| Mått | 2025 | 2024 | Sverige |
|---|---|---|---|
| Barn i förskolan | 10 450 | 10 295 | 468 070 |
| Barngrupper | 720 | 689 | 30 708 |
| Barn per barngrupp | 14,5 | 14,9 | 15,3 |
| Barn per grupp, 1–3 år | 12,0 | 12,4 | 12,5 |
| Barn per grupp, 4–5 år | 14,3 | 15,1 | 16,2 |
| Barn per årsarbetare | 5,6 | 5,3 | 5,1 |
| Legitimerade förskollärare | 38 % | 37 % | 45 % |
| Barn 1–5 år i förskola | 84 % | 80 % | 86 % |
| Barn i fristående förskola | 38 % | 35 % | 23 % |
| Kostnad per barn och år | 185 700 kr | 186 100 kr | 195 900 kr |
Förskolor i Uppsala kommun
I Uppsala kommun gick 10 450 barn på 199 förskolor 15 oktober 2025. Barngrupperna var i snitt 14,5 barn, mot 15,3 i hela Sverige. 38 procent av personalen var legitimerade förskollärare, mot 45 procent i hela Sverige.
Uppsala kommun och hela Sverige 2025
Skolverkets riktmärke för barngruppernas storlek är 6–12 barn för 1–3-åringar och 9–15 barn för 4–5-åringar. Förskollärare är andelen av personalen med förskollärarlegitimation.
Barn per barngrupp, år för år
Alla 199 förskolor i Uppsala kommun
I bokstavsordning, med siffrorna 15 oktober 2025. Siffrorna gäller en dag och säger inget om hur förskolan arbetar. En förskola med få barn kan ha stora skillnader från år till år, och en tom ruta betyder att Skolverket inte redovisar siffran.
| Förskola | Barn per grupp | Per årsarbetare | Förskollärare |
|---|---|---|---|
| Almunge Förskola | 12,3 | 5,6 | 29 % |
| Arkitektens Förskola | 16,7 | 6,2 | 35 % |
| Astrakanens Förskola | 12,2 | 5,9 | 46 % |
| Axelina Förskola | 18,0 | 6,5 | 43 % |
| Balingsta Förskola | 20,0 | 4,8 | 61 % |
| Barnbitens Förskola | 16,0 | – | – |
| Barnhagens Förskola | 13,5 | 6,0 | 58 % |
| Bellmans Förskola | 11,8 | 5,0 | 48 % |
| Bergabitens Förskola | 9,0 | 5,5 | 40 % |
| Berwalds Förskola | 12,7 | 4,9 | 38 % |
| Björkens Förskola | 13,5 | 4,3 | 32 % |
| Björkhagens Förskola, Ansgarskolorna | 12,0 | 4,8 | 39 % |
| Björklinge Förskola | 7,3 | 4,5 | 41 % |
| Boklundens Förskola, Ansgarskolorna | 13,5 | 5,5 | 31 % |
| Boländernas Förskola | 14,4 | 5,6 | 36 % |
| Botulvs Förskola | 16,0 | 4,9 | 46 % |
| Brune Förskola | 19,0 | 6,8 | 31 % |
| Bytorgets Förskola, Lisali | 8,3 | 4,9 | 36 % |
| Bälingeby Förskola | 15,3 | 5,7 | 38 % |
| Börjans Förskola | 14,3 | 4,9 | 55 % |
| Cas Djäknen | 17,8 | 5,5 | 39 % |
| Child Academy Ultuna | 17,3 | 5,0 | 39 % |
| Dalby Hage Förskola | 14,0 | 3,7 | 47 % |
| Danmarks Förskola | 8,8 | 5,1 | 34 % |
| Diabasens Förskola | 16,5 | 5,1 | 26 % |
| Dibber Källparkens Förskola | 8,7 | 4,9 | 38 % |
| Dibber St Johannes Förskola | 11,0 | 7,3 | 33 % |
| Dibber Årsta Förskola | 9,5 | 5,7 | 43 % |
| Dirigentens Förskola | 17,7 | 4,6 | 39 % |
| Duvans Förskola | 10,0 | 3,4 | 46 % |
| Edda Bandstolens Förskola | 15,3 | 6,0 | 51 % |
| Edda Gottsunda Förskola | 13,5 | 6,0 | 38 % |
| Edda Valsätra Förskola | 12,3 | 5,0 | 51 % |
| Edda Valthornets Förskola | 15,0 | 4,4 | 74 % |
