| Mått | 2025 | 2024 | Sverige |
|---|---|---|---|
| Barn i förskolan | 3 248 | 3 609 | 468 070 |
| Barngrupper | 201 | 207 | 30 708 |
| Barn per barngrupp | 16,2 | 17,4 | 15,3 |
| Barn per grupp, 1–3 år | 13,6 | 13,6 | 12,5 |
| Barn per grupp, 4–5 år | 15,9 | 18,5 | 16,2 |
| Barn per årsarbetare | 5,1 | 5,1 | 5,1 |
| Legitimerade förskollärare | 44 % | 41 % | 45 % |
| Barn 1–5 år i förskola | 90 % | 90 % | 86 % |
| Barn i fristående förskola | 5 % | 5 % | 23 % |
| Kostnad per barn och år | 198 800 kr | 183 100 kr | 195 900 kr |
Förskolor i Skellefteå kommun
I Skellefteå kommun gick 3 248 barn på 84 förskolor 15 oktober 2025. Barngrupperna var i snitt 16,2 barn, mot 15,3 i hela Sverige. 44 procent av personalen var legitimerade förskollärare, mot 45 procent i hela Sverige.
Skellefteå kommun och hela Sverige 2025
Skolverkets riktmärke för barngruppernas storlek är 6–12 barn för 1–3-åringar och 9–15 barn för 4–5-åringar. Förskollärare är andelen av personalen med förskollärarlegitimation.
Barn per barngrupp, år för år
Alla 84 förskolor i Skellefteå kommun
I bokstavsordning, med siffrorna 15 oktober 2025. Siffrorna gäller en dag och säger inget om hur förskolan arbetar. En förskola med få barn kan ha stora skillnader från år till år, och en tom ruta betyder att Skolverket inte redovisar siffran.
| Förskola | Barn per grupp | Per årsarbetare | Förskollärare |
|---|---|---|---|
| Barnportalens Förskola | 17,3 | 4,5 | 56 % |
| Birkagårds Förskola | 15,5 | 4,8 | 26 % |
| Björkbackens Förskola | 13,0 | 3,5 | 25 % |
| Björnåkers Förskola | 16,0 | 5,2 | 39 % |
| Bruks Förskola | 12,0 | 3,5 | 45 % |
| Brännans Förskola | 18,8 | 6,4 | 42 % |
| Byggklossens Förskola | 18,2 | 6,4 | 52 % |
| Degerbyns Förskola | 16,0 | 5,3 | 63 % |
| Drängsmarks Förskola | 19,5 | 4,9 | 33 % |
| Drömgårdens Förskola | 17,5 | 4,3 | 56 % |
| Enebackens Förskola | 18,5 | 5,4 | 56 % |
| Falkträskets Förskola | 17,2 | 5,4 | 42 % |
| Frögatans Förskola | 8,5 | – | – |
| Furunäs Förskola | 13,7 | 7,0 | 79 % |
| Föräldrakooperativet Bulleribock | 11,5 | 5,1 | 33 % |
| Getbergets Ob-Förskola | 17,0 | 4,2 | 26 % |
| Gómorronsol | 17,0 | 5,7 | 49 % |
| Hagens Förskola | 16,7 | 5,4 | 44 % |
| Hamnens Förskola | 17,8 | 4,8 | 46 % |
| Hemgårdens Förskola | 18,0 | 4,7 | 53 % |
| Hjoggböle Förskola | 17,5 | 5,1 | 37 % |
| I Ur Och Skur Hattstugan | 17,0 | 4,1 | 44 % |
| Jörns Förskola | 28,0 | 4,8 | 35 % |
| Kalkbrukets Förskola | 17,7 | 5,2 | 43 % |
| Klippans Förskola | 13,0 | 4,3 | 63 % |
| Klutmarks Förskola | 17,0 | 4,3 | 50 % |
| Knoppens Förskola | 18,0 | 6,0 | 67 % |
| Kojans Förskola | 17,0 | 4,3 | 45 % |
| Kullerbyttans Förskola | 15,0 | 4,9 | 41 % |
| Kusmarks Förskola | 18,5 | 5,4 | 41 % |
| Kvistens Förskola | 16,5 | 5,0 | 30 % |
| Kåge Förskola | 14,0 | 4,0 | 49 % |
| Körsbärets Förskola | 18,0 | 4,6 | 41 % |
| Liljegårdens Förskola | 16,5 | 5,2 | 29 % |
| Lövångers Förskola | 13,0 | 4,3 | 48 % |
| Malmens Förskola | 21,0 | – | – |
| Mangårdens Förskola | 15,0 | – | – |
| Metallens Förskola | 18,0 | 4,5 | 50 % |
| Mineralens Förskola | 17,0 | 4,3 | 23 % |
