| Mått | 2025 | 2024 | Sverige |
|---|---|---|---|
| Barn i förskolan | 7 158 | 7 483 | 468 070 |
| Barngrupper | 470 | 477 | 30 708 |
| Barn per barngrupp | 15,2 | 15,7 | 15,3 |
| Barn per grupp, 1–3 år | 12,7 | 13,1 | 12,5 |
| Barn per grupp, 4–5 år | 17,5 | 18,5 | 16,2 |
| Barn per årsarbetare | 4,9 | 4,9 | 5,1 |
| Legitimerade förskollärare | 44 % | 41 % | 45 % |
| Barn 1–5 år i förskola | 88 % | 88 % | 86 % |
| Barn i fristående förskola | 12 % | 12 % | 23 % |
| Kostnad per barn och år | 191 200 kr | 190 800 kr | 195 900 kr |
Förskolor i Örebro kommun
I Örebro kommun gick 7 158 barn på 132 förskolor 15 oktober 2025. Barngrupperna var i snitt 15,2 barn, mot 15,3 i hela Sverige. 44 procent av personalen var legitimerade förskollärare, mot 45 procent i hela Sverige.
Örebro kommun och hela Sverige 2025
Skolverkets riktmärke för barngruppernas storlek är 6–12 barn för 1–3-åringar och 9–15 barn för 4–5-åringar. Förskollärare är andelen av personalen med förskollärarlegitimation.
Barn per barngrupp, år för år
Alla 132 förskolor i Örebro kommun
I bokstavsordning, med siffrorna 15 oktober 2025. Siffrorna gäller en dag och säger inget om hur förskolan arbetar. En förskola med få barn kan ha stora skillnader från år till år, och en tom ruta betyder att Skolverket inte redovisar siffran.
| Förskola | Barn per grupp | Per årsarbetare | Förskollärare |
|---|---|---|---|
| Adolfsbergsskolans Förskola | 15,9 | 5,7 | 51 % |
| Allégården | 15,0 | 4,1 | 47 % |
| Almby Förskola | 13,0 | 5,0 | 50 % |
| Almgården | 16,5 | 4,9 | 30 % |
| Alnängarnas Förskola | 15,4 | 5,0 | 56 % |
| Askers Förskola | 13,0 | 3,5 | 54 % |
| Backagården | 14,3 | 5,5 | 39 % |
| Basilikan | 9,0 | 3,8 | 16 % |
| Beckasinen | 15,3 | 5,7 | 54 % |
| Bettorps Förskola | 15,0 | 5,0 | 46 % |
| Björkhaga Förskola | 14,7 | 4,3 | 32 % |
| Blåklinten | 13,3 | 4,6 | 43 % |
| Blåmesen | 12,3 | 4,6 | 38 % |
| Blåsippan | 17,5 | 5,6 | 16 % |
| Brolyckans Förskola | 18,0 | 5,1 | 48 % |
| Brukets Förskola | 14,8 | 5,2 | 47 % |
| Byggklossen | 13,7 | 4,6 | 24 % |
| Dibber Kottebo Förskola | 14,8 | 5,9 | 16 % |
| Dibber Valpebo Förskola | 14,3 | 5,0 | 33 % |
| Dibber Västra Mark Förskola | 14,0 | 5,4 | 36 % |
| Ekebergabacken | 18,3 | 6,1 | 45 % |
| Ekängens Förskola | 17,6 | 4,7 | 42 % |
| Emil | 17,3 | 4,5 | 17 % |
| Emilia | 15,3 | 3,7 | 16 % |
| Ervalla Förskola | 17,0 | 5,4 | 50 % |
| Fantasia | 17,0 | 4,4 | 31 % |
| Fasanen | 14,4 | 4,3 | 42 % |
| Forskaren | 14,0 | 4,6 | 31 % |
| Framtidens Förskola | 19,0 | 6,2 | 90 % |