| Ekbackens Förskola, Ansgarskolorna | 8,5 | 3,7 | 18 % |
| Ekeby Förskola, C Företaget | 15,5 | 5,5 | 48 % |
| Ekplantans Förskola | 13,0 | 4,9 | 41 % |
| Ekuddens Förskola | 19,8 | 6,6 | 36 % |
| Estia Förskola | 14,7 | 4,6 | 63 % |
| Fasanens Förskola | 16,5 | 4,9 | 51 % |
| Flogsta Förskola | 15,4 | 5,0 | 32 % |
| Flöjtens Förskola | 16,0 | 4,9 | 37 % |
| Frodeparkens Förskola | 18,6 | 6,5 | 40 % |
| Fullerö Förskola | 14,0 | 5,7 | 39 % |
| Funbo Förskola | 19,3 | 6,2 | 39 % |
| Fyrisvallens Förskola | 13,0 | 5,3 | 32 % |
| Fyrisåns Förskola, Kidz Education | 10,0 | – | – |
| Fålhagsledens Förskola | 19,0 | 6,3 | 32 % |
| Förskolan Barnasinnet, Lica Förskolor | 12,1 | 6,1 | 50 % |
| Förskolan Björkängen, Lica Förskolor | 6,0 | 5,9 | 25 % |
| Förskolan Da Vinci | 26,0 | 6,1 | 41 % |
| Förskolan Glader | 22,0 | 6,8 | 62 % |
| Förskolan Laxen | 17,0 | 5,3 | 55 % |
| Förskolan Skrindan, Lica Förskolor | 8,0 | 5,9 | 35 % |
| Förskolan Swedenborg, Lica Förskolor | 9,6 | 5,3 | 42 % |
| Förskolan Tärningen | 7,0 | – | – |
| Förskolan Villalära, Lica Förskolor | 8,0 | 5,6 | 54 % |
| Gamla Uppsala Förskola, Kidz Education | 17,3 | – | – |
| Gamla Uppsala Montessoriförskola | 12,4 | 5,2 | 38 % |
| Gjutformens Förskola | 16,0 | 5,9 | 32 % |
| Glimmerns Förskola | 17,0 | 5,2 | 37 % |
| Glinets Förskola | 10,0 | 4,5 | 51 % |
| Gluntens Montessoriförskola | 16,3 | 5,1 | 36 % |
| Grannbarnens Förskola | 17,0 | – | – |
| Grindstugans Förskola | 17,5 | 6,5 | 33 % |
| Grodans Förskola | 16,0 | 4,8 | 51 % |
| Gudruns Förskola | 13,3 | 6,2 | 47 % |
| Gåsens Förskola I Uppsala Ekonomisk Förening | 3,8 | 4,6 | 12 % |
| Gåvsta Förskola | 13,5 | 5,5 | 27 % |
| Hagmarkens Förskola | 19,5 | 6,7 | 33 % |
| Hagvidson Diamanten Ab | 7,6 | 5,4 | 41 % |
| Humlans Förskola, C Företaget | 24,0 | 6,1 | 49 % |
| Hyttans Förskola | 24,0 | 4,9 | 41 % |
| Hällby Förskola | 10,8 | 4,9 | 44 % |
| Höganäs Förskola | 15,3 | 6,6 | 47 % |
| I Ur Och Skur Pinneman | 26,0 | 4,5 | 34 % |
| Iors Förskola | 10,0 | 4,6 | 57 % |
| Jarlaparkens Förskola | 28,8 | 6,1 | 41 % |
| Jensen Förskola Gunsta | 15,6 | 6,1 | 39 % |
| Jensen Förskola Kåbo | 14,0 | 5,2 | 28 % |
| Jumkil Förskola | 18,0 | 6,2 | 17 % |
| Järlåsa Förskola | 15,0 | 6,2 | 34 % |
| Kamomillens Förskola | 14,2 | 4,9 | 40 % |
| Kastanjens Montessoriförskola | 11,3 | 4,5 | 30 % |
| Kims Förskola | 19,3 | 8,3 | 29 % |
| Klockarbols Förskola | 15,3 | 7,4 | 42 % |
| Kojans Förskola | 21,0 | – | – |
| Kråkskogens Förskola | 15,5 | 4,9 | 28 % |
| Kungsängens Förskola | 13,8 | 6,5 | 33 % |
| Kyrkklockans Förskola, Svenska Kyrkan | 9,0 | 3,7 | 30 % |
| Kåbo Förskola | 22,0 | 6,6 | 48 % |
| Kåbo Ängars Förskola, C Företaget | 13,0 | 7,1 | 82 % |
| Källparkens Förskola | 20,0 | 6,8 | 49 % |
| Lagerlöfs Förskola | 17,3 | 6,2 | 35 % |
| Lammets Förskola | 12,5 | 4,2 | 17 % |
| Lillgärdets Förskola | 15,0 | 6,0 | 36 % |
| Lillskutt Förskola | 22,0 | 5,1 | 41 % |