| Mobackens Förskola | 16,2 | 6,0 | 32 % |
| Moröhöjdens Förskola | 17,8 | 5,5 | 58 % |
| Måsens Förskola Y | 14,0 | 4,7 | 60 % |
| Norrbacka Förskola | 15,1 | 5,2 | 44 % |
| Norrgårdens Förskola | 18,0 | 4,9 | 51 % |
| Norrhammars Förskola | 13,5 | 4,5 | 42 % |
| Norrskenets Förskola | 15,5 | 4,6 | 41 % |
| Notbladets Förskola | 16,0 | 4,4 | 55 % |
| Nyckelpigans Förskola | 9,0 | 2,8 | 55 % |
| Orkesterns Förskola | 14,2 | 4,7 | 40 % |
| Orrens Förskola | 16,0 | 4,6 | 40 % |
| Personalkooperativet Tussilago | 18,0 | 3,0 | 25 % |
| Pusselbitens Förskola | 17,3 | 5,8 | 53 % |
| Påfågelns Förskola | 32,0 | 4,5 | 25 % |
| Pärlans Förskola | 22,0 | 5,5 | 38 % |
| Ringblommans Förskola | 19,0 | 5,0 | 32 % |
| Risslans Förskola | 14,0 | 4,7 | 27 % |
| Sagolundens Förskola | 16,0 | 5,0 | 44 % |
| Sandfors Förskola | 11,0 | 3,4 | 25 % |
| Sjöstugans Förskola | 20,0 | 3,8 | 34 % |
| Skellefteå Friförskola Utflex Ab | 9,0 | 4,7 | 18 % |
| Skeppets Förskola | 21,0 | 7,0 | 67 % |
| Skogsbrynets Förskola | 12,0 | 3,8 | 25 % |
| Skomakarens Förskola | 17,0 | 4,3 | 45 % |
| Skråmträsk Förskola | 24,0 | 6,0 | 45 % |
| Skräddarens Förskola | 20,0 | 6,7 | 60 % |
| Skärets Förskola | 14,0 | 4,7 | 60 % |
| Slöjdarens Förskola | 16,0 | 5,3 | 67 % |
| Solens Förskola. | 16,0 | 5,3 | 62 % |
| Solängets Förskola | 20,0 | 4,8 | 19 % |
| Spiltans Förskola | 18,0 | 6,0 | 67 % |
| Spovens Förskola | 16,0 | 5,3 | 67 % |
| Stackgatan 3 | 15,0 | 4,6 | 28 % |
| Stackgatan 9 | 18,0 | 5,2 | 44 % |
| Stjärnans Förskola | 16,0 | 5,3 | 58 % |
| Stormens Förskola | 20,0 | 5,0 | 31 % |
| Sunnanå Förskola | 16,7 | 5,0 | 49 % |
| Södergårds Ob-Förskola | 13,5 | 4,2 | 46 % |
| Tallbacka Förskola | 12,1 | 4,8 | 44 % |
| Tallbackens Förskola | 19,0 | 6,3 | 62 % |
| Tuböle Förskola | 15,0 | 4,5 | 56 % |
| Utkikens Förskola | 15,5 | 5,2 | 67 % |
| Vallens Förskola | 19,0 | 4,2 | 22 % |
| Villekulla Förskola | 18,0 | 5,5 | 58 % |
| Älvsbacka Förskola | 15,5 | 4,3 | 43 % |
Maxtaxan
Skellefteå kommun har maxtaxa, som alla kommuner. Förskolan kostar högst 1 547 kronor i månaden för det första barnet, beroende på hushållets inkomst.
Fler kommuner i Västerbottens län
Om siffrorna
Skolverket räknar barnen och personalen i förskolan en dag om året, 15 oktober, och publicerar siffrorna i april året efter. Siffrorna gäller förskolorna som ligger i kommunen, både kommunala och fristående.
Barn per barngrupp är antalet barn delat med antalet grupper. Barn per årsarbetare räknar all personal som heltider. Förskollärare är andelen av personalen, räknad i heltider, som har förskollärarlegitimation. Kostnaden är kommunens kostnad per inskrivet barn och år.
Skolverkets riktmärke för barngrupperna är 6–12 barn för 1–3-åringar och 9–15 barn för 4–5-åringar. Det är inte bindande: Skolverket säger att gruppens storlek också hänger på personalens utbildning och antal och på lokalerna. Skolverket om riktmärket
Få det som ändras för din familj i inkorgen
Nya regler och belopp, återkallade barnprodukter och ny forskning om graviditet och småbarn, utvalt av redaktionen.