| Mått | 2025 | 2024 | Sverige |
|---|---|---|---|
| Barn i förskolan | 5 837 | 6 248 | 468 070 |
| Barngrupper | 366 | 395 | 30 708 |
| Barn per barngrupp | 16,0 | 15,8 | 15,3 |
| Barn per grupp, 1–3 år | 13,0 | 12,6 | 12,5 |
| Barn per grupp, 4–5 år | 19,3 | 19,4 | 16,2 |
| Barn per årsarbetare | 5,2 | 5,0 | 5,1 |
| Legitimerade förskollärare | 52 % | 49 % | 45 % |
| Barn 1–5 år i förskola | 88 % | 90 % | 86 % |
| Barn i fristående förskola | 12 % | 13 % | 23 % |
| Kostnad per barn och år | 189 700 kr | 189 100 kr | 195 900 kr |
Förskolor i Umeå kommun
I Umeå kommun gick 5 837 barn på 102 förskolor 15 oktober 2025. Barngrupperna var i snitt 16,0 barn, mot 15,3 i hela Sverige. 52 procent av personalen var legitimerade förskollärare, mot 45 procent i hela Sverige.
Umeå kommun och hela Sverige 2025
Skolverkets riktmärke för barngruppernas storlek är 6–12 barn för 1–3-åringar och 9–15 barn för 4–5-åringar. Förskollärare är andelen av personalen med förskollärarlegitimation.
Barn per barngrupp, år för år
Alla 102 förskolor i Umeå kommun
I bokstavsordning, med siffrorna 15 oktober 2025. Siffrorna gäller en dag och säger inget om hur förskolan arbetar. En förskola med få barn kan ha stora skillnader från år till år, och en tom ruta betyder att Skolverket inte redovisar siffran.
| Förskola | Barn per grupp | Per årsarbetare | Förskollärare |
|---|---|---|---|
| Birgitta Fällman | 20,0 | 5,1 | 57 % |
| Förskolan Barnabo | 17,0 | 4,9 | 57 % |
| Förskolan Bergatrollet | 15,0 | 5,3 | 43 % |
| Förskolan Berghem | 15,0 | 5,5 | 52 % |
| Förskolan Biskopen | 18,5 | 4,0 | 60 % |
| Förskolan Blåkulla | 18,7 | 5,2 | 54 % |
| Förskolan Botsmark | 11,0 | 3,2 | 58 % |
| Förskolan Brännan | 17,0 | 5,7 | 63 % |
| Förskolan Bullmark | 12,0 | 5,9 | 37 % |
| Förskolan Böle | 15,5 | 5,1 | 57 % |
| Förskolan Dungen | 18,0 | 6,0 | 54 % |
| Förskolan Ejderdunet | 16,8 | 5,2 | 57 % |
| Förskolan Eriksdal | 17,5 | 5,8 | 60 % |
| Förskolan Ersdungen | 16,5 | 5,2 | 47 % |
| Förskolan Ersmark | 15,0 | 5,7 | 63 % |
| Förskolan Flurkmark | 10,5 | 6,1 | 78 % |
| Förskolan Fröhuset | 17,0 | 5,1 | 42 % |
| Förskolan Fyren | 16,7 | 5,8 | 44 % |
| Förskolan Gitarren | 16,7 | 4,8 | 55 % |
| Förskolan Glaciären | 12,4 | 4,3 | 53 % |
| Förskolan Granbacken | 18,0 | 5,9 | 37 % |
| Förskolan Grönstenen | 17,3 | 5,5 | 61 % |
| Förskolan Gungan | 18,0 | 5,6 | 65 % |
| Förskolan Haga | 11,4 | 4,2 | 61 % |
| Förskolan Hallbacken | 16,2 | 4,8 | 33 % |
| Förskolan Hedlunda | 15,8 | 5,8 | 64 % |
| Förskolan Hörnan | 18,0 | 5,4 | 34 % |
| Förskolan Karet | 16,7 | 4,6 | 54 % |
| Förskolan Karlavagnen Haga | 20,0 | 5,0 | 50 % |
| Förskolan Karlavagnen Teg | 20,0 | 4,6 | 47 % |
| Förskolan Karlavagnen Ålidhem | 17,0 | 3,5 | 41 % |
| Förskolan Karusellen | 15,0 | 4,9 | 38 % |
| Förskolan Klumpen | 18,0 | 5,2 | 62 % |
| Förskolan Kompassen | 16,8 | 5,5 | 53 % |
| Förskolan Korallen | 13,3 | 5,3 | 47 % |
| Förskolan Kornetten | 14,6 | 5,3 | 40 % |
| Förskolan Kragen | 16,0 | 5,4 | 45 % |
| Förskolan Kungsgården | 15,2 | 5,7 | 48 % |
| Förskolan Kålmasken | 13,0 | 4,5 | 59 % |
| Förskolan Linjalen | 18,0 | 5,6 | 56 % |
| Förskolan Linnéan | 18,0 | 5,3 | 48 % |
| Förskolan Lundagård | 17,2 | 5,0 | 59 % |
| Förskolan Luvan | 17,4 | 5,5 | 56 % |
| Förskolan Löftet-Ersboda | 12,0 | 4,8 | 25 % |
| Förskolan Löftet-Umedalen | 13,5 | 5,6 | 41 % |
| Förskolan Mariedal | 9,5 | 3,4 | 54 % |
| Förskolan Mariehem | 16,2 | 5,2 | 51 % |
| Förskolan Marinan | 12,0 | 4,9 | 52 % |
