| Mått | 2025 | 2024 | Sverige |
|---|---|---|---|
| Barn i förskolan | 2 609 | 2 668 | 468 070 |
| Barngrupper | 151 | 159 | 30 708 |
| Barn per barngrupp | 17,3 | 16,8 | 15,3 |
| Barn per grupp, 1–3 år | 14,3 | 13,7 | 12,5 |
| Barn per grupp, 4–5 år | 17,2 | 17,1 | 16,2 |
| Barn per årsarbetare | 5,7 | 5,5 | 5,1 |
| Legitimerade förskollärare | 56 % | 53 % | 45 % |
| Barn 1–5 år i förskola | 85 % | 85 % | 86 % |
| Barn i fristående förskola | 12 % | 12 % | 23 % |
| Kostnad per barn och år | 203 100 kr | 203 300 kr | 195 900 kr |
Förskolor i Trollhättans kommun
I Trollhättans kommun gick 2 609 barn på 43 förskolor 15 oktober 2025. Barngrupperna var i snitt 17,3 barn, mot 15,3 i hela Sverige. 56 procent av personalen var legitimerade förskollärare, mot 45 procent i hela Sverige.
Trollhättans kommun och hela Sverige 2025
Skolverkets riktmärke för barngruppernas storlek är 6–12 barn för 1–3-åringar och 9–15 barn för 4–5-åringar. Förskollärare är andelen av personalen med förskollärarlegitimation.
Barn per barngrupp, år för år
Alla 43 förskolor i Trollhättans kommun
I bokstavsordning, med siffrorna 15 oktober 2025. Siffrorna gäller en dag och säger inget om hur förskolan arbetar. En förskola med få barn kan ha stora skillnader från år till år, och en tom ruta betyder att Skolverket inte redovisar siffran.
| Förskola | Barn per grupp | Per årsarbetare | Förskollärare |
|---|---|---|---|
| Blåvingens Förskola | 19,7 | 6,7 | 55 % |
| Citronfjärilens Förskola | 16,8 | 5,2 | 52 % |
| Ejderns Förskola | 30,0 | 5,9 | 59 % |
| Forsens Förskola | 15,3 | 4,5 | 49 % |
| Fridaförskola | 12,3 | 5,4 | 49 % |
| Förskola Pettersberg | 16,3 | 6,4 | 39 % |
| Förskola Röllekan | 19,5 | 5,1 | 39 % |
| Gulsparvens Förskola | 16,8 | 5,3 | 61 % |
| Husarens Förskola | 17,5 | 6,7 | 71 % |
| Hörngatans Förskola | 19,0 | 5,5 | 64 % |
| Kritans Förskola | 18,0 | 5,9 | 54 % |
| Kvarnens Förskola | 19,0 | 5,5 | 43 % |
| Källstorpsbackens Förskola | 19,0 | 5,5 | 62 % |
| Kärrviolens Förskola | 18,3 | 6,9 | 75 % |
| Lillegårdens Förskola | 19,0 | 6,1 | 63 % |
| Lindåsens Förskola | 16,0 | 6,3 | 73 % |
| Lokets Förskola | 17,8 | 5,2 | 57 % |
| Lyckans Förskola | 18,3 | 5,7 | 73 % |
| Maskrosens Förskola | 16,3 | 5,2 | 63 % |
| Mioäpplets Förskola | 15,0 | 7,4 | 100 % |
| Montessoriskolan Trilobiten | 10,7 | 4,0 | 25 % |
| Myggans Förskola | 18,4 | 5,7 | 59 % |
| Mätbandets Förskola | 20,0 | 6,8 | 66 % |
| Nya Skolan Förskolan Egna Hem | 16,3 | 5,1 | 52 % |
| Simsnäppans Förskola | 17,2 | 5,9 | 39 % |
| Skinnemo Förskola | 16,0 | 7,4 | 54 % |
| Skogslyckans Förskola | 12,0 | – | – |
| Smultronets Förskola | 24,0 | – | – |
| Solgårdens Förskola | 14,3 | 5,2 | 48 % |
| Solstrålens Förskola | 12,5 | – | – |
| Solurets Förskola | 15,5 | 6,3 | 59 % |
| Spiltans Förskola | 17,6 | 5,0 | 52 % |
| Stommens Förskola | 30,3 | 5,7 | 63 % |
| Storkens Förskola | 17,7 | 6,3 | 55 % |
| Stämportens Förskola | 17,8 | 6,4 | 53 % |
| Sädesärlans Förskola | 18,0 | 6,1 | 65 % |
| Toppluvans Förskola | 18,1 | 5,5 | 51 % |
| Tornets Förskola | 15,0 | 4,7 | 62 % |
| Vindans Förskola | 28,0 | 4,7 | 50 % |
| Vitsippans Förskola | 18,3 | 5,4 | 51 % |
| Vällingklockans Förskola | 17,4 | 5,2 | 53 % |
| Äventyrets Förskola | 17,0 | 5,8 | 60 % |
| Örtagårdens Förskola | 17,5 | 5,9 | 66 % |
Maxtaxan
Trollhättans kommun har maxtaxa, som alla kommuner. Förskolan kostar högst 1 547 kronor i månaden för det första barnet, beroende på hushållets inkomst.
Fler kommuner i Västra Götalands län
- Härryda
- Partille
- Öckerö
- Stenungsund
- Tjörn
- Orust
- Sotenäs
- Munkedal
- Tanum
- Dals-Ed
- Färgelanda
- Ale
- Lerum
- Vårgårda
- Bollebygd
- Grästorp
- Essunga
- Karlsborg
- Gullspång
- Tranemo
- Bengtsfors
- Mellerud
- Lilla Edet
- Mark
- Svenljunga
- Herrljunga
- Vara
- Götene
- Tibro
- Töreboda
- Göteborg
- Mölndal
- Kungälv
- Lysekil
- Uddevalla
- Strömstad
- Vänersborg
- Alingsås
- Borås
- Ulricehamn
- Åmål
- Mariestad
- Lidköping
- Skara
- Skövde
- Hjo
- Tidaholm
- Falköping
Om siffrorna
Skolverket räknar barnen och personalen i förskolan en dag om året, 15 oktober, och publicerar siffrorna i april året efter. Siffrorna gäller förskolorna som ligger i kommunen, både kommunala och fristående.
Barn per barngrupp är antalet barn delat med antalet grupper. Barn per årsarbetare räknar all personal som heltider. Förskollärare är andelen av personalen, räknad i heltider, som har förskollärarlegitimation. Kostnaden är kommunens kostnad per inskrivet barn och år.
Skolverkets riktmärke för barngrupperna är 6–12 barn för 1–3-åringar och 9–15 barn för 4–5-åringar. Det är inte bindande: Skolverket säger att gruppens storlek också hänger på personalens utbildning och antal och på lokalerna. Skolverket om riktmärket
Få det som ändras för din familj i inkorgen
Nya regler och belopp, återkallade barnprodukter och ny forskning om graviditet och småbarn, utvalt av redaktionen.