| Lilltuna Naturförskola, Lica Förskolor | 12,0 | 4,8 | 18 % |
| Lindbackens Förskola | 29,0 | 5,8 | 29 % |
| Lindparkens Förskola | 21,0 | 6,5 | 39 % |
| Lingonbackens Förskola | 25,0 | 5,0 | 51 % |
| Liten Lär, Småbarnsskola | 19,6 | 4,6 | 19 % |
| Lustigkullens Förskola | 12,0 | 5,6 | 26 % |
| Luthagens Förskola | 17,3 | 5,9 | 33 % |
| Lyckebo Förskola | 18,8 | 6,8 | 42 % |
| Länna Förskola | 12,7 | 6,7 | 35 % |
| Lövstalöts Förskola | 15,3 | 5,9 | 46 % |
| Majgårdens Förskola, Ansgarskolorna | 13,5 | 5,0 | 29 % |
| Malmvågens Förskola | 19,7 | 6,1 | 30 % |
| Mollys Farm | 5,0 | 5,1 | 13 % |
| Molnets Förskola | 16,1 | 6,4 | 32 % |
| Myggans Förskola | 12,0 | 4,9 | 43 % |
| Myrgångens Förskola | 22,0 | 6,2 | 27 % |
| Norlandia Förskolor Bäcklösa | 11,7 | 5,5 | 27 % |
| Norlandia Förskolor Karlsro | 9,0 | 3,8 | 42 % |
| Norlandia Förskolor Kvarnen | 12,1 | 5,5 | 19 % |
| Norlandia Förskolor Seminariet | 15,7 | 5,2 | 44 % |
| Norlandia Förskolor Skölsta | 9,6 | 5,9 | 37 % |
| Norlandia Förskolor Svartbäcken | 13,0 | 6,7 | 26 % |
| Norlandia Förskolor Uppdraget | 6,5 | 4,3 | 67 % |
| Norlandia Förskolor Uppfinnaren | 9,0 | 4,7 | 32 % |
| Norlandia Förskolor Upplevelsen | 11,9 | 6,1 | 39 % |
| Norlandia Förskolor Upptäckten | 11,5 | 5,9 | 32 % |
| Norlandia Förskolor Utmanaren | 12,3 | 6,1 | 25 % |
| Nyponets Förskola | 13,5 | 4,7 | 34 % |
| Näktergalens Waldorfförskola | 6,3 | 3,4 | 8 % |
| Närdaghemmets Förskola | 9,5 | 3,8 | 31 % |
| Näsdalens Förskola | 16,0 | – | – |
| Opalens Förskola | 18,0 | 5,4 | 30 % |
| Orrparkens Förskola | 18,8 | 6,9 | 34 % |
| Parkens Förskola | 17,5 | 4,7 | 39 % |
| Petterslunds Förskola | 16,7 | 5,1 | 26 % |
| Pilfinkens Montessoriförskola | 11,0 | 6,9 | 31 % |
| Plantans Förskola | 10,0 | 4,9 | 59 % |
| Prästgårdens Förskola, Svenska Kyrkan | 10,0 | 4,7 | 31 % |
| Rackarbergets Förskola | 11,0 | 5,5 | 34 % |
| Rackarungen | 18,0 | 6,0 | 35 % |
| Ramsjö Förskola | 16,0 | 6,2 | 40 % |
| Ramsta Förskola | 12,4 | 6,7 | 38 % |
| Ringarens Förskola | 26,4 | 4,9 | 45 % |
| Ringmurens Förskola | 16,0 | 6,4 | 37 % |
| Rosendals Förskola | 14,1 | 6,5 | 45 % |
| Rosengårdens Waldorfförskola | 11,0 | 5,9 | 69 % |
| Röda Stugans Förskola, Lisali | 22,0 | 5,2 | 49 % |
| Sagoskogens Förskola, Lisali | 29,0 | 5,1 | 21 % |
| Salabacke Förskola | 18,0 | 5,3 | 44 % |
| Sjumilaskogens Förskola | 18,3 | 5,1 | 19 % |
| Skogsbackens Förskola | 15,2 | 6,9 | 34 % |
| Skogsgläntans Förskola, C Företaget | 18,0 | – | – |
| Skogstorpets Förskola | 14,3 | 6,2 | 40 % |
| Skyttelns Förskola | 14,3 | 5,4 | 52 % |
| Skyttorps Förskola | 15,5 | 4,8 | 45 % |
| Skölsta Förskola | 24,0 | 6,9 | 43 % |
| Slavsta Förskola | 15,3 | 5,9 | 38 % |
| Smulans Förskola | 9,8 | 4,1 | 23 % |
| Småfolkets Förskola, Lisali | 26,0 | 5,3 | 44 % |
| Solrosens Förskola, Svenska Kyrkan | 8,0 | 5,2 | 64 % |
| Solskenets Förskola, C Företaget | 18,8 | 5,0 | 45 % |