| Förskolan Missionären | 16,0 | 4,6 | 74 % |
| Förskolan Mjölken | 12,8 | 5,1 | 45 % |
| Förskolan Morgonstjärnan | 16,8 | 5,2 | 47 % |
| Förskolan Myrstacken | 12,0 | 4,0 | 67 % |
| Förskolan Målaren | 16,7 | 5,4 | 52 % |
| Förskolan Måttet | 12,3 | 5,0 | 41 % |
| Förskolan Nordstjärnan | 17,3 | 5,2 | 36 % |
| Förskolan Paletten | 16,3 | 5,0 | 58 % |
| Förskolan Pilbacken | 14,0 | 4,8 | 57 % |
| Förskolan Plommonet | 14,3 | 4,8 | 50 % |
| Förskolan Pluto | 18,0 | 4,6 | 41 % |
| Förskolan Prosten | 17,7 | 4,6 | 56 % |
| Förskolan Reveljen | 11,7 | 5,1 | 65 % |
| Förskolan Rosen | 7,3 | 5,1 | 55 % |
| Förskolan Rosendal | 14,7 | 5,1 | 63 % |
| Förskolan Rymden | 10,2 | 4,1 | 60 % |
| Förskolan Sanda | 16,3 | 5,8 | 71 % |
| Förskolan Sandbacken | 17,8 | 5,9 | 58 % |
| Förskolan Sandgärdan | 14,5 | 4,5 | 59 % |
| Förskolan Sandvik | 16,7 | 5,3 | 68 % |
| Förskolan Sjöstjärnan | 15,0 | 5,2 | 50 % |
| Förskolan Skattelden | 17,8 | 4,5 | 48 % |
| Förskolan Slöjdaren | 17,3 | 5,5 | 59 % |
| Förskolan Smeden | 14,8 | 5,0 | 51 % |
| Förskolan Smöret | 17,0 | 5,3 | 47 % |
| Förskolan Solbacken | 17,7 | 5,4 | 47 % |
| Förskolan Solen | 17,3 | 5,3 | 59 % |
| Förskolan Solgården | 10,3 | 5,0 | 13 % |
| Förskolan Solrosen | 8,0 | 6,7 | 22 % |
| Förskolan Stengången | 18,0 | 5,0 | 61 % |
| Förskolan Stengärdan | 18,0 | 5,8 | 60 % |
| Förskolan Stjärnflockan | 15,0 | 4,8 | 28 % |
| Förskolan Storsjö | 18,0 | 6,8 | 34 % |
| Förskolan Stöcke | 17,7 | 5,6 | 39 % |
| Förskolan Stöcksjö | 15,0 | 6,6 | 40 % |
| Förskolan Svidjan | 17,0 | 4,5 | 53 % |
| Förskolan Sörfors | 16,0 | 5,0 | 40 % |
| Förskolan Tanden | 17,7 | 6,8 | 64 % |
| Förskolan Tavelsjö | 17,0 | 6,2 | 73 % |
| Förskolan Teleskopet | 17,0 | 5,5 | 56 % |
| Förskolan Tomtebogård | 16,0 | 5,0 | 41 % |
| Förskolan Tränset | 16,0 | 5,3 | 33 % |
| Förskolan Tvillingen | 18,0 | 6,3 | 67 % |
| Förskolan Uno | 19,0 | 5,4 | 72 % |
| Förskolan Uven | 18,0 | 5,7 | 58 % |
| Förskolan Västangård | 14,0 | 5,1 | 42 % |
| Förskolan Växthuset | 17,3 | 4,6 | 41 % |
| Förskolan Yttersjö | 18,0 | 6,3 | 28 % |
| Förskolan Ängsgården | 16,0 | 5,3 | 50 % |
| Förskolan Östermalm | 17,5 | 5,2 | 37 % |
| Förskolan Överboda | 14,5 | 4,8 | 50 % |
| Montessoriförskolan Duvan | 15,0 | 4,2 | 36 % |
| Personalkooperativet Professorn | 18,0 | 4,2 | 64 % |
| Språkförskolan Umeå | 18,7 | 4,3 | 58 % |
Maxtaxan
Umeå kommun har maxtaxa, som alla kommuner. Förskolan kostar högst 1 547 kronor i månaden för det första barnet, beroende på hushållets inkomst.
Fler kommuner i Västerbottens län
Om siffrorna
Skolverket räknar barnen och personalen i förskolan en dag om året, 15 oktober, och publicerar siffrorna i april året efter. Siffrorna gäller förskolorna som ligger i kommunen, både kommunala och fristående.
Barn per barngrupp är antalet barn delat med antalet grupper. Barn per årsarbetare räknar all personal som heltider. Förskollärare är andelen av personalen, räknad i heltider, som har förskollärarlegitimation. Kostnaden är kommunens kostnad per inskrivet barn och år.
Skolverkets riktmärke för barngrupperna är 6–12 barn för 1–3-åringar och 9–15 barn för 4–5-åringar. Det är inte bindande: Skolverket säger att gruppens storlek också hänger på personalens utbildning och antal och på lokalerna. Skolverket om riktmärket
Få det som ändras för din familj i inkorgen
Nya regler och belopp, återkallade barnprodukter och ny forskning om graviditet och småbarn, utvalt av redaktionen.