| Fridensberg | 15,3 | 5,3 | 51 % |
| Fridhem Förskola | 12,0 | 4,2 | 35 % |
| Fruktgården | 10,5 | 5,2 | 25 % |
| Fåraherden | 16,0 | 4,6 | 43 % |
| Författaren | 15,8 | 4,3 | 46 % |
| Förskolan Fiskgjusen | 16,6 | 5,2 | 45 % |
| Förskolan Klätterträdet | 15,7 | 5,0 | 43 % |
| Försprånget | 15,0 | 6,9 | 77 % |
| Föräldrakooperativet Ängen | 24,0 | 4,1 | 40 % |
| Galaxen | 15,0 | 4,7 | 61 % |
| Garphyttans Förskola | 16,0 | 5,7 | 58 % |
| Glommagården | 17,5 | 6,2 | 43 % |
| Grenadjärskolans Förskola | 15,5 | 5,3 | 38 % |
| Grönvallska Förskolan | 17,0 | 5,5 | 30 % |
| Gunghästen | 15,3 | 3,9 | 39 % |
| Gåsapigan | 11,5 | 4,1 | 32 % |
| Hagvidson Marieberg | 6,5 | 5,1 | 30 % |
| Hagvidson Nyponlunden | 9,2 | 6,8 | 47 % |
| Hanna Förskola | 19,5 | 4,7 | 41 % |
| Hasselmusen | 14,3 | 3,7 | 32 % |
| Heimdal | 18,2 | 5,8 | 38 % |
| Hästskon | 15,0 | 4,6 | 33 % |
| Junibacken | 17,3 | 5,7 | 54 % |
| Järle Förskola | 19,0 | 6,3 | 33 % |
| Kameleonten | 16,7 | 5,8 | 63 % |
| Karlslunds Förskola | 15,0 | 5,2 | 43 % |
| Kastanjegården | 17,0 | 4,4 | 42 % |
| Kastanjen | 14,0 | 5,0 | 73 % |
| Killevigge Förskola | 8,7 | 4,8 | 40 % |
| Klockargården | 19,0 | 3,3 | 30 % |
| Klöverängens Förskola | 14,2 | 4,1 | 51 % |
| Knagglabacke | 13,3 | 6,9 | 69 % |
| Kristinaskolans Förskola | 18,7 | 5,3 | 64 % |
| Kryddgården | 12,3 | 4,2 | 34 % |
| Kuben | 18,3 | 4,6 | 42 % |
| Kullen | 17,3 | 5,8 | 56 % |
| Kårstaängen | 15,0 | 5,5 | 48 % |
| Lagan | 18,0 | 7,2 | 60 % |
| Lars Wivallius Förskola | 15,3 | 4,8 | 43 % |
| Larsgården | 11,5 | 4,9 | 43 % |
| Latorps Förskola | 15,8 | 5,7 | 47 % |
| Lavendelgården | 13,8 | 4,4 | 50 % |
| Leklunden | 18,0 | 5,8 | 46 % |
| Leklustan | 15,9 | 5,1 | 42 % |
| Lergöken | 17,5 | 4,5 | 36 % |
| Lillkyrka Förskola | 14,5 | 4,2 | 27 % |
| Lillstugan | 15,0 | 4,5 | 42 % |
| Lillåns Förskola | 17,6 | 4,7 | 62 % |
| Lindens Förskola | 16,0 | 4,6 | 47 % |
| Mariebergs Förskola | 17,6 | 4,4 | 39 % |
| Marklyckans Förskola | 17,0 | 5,9 | 52 % |
| Mejeriet | 17,5 | 5,0 | 43 % |
| Mosjö Förskola | 18,3 | 5,6 | 20 % |
| Murgrönan | 18,0 | 4,4 | 59 % |
| Nejlikans Förkola | 13,0 | 4,3 | 21 % |
| Norrstjärnan | 14,4 | 3,7 | 30 % |
| Nybackens Förskola | 21,0 | 4,2 | 51 % |
| Nyckelpigan | 16,5 | 5,2 | 41 % |
| Näsby Förskola | 13,8 | 3,3 | 48 % |
| Opalen | 15,7 | 4,9 | 42 % |
| Oskarstorgets Förskola | 18,0 | 5,7 | 57 % |
| Pepparn | – | 6,2 | 31 % |
| Per Andersgården | 16,0 | 7,4 | 31 % |
| Pärlan | 16,3 | 4,9 | 39 % |
| Regnbågen | 17,8 | 4,8 | 41 % |
