommun
I bokstavsordning, med siffrorna 15 oktober 2025. Siffrorna gäller en dag och säger inget om hur förskolan arbetar. En förskola med få barn kan ha stora skillnader från år till år, och en tom ruta betyder att Skolverket inte redovisar siffran.
| Förskola | Barn per grupp | Per årsarbetare | Förskollärare |
|---|---|---|---|
| Björkbergs Förskola | 15,8 | 4,9 | 64 % |
| Den Föräldrakooperativa Waldorfförskolan Solbacken | 10,0 | 3,8 | 0 % |
| Edsta Förskola | 16,0 | 7,0 | 78 % |
| Enångers Förskola | 15,7 | 5,9 | 69 % |
| Fridhems Förskola | 20,0 | 6,5 | 84 % |
| Föräldrakooperativet Klockargården | 17,0 | 4,7 | 28 % |
| Glufsens Förskola | 18,0 | 4,0 | 20 % |
| Hasselbackens Förskola | 16,7 | 5,6 | 52 % |
| Helenedals Förskola | 16,4 | 5,3 | 57 % |
| Humlans Förskola | 17,2 | 4,9 | 61 % |
| Håstaby Förskola | 18,7 | 5,5 | 76 % |
| Håstahöjdens Förskola | 14,3 | 4,2 | 65 % |
| I Ur Och Skur Förskola | 16,5 | 7,2 | 57 % |
| Klippans Förskola | 14,0 | 4,7 | 49 % |
| Kristinebergs Förskola | 19,7 | 7,0 | 64 % |
| Kålhagens Förskola | 17,5 | 4,7 | 73 % |
| Linfröets Förskola | 14,3 | 5,4 | 57 % |
| Malsta Förskola | 16,0 | 5,8 | 73 % |
| Njutångers Förskola | 16,0 | 5,4 | 40 % |
| Norrgårdens Förskola | 14,5 | 5,7 | 74 % |
| Nyponrosens Förskola | 19,0 | – | – |
| Skogsgläntans Förskola | 13,5 | 5,5 | 73 % |
| Smedjans Förskola | 17,7 | 5,4 | 49 % |
| Solbågens Förskola | 19,0 | 6,9 | 100 % |
| Stömne Förskola | 16,5 | 5,5 | 27 % |
| Svågadalens Förskola | 8,0 | – | – |
| Vesslans Förskola | 16,0 | 6,0 | 38 % |
| Västanvindens Förskola | 18,0 | 6,4 | 54 % |
| Åviks Förskola | 16,5 | 5,7 | 69 % |
Maxtaxan
Hudiksvalls kommun har maxtaxa, som alla kommuner. Förskolan kostar högst 1 547 kronor i månaden för det första barnet, beroende på hushållets inkomst.
Fler kommuner i Gävleborgs län
Om siffrorna
Skolverket räknar barnen och personalen i förskolan en dag om året, 15 oktober, och publicerar siffrorna i april året efter. Siffrorna gäller förskolorna som ligger i kommunen, både kommunala och fristående.
Barn per barngrupp är antalet barn delat med antalet grupper. Barn per årsarbetare räknar all personal som heltider. Förskollärare är andelen av personalen, räknad i heltider, som har förskollärarlegitimation. Kostnaden är kommunens kostnad per inskrivet barn och år.
Skolverkets riktmärke för barngrupperna är 6–12 barn för 1–3-åringar och 9–15 barn för 4–5-åringar. Det är inte bindande: Skolverket säger att gruppens storlek också hänger på personalens utbildning och antal och på lokalerna. Skolverket om riktmärket
Få det som ändras för din familj i inkorgen
Nya regler och belopp, återkallade barnprodukter och ny forskning om graviditet och småbarn, utvalt av redaktionen.