| Solstugans Förskola | 18,0 | – | – |
| Sopranens Förskola | 14,8 | 5,2 | 34 % |
| Spinnrockens Förskola | 13,3 | 5,5 | 26 % |
| Stabby Montessoriförskola | 20,0 | 5,7 | 31 % |
| Stadsskogens Förskola | 14,8 | 6,0 | 33 % |
| Sten Stures Förskola | 16,0 | 6,5 | 37 % |
| Stenhammars Förskola | 19,0 | 5,0 | 48 % |
| Stenhällens Förskola | 14,7 | 4,5 | 31 % |
| Stenrösets Förskola | 16,5 | 5,4 | 35 % |
| Sunnersta Naturförskola, Lica Förskolor | 10,0 | 6,1 | 41 % |
| Svanens Förskola | 16,0 | 3,9 | 18 % |
| Sävja Förskola | 11,0 | 4,4 | 33 % |
| Tallens Förskola | 17,0 | 4,9 | 39 % |
| Tellusbarn Sparrisen | 14,3 | 4,6 | 40 % |
| Tellusbarn Tulpanen | 10,8 | 5,1 | 36 % |
| Tittuts Förskola, Lisali | 23,0 | 4,8 | 40 % |
| Tiunda Förskola | 21,7 | 6,0 | 28 % |
| Trasthagens Förskola | 14,8 | 6,2 | 38 % |
| Tullmästaren Förskola | 18,0 | 6,2 | 33 % |
| Tunabarnens Förskola | 13,5 | 5,0 | 18 % |
| Tunaparkens Förskola | 15,8 | 6,0 | 42 % |
| Täljstenens Förskola | 11,5 | 5,5 | 21 % |
| Uppsala Montessori | 15,6 | 5,3 | 31 % |
| Uppsala Montessoriförskola | 12,0 | 4,9 | 56 % |
| Uppsävja Förskola | 20,0 | 8,0 | 50 % |
| Videungens Förskola | 23,0 | 5,7 | 59 % |
| Vildrosens Förskola, Svenska Kyrkan | 7,7 | 4,0 | 60 % |
| Vintergatans Förskola | 13,7 | 5,6 | 35 % |
| Voksenåsens Förskola | 17,5 | 5,6 | 32 % |
| Von Bahrs Förskola | 31,8 | 4,9 | 40 % |
| Vretens Förskola | 17,8 | 6,3 | 28 % |
| Vänge Förskola | 17,3 | 6,4 | 35 % |
| Västra Stenhagens Förskola | 15,5 | 5,3 | 32 % |
| Växthuset Förskola | 17,3 | 5,9 | 36 % |
| Yrsa Förskola | 14,5 | 5,1 | 72 % |
| Årikets Förskola | 15,8 | 6,0 | 49 % |
| Årstaparkens Förskola | 12,6 | 5,9 | 43 % |
| Åsiktens Förskola | 15,3 | 5,9 | 36 % |
| Äppellundens Förskola | 18,0 | 7,7 | 22 % |
| Äventyrets Förskola, C Företaget | 13,3 | – | – |
| Österledens Förskola | 17,1 | 5,5 | 35 % |
Maxtaxan
Uppsala kommun har maxtaxa, som alla kommuner. Förskolan kostar högst 1 547 kronor i månaden för det första barnet, beroende på hushållets inkomst.
Fler kommuner i Uppsala län
Om siffrorna
Skolverket räknar barnen och personalen i förskolan en dag om året, 15 oktober, och publicerar siffrorna i april året efter. Siffrorna gäller förskolorna som ligger i kommunen, både kommunala och fristående.
Barn per barngrupp är antalet barn delat med antalet grupper. Barn per årsarbetare räknar all personal som heltider. Förskollärare är andelen av personalen, räknad i heltider, som har förskollärarlegitimation. Kostnaden är kommunens kostnad per inskrivet barn och år.
Skolverkets riktmärke för barngrupperna är 6–12 barn för 1–3-åringar och 9–15 barn för 4–5-åringar. Det är inte bindande: Skolverket säger att gruppens storlek också hänger på personalens utbildning och antal och på lokalerna. Skolverket om riktmärket
Få det som ändras för din familj i inkorgen
Nya regler och belopp, återkallade barnprodukter och ny forskning om graviditet och småbarn, utvalt av redaktionen.