| Ringblomman | 17,2 | 5,3 | 12 % |
| Rinkaby Förskola | 11,0 | 6,2 | 53 % |
| Rynningeåsens Förskola | 17,8 | 5,5 | 60 % |
| Sagan | 14,0 | 4,6 | 28 % |
| Sagogården | 16,3 | 5,2 | 40 % |
| Satelliten | 15,4 | 4,8 | 58 % |
| Silva | 16,8 | 5,3 | 50 % |
| Sjögården | 15,0 | 4,2 | 50 % |
| Skeppet | 19,0 | 6,2 | 50 % |
| Skogsbrynet | 17,6 | 5,8 | 39 % |
| Skutan | 15,5 | 4,7 | 58 % |
| Snökristallens Barnakademi | 17,5 | 4,8 | 69 % |
| Solskenet | 14,0 | 4,9 | 60 % |
| Sotterngården | 12,0 | 3,7 | 69 % |
| Stallbacken | 18,0 | 5,1 | 57 % |
| Södra Gården | 12,8 | 4,0 | 34 % |
| Sörgården | 16,5 | 3,9 | 88 % |
| Tellus | 23,0 | 5,3 | 42 % |
| Terra Nova | 5,7 | 3,8 | 62 % |
| Trollbacken | 12,0 | 5,1 | 21 % |
| Tybblelunds Förskola | 11,0 | 5,8 | 65 % |
| Tysslinge Förskola Asken | 19,0 | 3,7 | 54 % |
| Törsjö Förskola | 18,0 | 3,9 | 35 % |
| Utforskaren | 14,5 | 3,2 | 43 % |
| Villekulla | 16,3 | 5,4 | 57 % |
| Vingens Förskola | 12,3 | 3,5 | 55 % |
| Vintrosa Förskola | 18,4 | 5,8 | 66 % |
| Väster Parks Förskola, Dag | 14,8 | 4,0 | 42 % |
| Växthuset | 17,0 | 4,6 | 33 % |
| Wadköpings Förskola | 17,5 | 4,9 | 55 % |
| Waldorfförskolan Linden | 11,7 | 4,5 | 26 % |
| Waldorfförskolan Viljan | 9,8 | 3,6 | 0 % |
| Ädelstenen | 12,5 | 4,7 | 53 % |
| Änglagård | 18,0 | 6,6 | 42 % |
| Änglunda | 12,0 | – | – |
| Äventyret | 17,7 | 5,0 | 44 % |
| Ökna Förskola | 16,8 | 5,2 | 54 % |
| Österängens Förskola | 16,3 | 4,3 | 59 % |
Maxtaxan
Örebro kommun har maxtaxa, som alla kommuner. Förskolan kostar högst 1 547 kronor i månaden för det första barnet, beroende på hushållets inkomst.
Fler kommuner i Örebro län
Om siffrorna
Skolverket räknar barnen och personalen i förskolan en dag om året, 15 oktober, och publicerar siffrorna i april året efter. Siffrorna gäller förskolorna som ligger i kommunen, både kommunala och fristående.
Barn per barngrupp är antalet barn delat med antalet grupper. Barn per årsarbetare räknar all personal som heltider. Förskollärare är andelen av personalen, räknad i heltider, som har förskollärarlegitimation. Kostnaden är kommunens kostnad per inskrivet barn och år.
Skolverkets riktmärke för barngrupperna är 6–12 barn för 1–3-åringar och 9–15 barn för 4–5-åringar. Det är inte bindande: Skolverket säger att gruppens storlek också hänger på personalens utbildning och antal och på lokalerna. Skolverket om riktmärket
Få det som ändras för din familj i inkorgen
Nya regler och belopp, återkallade barnprodukter och ny forskning om graviditet och småbarn, utvalt av redaktionen.